Hintli yetkililer kara para aklama sebebiyle daha çok kripto fonunu dondurdu

Hindistan İcra Müdürlüğü (ED) Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, bazıları Singapurlu Vauld’un Hindistan şubesi olan Flipvolt kripto borsası tarafınca tutulan Bengaluru merkezli finansal hizmetler şirketi Yellow Tune Technologies’in finansal hesaplarını dondurduğunu duyurdu. Hareket, Çin bağlantılı anında kredi şirketleri tarafınca kara para aklama mevzusunda devam eden bir soruşturmayla bağlantılı. Bu, ajansın bu davayla bağlantılı olarak kripto alanında bu hafta ikinci kez harekete geçmesi.

Mali gözlemci, Yellow Tune’un banka bakiyelerini, ödeme ağ geçidi bakiyelerini ve Flipvolt kripto para birimi borsasındaki bakiyelerini toplam 3,7 milyar rupi yada firmanın takma adlar kullanan iki Çin vatandaşı tarafınca kurulmuş bir paravan varlık bulunduğunu belirledikten sonrasında 46.4 milyon dolara dondurduğunu duyurdu. Gazete hesaplarına gore, ED, Sarı Tunes ile ilişkili binaları aramak için üç gün harcadı.

ED, Yellow Tune’un Flipvolt cüzdanlarına para yatıran ve ülke dışına daha çok aktarılan 23 kuruluşu ortaya çıkardı. ED, Flipvolt’un fonları ele alışını sert bir halde eleştirdi. Ajans dedi ki:

“Gevşek KYC [Know Your Customer] normlar, herhangi bir sebep/beyan/KYC sormadan yabancı cüzdanlara transferlere müsaade eden gevşek düzenleyici denetim, maliyetlerden tutum etmek için Blockchain’lerde işlemlerin kaydedilmemesi vb., Flipvolt’un noksan kripto varlıkları için herhangi bir hesap verememesini elde etmiştir. Bu kripto varlıklarını seyretmek için samimi bir çaba göstermedi.”

Hindistan’ın 2002 tarihindeki Kara Para Aklamayı Önleme Yasasına atıfta bulunan ED, Flipvolt’un hesaplarındaki, Yellow Tune’un cüzdanlarından yabancı cüzdanlara aktardığı miktarlara eşdeğer fonları “kripto borsası tarafınca tam fon izi sağlanana kadar” dondurdu. ED, bu fonları “yağmacı kredi verme uygulamalarından elde edilmiş kabahat gelirlerinden başka bir şey değil” olarak nitelendirdi.

Flipvolt fonlarının eklenmesi, Vauld için son olarak fena haber. Singapurlu borsa, Haziran ayında personelini %30 oranında azalttı ve Temmuz başlangıcında hesaplarından para çekmeyi durdurdu. O ayın ilerleyen saatlerinde, Singapur’daki alacaklılarından koruma istedi. ABD Bölüm 11 iflasına benzer şekilde üç aylık bir moratoryum verildi.

İlgili: Singapur’un mali gözlemcisi Terra ve 3AC derneklerine karşı geri adım attı

Bu haftanın başlarında, ED’nin kripto borsası WazirX’in 8,1 milyon dolarlık fonunu tutan hesapları dondurduğu ve Çin destekli anında kredi şirketleriyle bağları olan minimum dokuz borsayı daha araştırmış olduğu bildirildi. ED, son olarak tebliğinde bu davayla ilgili soruşturmasının devam ettiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir