Hollanda Kolluk Kuvvetleri Amsterdam’da Şüpheli Tornado Cash Geliştiricisini Tutukladı – Bitcoin Haberleri

Hollanda Mali Informasyon ve Soruşturma Servisi’nden (FIOD) meydana getirilen açıklamaya gore, Amsterdam’daki kolluk kuvvetleri, ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash’i geliştirme mevzusunda 29 yaşındaki isimsiz bir şüpheyi tutukladı. FIOD, şüpheliyi “kripto para birimlerinin karıştırılması kanalıyla kabahat teşkil eden finansal akışları gizlemek ve kara para aklamayı kolaylaştırmakla” suçluyor.

Hollanda Kolluk Kuvvetleri Şüpheli Tornado Nakit Devirlerini Gözaltına Aldı, Yetkililer Gelecekteki Tutuklamaların Olasılığı Hakkında İpucu Verdi

Dört gün ilkin, ABD Gömü Bakanlığı’nın gözlemcisi, Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC), ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash’i ve 44 ilişkili Ethereum tabanlı adresi yasakladı. Şimdi Hollanda kolluk kuvvetleri, FIOD’un Tornado Cash’i geliştirmekle suçlanan 29 yaşındaki kimliği belirsiz bir kişiyi tutukladığını deklare etti. Hollanda makamları tarafınca gösterilen basın açıklamasında, zanlının yargıç önüne çıkarılacağı belirtilirken, “birden fazla tutuklamanın olasılık dışı olmadığı” da ima ediliyor.

Hollandalı araştırmacılar, Tornado Cash’in 2019’dan bu yana ortalama 7 milyar dolarlık bir ciro kaydettiğini ve kolluk kuvvetlerinin “minimum bir milyar dolarlık kabahat kaynaklı kripto paranın karıştırıcıdan geçtiğine” inandığını söylüyor. Kişinin kimliği Amsterdam’daki yetkililer tarafınca açıklanmadı, sadece Hollanda makamları, kara para aklama uygulamalarından şüpheleniyorlarsa “merkezi olmayan kuruluşlar şeklinde gelişmiş teknolojilerin” FIOD’dan daha çok ilgi gördüğünü vurguluyor.

FIOD basın bülteni şunları ekliyor:

Bu örgütün arkasındaki kişilerin bu işlemlerden büyük çapta kar elde ettiğinden şüpheleniliyor.

Şüphelinin Tutuklanması Ünlülerin Toz Almasını ve Github Yasaklarını Takip Ediyor

Tutuklama, 8 Ağustos’ta gerçekleşen OFAC yasağı duyurusunun peşinden geldi. OFAC’ın Siber İlişkili Tanımlama raporunun ayrıntıları “OFAC’ın SDN listesine aşağıdaki kurum eklendi: Tornado Cash”. Arkasından Github vesilesiyle açık kaynaklı Tornado Cash kod tabanında çalışan birkaç geliştiricinin hesapları askıya alındı ​​ve bazı taahhütler yazılım deposundan silindi. Ek olarak, Circle şeklinde merkezi kripto işletmecileri, OFAC’ın Tornado Cash yasağıyla ilişkili olduğu iddia edilen adresleri dondurdu.

Github askıya almaları ve varlıkları dondurulduktan sonrasında, anonim bir Tornado Cash kullanıcısı, oldukça sayıda ünlüye ve tanınmış şirkete ufak miktarlarda ethereum (ETH) gönderdiğinde olağandışı bir bükülme oldu. Snoop Dogg, Steve Aoki, Logan Paul ve Beeple şeklinde ünlüler, spor ayakkabı şirketi Puma ve Ukrayna Bağış adresi şeklinde organizasyonların yanında toz oldu.

Puma’dan bir sözcü, firmanın ortalama 0.075 eterlik bir işlem aldığını deklare etti. “Puma’nın Tornado Cash ile hiçbir ticari ilişkisi yok ve ödeme mevzusunda öncesinden bilgisi yoktu. Puma sözcüsü Wall Street Journal’a yapmış olduğu açıklamada, bu mevzu şu anda soruşturma altında” dedi.

Gömü Yetkilisi Tornado Cash’in ‘Etkili Kontrolleri Yeniden Yeniden Uygulamada Başarısız Bulunduğunu’ İddia Etti OFAC’ın Tornado Cash Basın Bülteni, Mixer Blender.io’nun Kaldırılmasından Bahsetti

Gömü’nin terör ve finansal istihbarattan görevli şu anki müsteşarı Brian Nelson Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, Tornado Cash’in düzenleyici politikalara uymadığını deklare etti.

Nelson, “Kamuoyunun aksi yöndeki güvencelerine karşın, Tornado Cash, tertipli olarak ve risklerini ele almak için temel önlemler almadan, fena niyetli siber erkek oyuncular için para aklamasını durdurmak için tasarlanmış etkili kontroller uygulamakta onlarca kere başarısız oldu” dedi. “[The] Gömü, suçlular ve onlara yardım edenler için sanal para aklayan karıştırıcılara karşı agresif eylemlerde bulunmaya devam edecek, ”diye ekledi Gömü müfettişi. ABD makamları ek olarak Blender.io mikserinin yayından kaldırıldığını da kaydetti.

Tornado Cash medyadan büyük ilgi görürken, Mayıs ayında Blender.io OFAC tarafınca onaylanan ilk kripto para birimi karıştırma uygulamasıydı. Aynı şekilde OFAC, Blender.io’nun cezai işlemleri tertipli olarak kolaylaştırmak için kullanıldığını iddia etti. Gömü, Şimal Koreli bilgisayar korsanlığı sendikası Lazarus Group’un karıştırıcıyı, Ronin köprüsü hackinden (Axie Infinity) çalınan 620 milyon dolarlık kripto fonlarını gizlemek için kullandığını deklare etti. OFAC, Tornado Cash işlemlerini Lazarus Group ile de ilişkilendirdi.

OFAC, Nisan ayında SDN listesine birkaç kripto adresi ekledi. Tornado Cash ve Blender.io’ya ek olarak, bir Amerikan vatandaşı da Şimal Kore hapishanesini ihlal etmiş olduğu için tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Internasyonal Acil Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) ihlal etmek için bir komplodan suçlu bulunmuş oldu. Griffith, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde (DPRK) düzenlenen bir blockchain konferansında konuştu ve Griffith, DPRK’ya “yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimi ve blockchain teknolojisini kullanma mevzusunda teknik tavsiye” verdiği iddia edildikten sonrasında düşmana yardım etmekle suçlandı.

Bu hikayedeki etiketler

Amsterdam, Amsterdam Police, Brian Nelson, Crypto, Cryptocurrency, Digital Assets, Dutch Arrest, hollandalı yetkililer, Hollandalı müfettişler, Hollanda Kolluk Kuvvetleri, FIOD, Hacker’lar, Lazarus Grubu, Lazarus Grubu saldırısı, Karıştırma Uygulaması, şimal kore, Şimal Kore Lazarus Grubu, şimal koreli hackerlar, OFAC, OFAC sıralaması, sdn sıralaması, Tornado cash, Tornado Cash ETH, Tornado Cash ETH adresleri, Tornado Cash karıştırıcı, Tornado Cash USDC, gömü departmanı, ABD Hazinesi, Virgil Griffith

Tornado Cash durumu ve ABD hükümetinin kripto karıştırma uygulamasına karşı son yaptırımları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir