Honduras, Bitcoin Vadisi ile kripto yatırımcı turistlerini çekiyor

Honduras’taki ufak bir gezim kasabası, 60 mahalli işletmede gezim gelirini çoğaltmak için tasarlanan “Bitcoin Vadisi” girişiminin bir parçası olarak Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladı.

Honduraslı haber kuruluşu La Prensa’nın bir raporuna gore, avm sahibi Cesar Andino şeklinde bazı Santa Lucia yerlileri, girişimin bölgedeki mağazalar için daha çok fırsat yaratmasını ve “bu para birimini kullanmak isteyen daha çok insanı çekmesini” bekliyor. Andino ekledi:

“Bitcoin’i kabul etmek, başka bir pazar açmamıza ve daha çok satın alan kazanmamıza izin verecek. Küreselleşmek zorundayız. Kendimizi teknolojiye kapatamayız ve öteki ülkeler bunu yapıyorken geride kalamayız.”

Program 28 Temmuz’da başladı ve mahalli mağaza müşterilerinin ABD doları, Honduran Lempira yada Bitcoin (BTC) ile ödeme yapmasına izin verdi.

Santa Lucia belediyesi, Bitcoin Valley programını Coincaex kripto borsası, Blockchain Honduras ve Honduras Teknoloji Üniversitesi ile beraber geliştirdi.

Coincaex, kripto ödemelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan ekipman ve hizmetleri sağlarken Blockchain Honduras, kripto cüzdanlarının kullanımı mevzusunda eğitim veriyor.

Honduras ‘Bitcoin Vadisi’ni başlattı

Minik Santa Lucia nahiyesinde 60’tan fazla işletme #bitcoin’i benimsedi. Yeni teknoloji ve ürün ve hizmetlerini iyi mi pazarlayacakları mevzusunda eğitim alacaklar.https://t.co/O8nh543ehG

— Bitcoin Belgeleniyor (@DocumentingBTC) 29 Temmuz 2022

La Prensa, müşterilerin mal ve hizmetler için BTC ile ödeme yapabilmelerine karşın, Coincaex borsasına para göndereceklerini deklare etti. Ondan sonra borsa, fiyat oynaklığından meydana gelen kayıptan kaçınmalarına destek olmak için anında Lempira’daki BTC’nin kıymetini tüccara gönderir. Bu yüzden, işletme sahipleri bu program kapsamında ödeme olarak direkt BTC almazlar.

Mahalli işletme sahipleri, Bitcoin Vadisi’nin COVID-19 salgını esnasında büyük bir darbe aldıktan sonrasında tropikal kıyı ülkesinde gezim harcamalarını tekrardan canlandıracağını umuyor. Honduras, küresel bir ekonomik takipçi olan Macrotrends’in verilerine gore 2020’de %66’dan fazla düşüşle 189 milyon dolara düşmeden ilkin 2019’da ortalama 556 milyon dolar senelik gezim harcamasının tadını çıkardı.

Honduras, insanların kripto para ile mal ve hizmetler için yasal olarak ödeme yapmaları için benzer programlar başlatan bölgedeki ufak bir avuç ülkeye katılıyor.

İlgili: Morgan Stanley, yatırımcıları hırpalanmış El Salvador eurobondları almaya teşvik ediyor

El Salvador, meşhur olarak 2021’de BTC’yi yasal ihale olarak kabul etti ve sakinleri onun faydası mevzusunda eğitmek için ülke çapında bir çaba başlattı. El Zonte nahiyesinde benzer bir ‘Bitcoin Beach’ gezinsel çekicilik merkezi başlattı.

Guatemala, Sierra Madre Dağları’ndaki Atitlan Gölü çevresindeki gezim alanlarında ‘Bitcoin Gölü’ girişimine haizdir. Bölgedeki Panajachel Belediye Başkanı Cesar Piedrasanta, aksi takdirde kullanılmayacağını ve boşa harcanacağını söylediği enerjiyle BTC madenciliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir