Hindistan Merkez Bankası RBI Dijital Para Birimi Ayrıntılarını Yayınladı — Dijital Rupi Pilotunun ‘Yakında’ Başladığını Onayladı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Hindistan’ın merkez bankası, Hindistan Merkez Bankası (RBI), belirli kullanım durumları için ülkenin dijital para biriminin (dijital rupi) “sınırı olan pilot lansmanlarına” yakında başlayacağını söylemiş oldu. Merkez bankası, “çoklu teknolojik seçeneklerin kontrol edileceğini ve sonuçlara gore nihai mimariye karar verileceğini” deklare etti.

RBI, Dijital Rupi Pilotunu Başlatmaya Hazırlanıyor

Hindistan Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası (RBI), Cuma günü “Merkez Bankası Dijital Para Birimi Konsept Notu” başlıklı bir rapor yayınladı. 51 sayfalık belge, Hindistan’da bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etmenin “hedeflerini, seçimlerini, faydalarını ve risklerini” açıklıyor, RBI, bir merkez bankası dijitali sunmanın artılarını ve eksilerini araştırdığını da sözlerine ekledi. para birimi “bir süre için”.

RBI, e₹ (dijital rupi) olarak da adlandırılan yaklaşmakta olan CBDC’nin “banknotlardan mühim seviyede değişik olmadığını, sadece dijital olmanın daha kolay, daha süratli ve daha ucuz olacağını” deklare etti. Rapor ayrıntıları:

RBI şu anda aşamalı bir uygulama stratejisi için çalışmakta, son lansmanı takip eden çeşitli pilot aşamalardan adım adım geçmekte ve aynı anda minimum kesintiyle yada asla kesinti olmadan uygulanabilecek kullanım örneklerini incelemektedir.

Raporda, “Değişik kullanım durumlarına bağlı olarak, birden fazla teknolojik seçenek kontrol edilecek ve sonuçlara gore nihai mimariye karar verilecek” diye ekliyor ve merkez bankasının “mevcut teknolojik seçeneklerin çeşitli yönleri üstünde görüşme ettiğini” belirtiyor.

Ek olarak, RBI “toptan segmentte hesaba dayalı CBDC’nin ve perakende segmentinde token tabanlı CBDC’nin kademeli bir yaklaşımla uygulanması seçeneğini araştırıyor.”

Konsept notu ek olarak dijital rupinin planlanan özelliklerini ve RBI’nin dijital para birimini tanıtmaya yönelik yaklaşımını da detaylandırıyor. Teknoloji ve tasarım seçimleri, ihraç mekanizmaları, mahremiyet sorunları ve “CBDC’nin bankacılık sistemi, para politikası, [and] finansal istikrar.”

“Merkez bankası dijital para birimi olan CBDC, öteki faydaların yanı sıra şeffaflığı ve düşük işletme maliyetini ve daha geniş bir kullanıcı kategorisinin gereksinimlerini karşılamak için mevcut ödeme sistemlerini genişletme potansiyelini sağlama kanalıyla birçok vaatte bulunuyor” dedi. merkez bankası sözlerine şu şekilde devam ediyor:

Biriki Bankası yakında belirli kullanım durumları için sınırı olan pilot e₹ lansmanlarına başlamış olacak.

RBI’ye gore, ileriye giden yol “CBDC tanıtımının değişik aşamalarının zamanında kullanıma sunulmasını sağlamak için kapsam, maliyet ve süre çizelgeleri açısından detaylı planlama gerektiriyor.”

RBI’nin bir Hint merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmesi icap ettiğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir