Hindistan, IMF Verilerine Bakılırsa Dünyanın En Büyük 5. Ekonomisi Olarak İngiltere’yi Geçti – Iktisat Bitcoin Haberleri

Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) son verilerine gore Hindistan, İngiltere’yi geride bıraktıktan sonrasında dünyanın beşinci büyük ekonomisi haline geldi. Hindistan’ın eski baş ekonomik danışmanı, ülkenin 2028-30 yılına kadar dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasını bekliyor.

Hindistan Dünyanın 5. Büyük Ekonomisi Oldu

Bloomberg Cuma günü, IMF’nin GSYİH verilerine ve zamanı döviz kurlarına atıfta bulunarak Hindistan’ın İngiltere’yi geçerek beşinci büyük iktisat haline geldiğini bildirdi. Bu tahmine gore eski İngiliz kolonisi 2021’in son çeyreğinde İngiltere’yi geçti ve şu anda ekonomisinin büyüklüğü açısından yalnız ABD, Çin, Japonya ve Almanya’nın peşinde kalıyor. On yıl ilkin Hindistan 11. en büyüktü.

Düzeltilmiş bir temelde ve ilgili çeyreğin son gününde dolar kuru kullanılarak, Hindistan ekonomisinin Mart ayına kadar olan çeyrekte ‘nominal’ nakit cinsinden büyüklüğü 854,7 milyar dolardı. Aynı temelde, Birleşik Krallık 816 milyar dolardı” açıklamasında bulunmuş oldu.

Hindistan’daki birçok insan, Hindistan ekonomisinin İngiliz ekonomisini geride bıraktığı haberini memnuniyetle karşılıyor. Hindistan parlamento üyesi Kartik Sharma tweet attı: “Hindistan, İngiltere’yi konumundan devirerek dünyanın en büyük 5. ekonomisi olarak ortaya çıkıyor. Sayın Başbakan Narendra Modi Ji’nin kalkınma odaklı liderliği altında Hindistan’ı dünyanın en büyük 5. ekonomisi haline getirdik.”

Hindistan hükümetinin eski baş ekonomik danışmanı Dr. Arvind Virmani, mevcut sayılara dayanarak Hindistan’ın bu on yılda dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasını bekliyor. Virmani, 2009 senesinde Hindistan’ın IMF temsilcisi olarak atandı. Haber hakkında yorum icra eden Virmani, ANI haber ajansına şunları söylemiş oldu:

Geçen yıl ortalama 40 milyar ile 6. olduk ve bunun 2022’de olması bekleniyordu. Hindistan güç ölçeğini yükseltiyor ve tahmin değerine gore 2028-30’a kadar 3. en büyük olacağız.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü veri tabanı, Hindistan’ın bu yıl senelik bazda dolar bazında Birleşik Krallık’ın 3,38 trilyon $’lık GSYİH’sine kıyasla 3,53 trilyon $’lık bir GSYİH ile Birleşik Krallık’ı geçtiğini gösteriyor.

Sadece Kotak Mahindra Bank CEO’su Uday Kotak, Hindistan’ın İngiltere’nin 20 katı bir nüfusa haiz bulunduğunu ve dolayısıyla şahıs başına düşen GSYİH’nın daha düşük bulunduğunu açıklayan bir tweet attı. “Hindistan’ın sömürge hükümdarımız İngiltere’yi 5. en büyük iktisat olarak geride bırakması için gururlu bir an” diye yazdı ve “nüfus paydasının gerçeklik kontrolü: Hindistan: 1.4 milyar ve İngiltere 0.068 milyar. Dolayısıyla, şahıs başına GSYİH 2,500 $’a karşılık 47.000 $’dayız. Gidecek millerimiz var.”

Hükümet verilerine gore, Hindistan ekonomisi bu mali senenin ikinci çeyreğinde %13,5 büyüdü – ülkenin Ulusal İstatistik Ofisi’ne (NSO) gore son dört çeyrekte en hızlısı. Ayrıca, Birleşik Krallık GSYİH ikinci çeyrekte nakit olarak yalnız %1 büyüdü, sadece enflasyona gore ayarlandıktan sonrasında %0.1 küçüldü. Sterlin, bu yıl sterlin Hindistan rupisi karşısında %8 kıymet kaybederken, rupiye gore ABD doları karşısında da düşük performans gösterdi.

Geçen ay Morgan Stanley, Hindistan’ın 2022-23’te Asya’nın en kuvvetli ekonomisi olarak ortaya çıkabileceğini söylemiş oldu. Küresel yatırım bankası, Hindistan’ın 2022-2023 için averaj %7 büyümesini bekliyor Aracı kurum, “Iktisat, bastırılmış talep özgür bırakılırken, on yıldan fazla bir süre içinde en iyi çalışmasına hazırlanıyor” dedi. “Daha düşük kurumlar vergileri, üretime bağlı teşvik (PLI) planı ve tedarik zinciri çeşitlendirmesinin potansiyel bir yararlanıcısı olarak Hindistan, bilhassa yatırımda iç talebi hızlandıracak ve sürdürecektir.”

Hindistan’ın dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olarak İngiltere’yi geride bırakması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir