Helyum Geliştiricileri, Kripto Kablosuz Ağının Solana’ya Geçişini Düşünüyor

özetlemek gerekirse

Kripto yakıtlı kablosuz ağ Helium, kendi hususi blok zincirinden Solana’ya geçmeyi düşünüyor. Helium’un çekirdek geliştiricileri, 12 Eylül’den itibaren oylanacak olan geçişi önerdiler.

Merkezi olmayan kablosuz ağları beslemek için kripto jeton teşviklerini kullanan blok zinciri platformu Helium, yeni ortaya çıkan bir teklif geçerse yakında mühim bir dönüşüm geçirebilir: kendi blok zincirinden Solana’ya geçebilir.

Bugün gösterilen HIP 70 teklifi, Helium’un çekirdek geliştiricilerinin ağı niçin kendi ısmarlama zincirinden merkezi olmayan uygulamalar (dapp’ler), NFT’ler ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri için kullanılan önder bir akıllı sözleşme platformu olan Solana’ya taşımak istediklerini ayrıntılarıyla konu alıyor. Kısacası geliştiriciler, Helium’un hızını, kararlılığını ve daha çok kullanıcıya hizmet verme kabiliyetini geliştireceğini düşünüyor.

The Helium Foundation’dan bir blog yazısı, “Solana, Helyum’a ölçek, topluluk ve birleştirilebilirliği içeren sadece bunlarla sınırı olan olmayan mühim faydalar sunuyor” diyor. “Bu değişim, Helyum ağı ve kullanıcıları için kapsam, tesir ve yarar açısından oldukca mühim olacak.”

Teklif kapsamında, Helyum ağı tüm tokenlerini (HNT, IOT, MOBILE ve DC (Veri Kredileri)) kendi blok zincirinden Solana’ya taşıyacak. Ek olarak, Helium’un kapsama kanıtı altyapısını ve veri aktarımı muhasebe işlevini yönetmek için oracle’lara yada blok zincirinde olmayan üçüncü taraf veri kaynaklarına da güvenecektir.

Teklif, “Helyum topluluğu, süratli ve ucuz işlemleri sebebiyle yalnızca Solana’da mümkün olan uygulamalar üstünde çalışan dünya genelinde binlerce geliştiriciden oluşan gelişen bir geliştirici ekosistemi kazanacak” diyor.

Helyum, kullanıcılara ev web hizmetlerini daha geniş bir toplulukla paylaşma karşılığında ödül olarak kripto jetonları sunan dağıtılmış bir kablosuz ağdır. Mesela, bir kullanıcı modemine yada yönlendiricisine bağlı bir Helyum düğümü (yada etkin nokta) çalıştırabilir ve peşinden ağı güvenli hale getirerek ve yakındaki cihazların bağlantılarını paylaşmasına izin vererek kripto jetonları kazanabilir.

Platform ilk olarak seyirciler ve sensörler şeklinde nesnelerin interneti (IoT) cihazları için tasarlanmış bir ağla piyasaya sürüldü ve şu ana kadar mevcut verilere bakılırsa 935.000’den fazla etken düğüm operatörünü kendine çekti. Daha yakın zamanlarda, Helium, şu anda ortalama 3.300 düğümü olan telefonlar, tabletler ve öteki cihazlar için oluşturulmuş bir 5G ağı başlattı.

Ağın kurucuları ve bazı çekirdek geliştiricilerden oluşan bir girişim olan Helium Vakfı ve Nova Labs, kısa süre ilkin bir “ağ ağı” yaklaşımını benimseme ve orijinal HNT ödül belirtecinin ötesine geçme planlarını duyurdu. IOT, MOBILE ve öteki gelecekteki belirteçlerle Helium, daha geniş bir yelpazede merkezi olmayan kablosuz protokolleri birleştirmeyi amaçlıyor.

Solana geçiş teklifini açıklayan gönderide, Helium’un geliştiricileri, ağı ilk başlattıklarında, birkaç katman-1 blok zinciri platformu bulunduğunu ve kendi platformlarını oluşturmanın en mantıklı bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece ağ büyüdükçe, Solana şeklinde oldukca sayıda işlemi işlemek için oluşturulmuş açık kaynaklı bir platformu benimsemenin mantıklı olduğuna inanıyorlar.

Gönderide, “Helium’un görmüş olduğu çok büyük olgunlukla beraber blok zinciri ve kripto ekosistemi de olgunlaştı” yazıyor. “Artık üstüne inşa edilecek sayısız L1 seçeneği var. Helyum’un L1’ini geliştirmek için vakit ve çaba harcamak yerine, Helyum topluluğunun daha büyük endüstrideki gelişmelerden ve paylaşılan kaynaklardan yararlanabileceği netleşti.”

Ek olarak teklife bakılırsa, Solana’ya geçişin peşinden HNT ödül tokenlerinin daha büyük bir oranı mevcut modele bakılırsa %6,85 artışla düğüm operatörlerine yada madencilere akacak. Teklif, tekrardan dağıtımın ilk yıl süresince madencilere 2 milyondan fazla HNT yada mevcut fiyatla 11.1 milyon dolardan fazla ek HNT iteceğini iddia ediyor.

Helyum Vakfı, 12 Eylül’de süregelen ve 18 Eylül’de sonlanmış olan teklife ilişkin token tabanlı bir topluluk oylaması meydana getirecek. Teklifin geçmesi durumunda planlanan geçiş için herhangi bir vakit çizelgesi açıklanmadı.

Helium kısa süre ilkin, bir çift iddia edilen marka ortağı – bulut yazılımı devi Salesforce ve sürüş paylaşımı scooter girişimi Lime – kripto kablosuz ağıyla ilişkili olmadıklarını söylediğinde tartışmalarla karşı karşıya kaldı.

Bir Nova Labs temsilcisi Decrypt’e Helium’un resmi ortaklıkları belirlemek için “daha titiz” bir süreç benimseyeceğini söylemiş oldu. Helium’un kurucu ortağı Amir Haleem, ağ geliştiricilerinin ortaklıklara itiraz eden firmalardan “sözlü onaylar” aldığını, sadece pazarlama onaylarını güvence altına almak için daha resmi bir yaklaşım oluşturacağını tweetledi.

Editörün notu: Bu yazı, madencilere tekrardan dağıtımın faydalarını açıklığa kavuşturmak için güncellendi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir