Hindistan Merkez Bankası CBDC planını ana hatlarıyla deklare etti

Hindistan Merkez Bankası (RBI), merkez bankası dijital para birimi “dijital rupi”nin çıkarılmasına neden olan pilot aşamayı başlatma planlarını tamamlıyor.

RBI, 7 Ekim’de, CBDC projesinin pilot aşaması için motivasyonunu, tasarım seçimlerini ve teknolojik hususları ana hatlarıyla belirten bir kavram belgesi yayınladı.

RBI, dijital rupinin Hindistan’ın mevcut ödeme sistemlerini değişiklik yapmak yerine tamamlayacak şekilde tasarlanacağını söylemiş oldu. Dijital rupi, banknotlardan değişik olmasa da, daha süratli ve daha ucuz ödemeler için optimize edilecektir.

Ülkenin apeks bankası, dijital bir rupi verilmesinin Hindistan ekonomisinin fizyolojik nakit yönetimiyle ilgili operasyonel maliyetleri azaltmasına, ödeme anlaşmalarının verimliliğini artırmasına ve sınır ötesi ödemelerde yeniliği artırmasına destek olacağını deklare etti.

CBDC’de beklenen çevrimdışı bir özellik ile RBI, web erişimi ile sınırı olan uzak bölgelerdeki daha çok insanoğlunun finansal hizmetlere daha kolay erişebileceğini öngörüyor.

RBI, CBDC’nin halkın Hindistan ekonomisinin finansal istikrarını baltalamadan hususi kripto para birimlerinden tam olarak yararlanmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Vatandaşlarına, hususi kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir risk olmaksızın, kullanıcılara dijital halde para birimiyle işlem yapma mevzusunda aynı deneyimi sağlayacak risksiz bir CBDC sağlamak merkez bankasının sorumluluğundadır.”

Tasarım özellikleri için, RBI hem perakende hem de toptan CBDC’leri yayınlamayı planlıyor. Toptan CBDC bankalararası transferler için olacak, perakende versiyonu ise halk tarafınca günlük kullanım için olacak.

Perakende CBDC’nin nakitin dijital bir versiyonu olduğu göz önüne alındığında, RBI token bazlı olarak verilebileceğini, toptan CBDC’nin ise hesap bazlı olarak verileceğini söylemiş oldu.

RBI, CBDC’yi merkezi olarak denetim edilen bir veritabanında yada dağıtılmış defter teknolojisinde yayınlama içinde hemen hemen bir seçim yapmadı. Bununla beraber, daha kuvvetli siber güvenlik, esneklik, teknik istikrar ve yönetişim standartları sunan seçeneği öğrenecektir.

RBI, pilot aşamanın neticelerini dijital rupinin nihai tasarımına dahil edeceğini söylemiş oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir