“Hepimiz İçin Parasız Çılgınlık” Hackinde Nomad Bridge’den 190 Milyon Dolar Çalındı

Bu makaleyi paylaş

Hırsızlar, istismar haberi ortaya çıkınca köprüyü boşaltmaya koştu. Öteki kripto hacklerinin aksine, fon çalmak derinlemesine programlama bilgisi gerektirmiyordu.

Göçebe Saldırısında 190 Milyon Dolar Yitik

Nomad, kriptonun son olarak dokuz rakamlı saldırısının hedefi haline geldi.

Nomad jeton köprüsünü içeren olayın farkındayız. Şu anda araştırıyoruz ve elimizde olduğunda güncellemeleri sağlayacağız.

— Nomad (⤭⛓🏛) (@nomadxyz_) 1 Ağustos 2022

Çapraz projenin belirteci, Pazartesi günü geç saatlerde büyük bir istismara köprü kurarak, bunun bir grubunun 190 milyon dolarlık çalıntı dijital varlıkla kaçmasına izin veriyor.

Saldırıyla ilgili haberler, güvenlik araştırmacılarının köprüden oldukça sayıda varlığın ayrıldığını fark etmesinin peşinden ilk olarak toplumsal medyada ortaya çıktı. Paradigma araştırmacısı samczsun’a gore, Nomad’s Replica sözleşmesindeki bir kusur, kullananların köprüye minik bir para yatırmalarına ve gerçekte haiz olmadıkları oldukça daha büyük oranda fonları çekmelerine etkin bir halde izin verdi. Bir çok DeFi açıklarından yararlanma, tipik olarak, Solidity hakkında derinlemesine informasyon sahibi olan yetenekli programcılar tarafınca gerçekleştirilirken, bundan yararlanmak yalnızca nispeten kolay bir kopyala ve yapıştır alıştırması gerektiriyordu. Bu, oportünistlerin bir kez haber yayıldığında köprüden fon çalmak için akın etmiş olduğu ve samczsun’un “hepimiz için deli bir özgür” olarak tanımladığı şeye yol açmış olduğu anlamına geliyordu.

Kaybedilen toplam miktar hemen hemen teyit edilmemiş olsa da, ortalama 190 milyon dolar değerinde sarılmış Bitcoin (WBTC), sarılmış Ethereum (WETH), USD Coin (USDC) ve öteki varlıkların çalışılmış olduğu tahmin ediliyor. Bu, saldırıyı bugüne dek DeFi alanına ulaşan en büyük saldırılardan biri yapıyor. Defi Llama verilerine gore, proje şu anda kilitli toplam değerde yalnız 12.750 $ tutuyor.

Nomad ekibi Salı günü erken saatlerde Twitter’a giderek “araştırma yaptığını” söylemiş oldu. [the incident] ve daha çok informasyon netleştikçe güncellemeler elde edecektir”, sadece hemen hemen bir otopsi raporu yayınlamadı.

Nomad, blok zincirler içinde beraber çalışabilirliği sağlamayı amaçlayan birçok zincirler arası projeden biridir. Temel ürünü, kullananların varlıklarını Polkadot’un Moonbeam parachain, Ethereum, Evmos ve Milkomeda içinde özgürce hareket ettirmelerini elde eden Nomad jeton köprüsüdür. Nomad ekibi, Nisan ayında Polychain liderliğindeki bir tohum turunda 22 milyon dolar topladı. Artış, firmanın kıymetini 225 milyon dolar olarak belirledi.

Editörün notu: Bu öykü gelişmektedir ve daha çok detay ortaya çıktıkça güncellenecektir.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir