Hindistan, WazirX’in kara para aklama soruşturması için 64.67 crore (8.1 milyon $) fonunu dondurdu

IndiaToday’in 5 Ağustos tarihindeki haberine nazaran, Hindistan İcra Müdürlüğü (ED), bir kara para aklama soruşturmasıyla bağlantılı olarak 64.67 crore (kabaca 8,1 milyon dolar) olan bir WazirX banka hesabının dondurulmasını emretti.

Hindistan kara para aklamayı araştırıyor

Rapor, Hindistan’daki birkaç kripto borsasının ve öteki hususi finans kurumlarının kara para aklama uygulamaları sebebiyle soruşturma altında bulunduğunu ortaya koydu.

İlk soruşturma, Hindistan Merkez Bankası yönergelerini ihlal eden yıkıcı kredi uygulamaları sebebiyle bankacılık dışı finans şirketlerine (NBCF’ler) yönelikti.

Bununla beraber, ajans kısa süre sonrasında ülkede lisans alamayan birkaç Fintech şirketinin etkinlik göstermek için feshedilmiş NBCF’lerin lisanslarını kullandığını keşfetti.

Soruşturmalar, bu fintech şirketlerinin çoğunun operasyonlarını durdurmasına ve karlarını kripto varlıkları satın almak için harcamasına niçin oldu.

WazirX bağlantısı

Regülatöre nazaran, WazirX şimdi yabancı cüzdanlara taşınan bu fonların çoğunu aldı.

Mali düzenleyici, WazirX’in soruşturma süresince tutarsız ve belirsiz bilgiler sağladığını iddia etti.

WazirX Crypto Exchange’in sahibi olan Zanmai Labs Pvt Ltd, kripto borsasının sahipliğini gizlemek için Crowdfire Inc. ABD, Binance (Cayman Adaları), Zettai Pte Ltd Singapur ile bir anlaşmalar ağı oluşturdu.

Başlangıçta WazirX, borsadaki tüm Hint rupilerini kripto işlemlerine ve kriptodan kripto işlemlerine kadar denetim ettiğini söylemiş oldu. Sadece şirket sonrasında, yalnızca Hint rupilerinden kripto işlemlerinde görevli bulunduğunu söylemek için ayarını değiştirirken, Binance düzenleyici nezaretten kaçınma girişiminde öteki her şeyi denetim etti.

ED, WazirX yöneticilerinin, ajans tarafınca meydana getirilen birkaç tekliften sonrasında soruşturmalar esnasında ortaklık yapmadığını sürdürdü.

Bu ortaklık eksikliğinin, borsanın “gevşek KYC normları, WazirX ve Binance arasındaki işlemlerin gevşek düzenleyici kontrolü, maliyetlerden tutum etmek için blok zincirindeki işlemlerin kaydedilmemesi ve kayıt dışılığın” araştırılmasına ve keşfedilmesine yol açtığını iddia etti. Zıt cüzdanların KYC’si.”

Düzenleyici, borsanın soruşturmaya dahil olan kripto varlıkları geri almak için hiçbir çaba göstermediğini de sözlerine ekledi. Bu nedenlerden dolayı, “64.67 crore Rs’ye kadar taşınabilir” donduruldu.

Belirsizliği teşvik ederek ve gevşek AML normlarına haiz olarak, ortalama 16 suçlanan fintech şirketine kripto yolunu kullanarak kabahat gelirlerini aklama mevzusunda etken olarak destek oldu.

Basın zamanı itibariyle WazirX, CryptoSlate’in mevzuyla ilgili yorum taleplerine hemen hemen cevap vermedi.

Gösterilen: Hindistan, Borsalar

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir