Hollandalı Yetkililer Tornado Cash’in Yasasının Suçlu Olabileceğini Söylemiş oldu

Hollandalı yetkililer, kâr amacı gütmeyen DeFi Eğitim Fonu’na, bir geliştiricinin “yalnızca kabahat işlemek amacıyla” kod yazmasının “cezalandırılabileceğini” söylemiş oldu.

Geçen hafta Amsterdam’da Tornado Cash ile bağlantılı olarak 29 yaşındaki bir geliştiriciyi tutuklayan Mali Informasyon ve Soruşturma Servisi’nden (FIOD) son olarak detay.

The Block, tutuklanan kişinin kimliğinin Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev bulunduğunu bildirdi.

“Endişelerle ilgili olarak, bir aracın geliştirilmesi yasak değil, sadece bir vasıta yalnızca kabahat işlemek amacıyla, mesela kabahat teşkil eden para akışlarını gizlemek için oluşturulmuşsa, o vakit çevrimiçi hale getirmek/geliştirilmiş bir aracı kullanıma sunmak olabilir. cezalandırılabilir,” FIOD, DeFi Eğitim Fonu’ndan gelen sorulara cevap olarak yazdı.

FIOD’un kripto yanıtını açma

Kar amacı gütmeyen kurum, geçen haftadan bu yana FIOD ile kontakt kuruyor ve yanıtları Twitter’da paylaşıyor.

🚨 Tornado nakit geliştiricisi Alexey Pertsev’i tutuklayan Hollanda ajansından yeni informasyon

Daha çok informasyon ardında koşarken ve sonraki adımları değerlendirirken, bu *rahatsız edici* ifadeyi oradaki FOID’den almak istedik (ki bu da yanıtlamaktan daha çok suali gündeme getiriyor)

h/t @sccanavos pic.twitter.com/qbJK4F49vR

— DeFi Eğitim Fonu (@fund_defi) 17 Ağustos 2022

Tornado Cash uygulaması, Ethereum işlemlerini gizlemek için oluşturuldu. Mahremiyetlerini korumak isteyen tüccarlar tarafınca kullanıldı, sadece bununla beraber hükümet yetkililerinden de araştırma aldı.

8 Ağustos’ta ABD Finansal Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), projenin düzinelerce kripto cüzdanını yaptırım listesine ekledi.

DeFi Eğitim Fonu’nun kontakt sorumlusu Max Bernstein, bir e-postada Decrypt’e verdiği demeçte, “Tornado Cash rutin olarak meşru amaçlar için kullanıldı. Hala geliştiriciye yönelik belirli suçlamaların özgür bırakılmasını beklerken, aşağıdakiler açık kalmalı: Yazma ve kod yazma özgür yayıncılık toplumlarında korunmalıdır ve mahremiyet kabahat değildir.”

Geçen hafta tutuklanmasından bu yana, Tornado Cash’e bağlı yönetim forumu ve Discord sunucusu kapatıldı. Proje temsilcisi ek olarak Decrypt’e proje kodunun GitHub’dan kaldırıldığını söylemiş oldu, sadece “Tornado Cash sözleşmeleri için hiçbir şeyi değiştirmediğini” söylemiş oldu.

Salı günü, Kra CEO’su Jesse Powell, yaptırımlara karşı konuşmak için büyüyen bir sanayi liderleri korosuna katıldı. Bloomberg’e ABD’nin uygulamaya koyduğu yasağın “anayasaya aykırı” bulunduğunu söylemiş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir