Honduras Merkez Bankası, Kripto Para Kullanmanın Tehlikeleri Hakkında Uyardı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Honduras Merkez Bankası, kurumun ülkedeki kripto para birimlerinin kullanımıyla ilgili duruşunu netleştirmeye çalışan bir bildiri yayınladı. Müessese, bu tür araçların öteki ülkelerde elde etmiş olduğu popülerliğe karşın, kripto para birimlerinin herhangi bir desteği olmadığını ve yüksek düzeyde oynaklıktan da etkilendiğini belirtiyor. “Onlarla yapılacak herhangi bir işlem, onu icra eden kişinin sorumluluğu ve riski altında olacaktır.”

Honduras Merkez Bankası, Kripto Para Birimi Mevzusundaki Duruşunu Netleştirdi

Bazı ülkeler kripto para birimlerini ekonomik sistemlerinin bir parçası olarak düzenlemek ve entegre etmek için harekete geçerken, ötekiler hala bu entegrasyona karşı çıkıyor. Honduras Merkez Bankası kısa süre ilkin Honduras topraklarında kripto para birimlerinin kullanımı mevzusundaki konumunu netleştiren bir bildiri yayınladı. Teşkilat, ulusal yasalara nazaran para basmaya ve verimli bir ödeme sisteminin varlığını güvence etmeye yetkili tek kurumun Honduras Merkez Bankası bulunduğunu bildirdi.

Honduras’ta kripto para birimleri hala yasal bir gri alanda, varlıkları hemen hemen herhangi bir faturada kabul edilmedi. Bu yüzden banka, vatandaşları bu mevzuda uyardı ve şunları söylemiş oldu:


Kripto para varlıklarının desteği yoktur, bundan dolayı düzenlenmezler ve kullanımları güvence edilmez, bundan dolayı ulusal yasaların sağlamış olduğu korumadan yararlanamazlar.



artan popülerlik

Kuruluşun bahsetmiş olduğu bir öteki problem, kripto varlıklarının oynaklığı ile ilgili. Honduras Merkez Bankası, bu varlıkların 2021’den beri olduğu şeklinde ansızın kıymet kaybedebileceğini ve piyasada %60’tan fazla yitik yaşayabileceğini belirtiyor. Aynı şekilde banka, bu araçların ödeme yöntemi olarak kullanılmasını da eleştiriyor ve şöyleki açıklıyor:


Onlarla yapılacak herhangi bir işlem, onu gerçekleştiren kişinin sorumluluğunda ve riski altında olacaktır.


Honduran Bankası’nın bu tepkisi, ülkedeki kripto para birimi kullanımının artan popülaritesinden kaynaklandı. Aslen, Honduras’ta bir kripto-ekonomik bölge olan Prospera, bitcoin’i yasal ihale olarak benimseyerek vatandaşlarının BTC ile vergi ödemesine izin verdi ve onları kullanımında ana para kazancı vergisi ödemekten muaf tuttu. Bununla beraber, ülke bir tüm olarak bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etmedi.

Bununla beraber, bazı medya kurumlarının Honduras başkanı Xiomara Castro’nun bitcoin’i yasal ihale olarak duyuru ettiğini bildirdiği Mart ayında, bu tür yasal ihale kabulünün meyve vermeye geldiğine dair söylentiler vardı. Sadece bu söylentilerin merkez bankası tarafınca dikkate alınmaması, bunun doğru olmadığını netleştirdi.

Honduras Merkez Bankası’nın kripto para birimi mevzusundaki duruşu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Sergio Goschenko

Sergio, Venezuela merkezli bir kripto para gazetecisidir. Kendisini oyuna geç kalmış, Aralık 2017’de fiyat artışı olduğunda kriptosfere girmiş olarak tanımlıyor. Bilgisayar mühendisliği geçmişi olan, Venezuela’da yaşayan ve kripto para patlamasından toplumsal düzeyde etkilenmiş olarak, değişik bir görüş açısı sunuyor. kripto başarısı ve bunun bankasız ve yetersiz hizmet alanlara iyi mi destek olduğu hakkında.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir