Hollandalı yetkililer şüpheli Tornado Cash geliştiricisini tutukladı

Hollanda’daki yetkililer, kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash vasıtasıyla kara para aklamaya karıştığından şüphelenilen bir geliştiriciyi tutukladı.

Hollanda’da mali suçları soruşturmaktan görevli bir kurum olan Mali Data ve Soruşturma Servisi (FIOD), Cuma günü Amsterdam’da 29 yaşındaki bir insanın tutuklandığını resmen duyurdu.

Yetkili, insanın iddiaya gore Tornado Cash vasıtasıyla cezai mali akışları ve kara para aklamayı kolaylaştırmaya karıştığını söylemiş oldu.

FIOD, Finansal Gelişmiş Siber Ekibinin (FACT) Haziran 2022’de Tornado Cash’e karşı bir ceza soruşturması başlattığını belirterek, davada birden fazla tutuklamayı reddetmediğine dikkat çekti.

FACT’a gore, Tornado Cash’in kripto hack’leri ve dolandırıcılıkları da dahil olmak suretiyle büyük ölçekli kabahat para akışlarını gizlemek için kullanıldığı iddia ediliyor.

“Bu dahil edilen fonlar, Şimal Kore ile ilişkili olduğuna inanılan bir grup tarafınca hack kanalıyla çalındı. Tornado Cash 2019’da başladı ve FACT’a gore o zamandan beri minimum yedi milyar dolarlık bir ciro elde etti ”dedi.

Haber, ABD Gömü Bakanlığı’nın 8 Ağustos’ta Yabancı Varlık Denetim Ofisi’nin (OFAC) yaptırım listesine düzinelerce Tornado Cash adresi yerleştirmesinden kısa bir süre sonrasında geldi. Büyük bir kripto para birimi şirketi ve USD Coin (USDC) ihraççısı Circle. , hemen sonra OFAC onaylı adreslere bağlı 75.000 USDC’yi dondurdu.

Yaptırımlar sebebiyle, herhangi bir ABD kişisinin yada kuruluşunun Tornado Cash’in akıllı sözleşme adresleriyle etkileşime girmesi artık yasa dışı. Kasten uymamanın cezaları 50.000 ABD Doları ile 10.000.000 ABD Doları içinde para cezası ve 10 ila 30 yıl hapis cezası içinde değişebilir.

Gömü’nin bu hamlesi, Tornado Cash çevresinde yaşanmış olan olayların süratli gelişimini tetikledi. Bazı kaynaklara gore, miksere karıştığı iddia edilen birkaç kişinin daha ABD ve Estonya’da tutuklandığı bildirildi. Tutuklanan kişiler içinde Seattle’daki Roman Panchenko ve Tallinn’deki Nikita Dementyev’in de yer almış olduğu iddia ediliyor.

Kripto topluluğundaki birçok şahıs, geliştiricileri ve Tornado Cash’in geliştirilmesine dahil olan öteki kişileri tutuklayan yetkililere öfkesini dile getirdi. Sanayi gözlemcileri, kod yazarlarından gizlilik araçları oluşturmak için ücret almanın özgür bir toplumun ilkeleriyle çeliştiğine dikkat çekti.

Bugün karanlık bigün. Kod yazmak, özgürce konuşmaktır. Geliştiriciler, başkalarının açık kaynak kodunu iyi mi kullandığından görevli değildir. https://t.co/Y1FUDA4FlZ

— Nik KunkΞl (@nomos_paradox) 12 Ağustos 2022

Raporların ortasında, Tornado Cash’in Discord kanalının Cuma günü silmiş olduğu bildirildi. Resmi Telegram grubu, yazı yazılırken hala sağlam.

İlgili: Tornado Cash kurucu ortağı, sanayi yaptırımlara tepki gösterdiğinden GitHub’ın başlatıldığını bildirdi

Ethereum’a dayanan Tornado Cash, kullananların blok zincirindeki data yollarını karışmasını sağlayarak anonimliklerini korumak için kripto işlemlerini gizlemelerine müsaade eden bir araçtır. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, alıcıların finansal gizliliğini korumak için Ukrayna’ya fon affetmek için Tornado Cash’i kullandığını savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir