Gömü, İran Yaptırımlarını İhlal Etmiş olduğu İddiasıyla Kraken’i Soruşturuyor: Rapor

New York Times’a bakılırsa, ABD Gömü Bakanlığı Dış Varlıklar Denetim Ofisi, İran’a karşı ekonomik yaptırımları ihlal etmiş olduğu iddiasıyla kripto para borsası Kraken’i araştırıyor.

New York Times’a “şirketle bağlantılı yada soruşturma hakkında bilgisi olan” beş şahıs, Kraken’in, firmanın yasaklanmasına karşın İran ve öteki yaptırım uygulanan ülkelerdeki müşterilerin borsasını kullanmasına izin verdiğinden şüphelenildiğini söylemiş oldu. Rapora bakılırsa, kaynaklar misilleme korkusu sebebiyle isimlerini açıklamamak istediler.

ABD Birleşik Devletleri 1979’dan beri İran’a karşı ekonomik yaptırımları onayladı, kısaca ABD merkezli hiçbir işletme ülkedeki herhangi birine mal alıp satamaz.

Kraken’in Baş Hukuk Görevlisi Marco Santori, Decrypt’e e-posta yöntemiyle “Kraken, düzenleyicilerle meydana getirilen belirli tartışmalar hakkında yorum yapmıyor” dedi.

“Kraken, sağlam uyumluluk önlemlerine haiz ve uyumluluk ekibini iş büyümesine uyacak şekilde büyütmeye devam ediyor. Kraken, uygulama yasalarına uyumu yakından izliyor ve genel bir mevzu olarak, düzenleyicilere potansiyel sorunları bile rapor ediyor, ”dedi Santori.

Kraken, ABD yaptırımlarını ihlal etmiş olduğu iddiasıyla araştırma altında olsa da, OpenSea bu senenin başlarında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını uygulamaya koyması sebebiyle bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Mart ayında, New York merkezli NFT pazarı, ülkede yaşayan yada daha ilkin yaşadığını iddia eden bir takım İranlı tüccarı yasakladı.

Eylül ayında, ABD Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFTC), “yasa dışı borsa dışı dijital varlık ticaretini listelediği ve gerektiği benzer biçimde kayıt yaptırmadığı” için Kraken’e 1,25 milyon dolar para cezası verdi.

Ayrıca, şirket bir iç kültür çatışmasıyla hesaplaşıyor. Geçen ay, Kraken CEO’su Jesse Powell, borsasının bir “özgürlük şirketi” olarak kalmasını sağlama çabalarını ikiye katladı ve “tetiklenen” çalışanların ayrılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir