Helyum geliştiricileri Solana için kendi blok zincirini çıkarmayı teklif ediyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) blok zinciri ağı Helium, 30 Ağustos’ta başlatılan yeni bir HIP 70 yönetişim önerisinin arkasından Solana blok zincirine geçebilir.

Helyum çekirdek geliştiricileri, ağa “mühim ölçek ekonomileri” getirmek için “operasyonel verimliliği ve ölçeklenebilirliği iyileştirme” ihtiyacının lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu.

Helyum ağı, kendi bölgelerindeki web kullanıcıları için merkezi olmayan kablosuz 5G ağ kapsama alanı sağlamak için bir Helyum Bağlantı Noktası kuran kullanıcılar tarafınca çalışır. Helium, ağ bağlantısını doğrulamak ve kapsama alanı doğrulandığında HNT belirteçlerini Helium Hotspot sağlayıcılarına dağıtmak için benzersiz bir düşünce birliği mekanizması kullanır – kapsama kanıtı.

Teklif, Helyum geliştiricilerinin ağın kabiliyetlerini geliştirmek için bir takım teknik problemi düzeltme ihtiyacını vurgulamasıyla geldi:

Ağın son birkaç ayında, her ikisi de ağ boyutu ve blok zinciri/doğrulayıcı yükü ve paket teslim sorunları sebebiyle fazlaca daha düşük Kapsama Kanıtı etkinliği olan ağ katılımcıları için zorlayıcı olmuştur.

Helium GitHub sayfasına nazaran, bu veri aktarımı ve ağ kapsama kabiliyetlerini geliştirmek için HIP 70 teklifi öne sürüldü.

Geçilirse, Helyum tabanlı HNT, IOT ve MOBILE jetonları ve Veri Kredileri (DC’ler) de Solana blok zincirine aktarılacaktır.

Ağın HNT jetonları, sıcak nokta sağlayıcıları tarafınca kazanılır, IOT jetonları LoRaWAN ağını elde eden düğüm operatörleri tarafınca kazanılır, MOBILE jetonları 5G kapsama alanı sağlandığında kazanılır ve DC’ler işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Helyum geliştiricileri, PoC ve Veri Aktarım Hesabını Oracles’a taşıyacak olan HIP 70’i önerdi. Bu, Helium’un blok zinciri gereksinimlerini basitleştirir, ölçeklenebilirliği, hızı ve güvenilirliği artırır. Ek olarak madenciler için daha çok ödül ve Solana’ya geçiş sağlar. https://t.co/ZFSWmwYn8f pic.twitter.com/ztnahzGAet

— Helyum Vakfı (@HeliumFndn) 30 Ağustos 2022

2013’teki kuruluşundan bu yana, Helyum ağı kendi blok zincirinde etkinlik gösteriyor. “Hotspot” podcast sunucusu Arman Dezfuli-Arjomandi birkaç Twitter gönderisinde “Ethereum fazlaca yavaştı” ve “öteki alternatifler” dedi. [at the time] o denli çekici değildi”.

“Helyum, protokol ilk başladığında “o zamanlar bunun üstüne inşa edilebilecek bir blok zinciri yoktu” olarak kendi Blockchain’ini inşa etmesi gerekiyordu.

Sadece dünya genelinde dağıtılan ortalama bir milyon Helyum Bağlantı Noktasına ve Google Ventures’ın beğenileri tarafınca desteklenmesine karşın, ağ eleştirisiz gelmedi.

İlgili: Helyum ağ ekibi, 4 saatlik kesintiden sonrasında düşünce birliği hatasını çözüyor

Geçen ay girişimci Liron Shapira, ağın 350 milyon doları geçmesine karşın veri kullanım gelirinden ayda yalnızca 6.500 dolar elde etmiş olduğu haberini takiben girişimcinin “son kullanıcı talebinin tamamı” için ağdan yoksun bulunduğunu söylemiş oldu.

Helium ağı ek olarak dört saatlik bir kesinti yaşadı ve bu da HNT jeton sahiplerinin jetonlarını değişiklik yapma kabiliyetini etkiledi ve Helium Hotspot madencilerinin ödül almasını engelledi.

Cemiyet tepkileri pozitif yönde

Helium topluluğunun birçok üyesi, Solana ile entegrasyonun geliştiricilere çok büyük yarar sağlayacağı görüşünde olan HIP 70’e pozitif yönde duygularla cevap verdi.

Web3 destekçisi Layer One Ventures’ın Ortağı Ryan Bethencourt, 16.000 Twitter takipçisine, önerinin onaylanması durumunda teklifin Helium ve Solana için “dev” bulunduğunu söylüyor.

Başka bir Twitter kullanıcısı, kombinasyonu “bir tek akıllara durgunluk veren” olarak nitelendirdi.

Gezegendeki en inanılmaz ağdan mükemmel haberler.

Helium ve Solana’nın arkalarında her kökenden son aşama çalışkan amansız topluluklar ve takımlar var. Biz inşaatçıyız ve değişimden korkmuyoruz.

Kombinasyon bir tek akıllara durgunluk veriyor! WAO! https://t.co/SQygB7Dwm9

— Jose Marcelino xNFT (@jmarcelino) 30 Ağustos 2022

HIP 70 oylaması, heliumvote.com’da HNT token sahiplerine sunulacak olan 12 Eylül’de yapılacak. Oylama 18 Eylül’de sona erecek.

Haberin, son 48 saat içinde %15,5 düşüşle şu anda 5,23 $ olarak fiyatlandırılan HNT tokeninin fiyatını pozitif yönde etkilemediği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir