Hindistan Yakında Bir ‘E-Rupi’ Dijital Para Birimi Kontrol Edecek

Ajans tarafınca Cuma günü gösterilen bir makaleye nazaran, Hindistan Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi versiyonunun aşamalı bir pilot uygulamasını önerdi.

Hindistan merkez bankası, “konsept notu” olarak gösterilen yazıda, rupinin e-rupi olarak adlandırılan dijital bir versiyonu için vizyonunu özetledi. Ek olarak bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) uygulama gerekçesini ve değişik aşamalarda iyi mi kontrol edileceğini deklare etti.

Dünya çapındaki merkez bankaları, Avustralya’dan ABD’ye kadar ülkelerde kağıt paraya alternatif olarak CBDC’lere artan ilgi gösteriyor. RBI makalesi, Çin’i ve şu anda kendi CBDC versiyonunu kullanan öteki 16 ülkeyi, şimdi bir CBDC ile ilerlemenin bir sebebi olarak gösterdi.

Gazete, “Şu anda, paranın doğasını ve işlevlerini kati olarak değiştirecek olan para biriminin evriminde bir dönüm noktası hareketinin ön saflarındayız” diyor. “CBDC’ler ümit verici bir buluş ve egemen para biriminin evrimsel ilerlemesinde bir sonraki adım olarak görülüyor.”

RBI, kağıt paranın yanında verilen ek bir para birimi olarak uygulamak amacıyla e-rupiyi sınırı olan pilot lansmanlarda kullanıma sunmayı planlıyor. Gazete, e-rupinin kripto para birimlerine bir alternatif olarak da hizmet edeceğini belirtiyor.

Merkez bankası, kripto para birimlerinin sınırsız kullanımının Hindistan’ın finansal ve makroekonomik istikrarı için bir risk oluşturduğunu ve bunun hükümetin para politikasını belirleme ve düzenleme kabiliyetini azalttığını ve bir CBDC ihtiyacını artırdığını söylemiş oldu.

“CBDC’ler halka [the] RBI, hususi sanal para birimlerinin zararı dokunan toplumsal ve ekonomik neticelerinden kaçınarak tüketicinin korunmasını sağlarken sanal para birimlerinin yararlarını da artırıyor” dedi.

Merkez bankası, bir CBDC’nin iki versiyonunu yayınlamayı düşünüyor: biri perakende ödemeler yapmak için insanoğlu tarafınca kullanılacak, diğeri ise bankalar arasındaki transferlerin ve toptan işlemlerin ödenmesi için kullanılacak. Netice olarak, bir CBDC, RBI’ye nazaran ödemeleri daha verimli, sağlam ve güvenilir hale getirebilir.

RBI, minik işlemlerin nakit kullanmak kadar anonim olmasının istenebileceğini kabul ederken, mahremiyet sağlamanın zor olacağını söylemiş oldu.

“Potansiyel [an] kolaylaştırmak için anonim dijital para birimi [a] Merkez bankası, gölge iktisat ve yasa dışı işlemler, herhangi bir CBDC’nin şu anda fizyolojik nakit ile mevcut olan anonimlik ve mahremiyet seviyelerine tam olarak uyacak şekilde tasarlanmasını oldukça ihtimaller içinde kılıyor” dedi.

Hindistan hükümeti, değişen teknolojinin ülke ekonomisine mühim bir destek sağlayacağını belirterek, ilk olarak Şubat ayında bir CBDC başlatma planlarını deklare etti.

Hindistan muhtemelen Çin’in istikrarlı bir halde genişleyen ve ABD’deki yasa koyucular içinde doların dünyanın biriki para birimi olarak üstünlüğünün tehlikede olup olmadığı mevzusunda tartışmalara neden olan CBDC’nin piyasaya sürülmesinin baskısını hissediyor.

Haziran ayında, Federal Biriki Başkanı Jerome Powell, Kurultay’nin sonunda ABD merkez bankasından bir CBDC yayınlama mevzusunda rehberlik alacağını söylemiş oldu. Fed, 2017’den beri dijital dolar olasılığını araştırıyor.

“Bence bu, ülke olarak hakikaten keşfetmemiz ihtiyaç duyulan bir şey” dedi. “Tüm Amerikalıları etkileyecek oldukça mühim bir potansiyel finansal yenilik.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir