Hong Kong üniversitesi Metaverse’de karma gerçeklik sınıfını açacak

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), 1 Eylül’de Metaverse üstünden bir sanal gerçeklik sınıfının lansman partisine ev sahipliği yapacağını duyurdu. Lansman, HKBTÜ’nün Metaverse’de sanal bir kampüs inşa ederek kapsamlı öğrenmeyi teşvik etme planının başlangıcını gösteriyor. MetaHKUST olarak adlandırılacaktır.

HKBTÜ kurumundan bir akademisyen South China Morning Post’a karma gerçeklik sınıfının başlatılmasının Hong Kong’un Guangzhou şehrinde yeni bir kampüsün açılışını temsil ettiğini söylemiş oldu. Guangzhou kampüsündeki hesaplamalı medya ve sanatlar kürsüsü profesörü Pan Hui şunları ekledi:

“Birçok konuk yurtdışında olabilir ve katılamayabilir [the opening]bu yüzden onu metaverse’de barındıracağız.”

Kurum, MetaHKUST’ı kurarak, Hong Kong ve Guangzhou’daki iki kampüsü sanal olarak birbirine bağlayan bir öğrenme ortamı yaratmayı planlıyor. HKBTÜ, kampüsleri sanal olarak birbirine bağlayarak öğrencilerin derslere devam ederken coğrafi kısıtlamaları aşmalarına destek olmayı umuyor.

Dünyanın dört bir tarafındaki üniversiteler, COVID-19 salgını esnasında çevrimiçi dersler yürütmek için Zoom benzer biçimde hizmetlere geçiş yaparken, Hui, Metaverse’de öğrenmenin öğrenciler için daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyor şundan dolayı daha yüksek düzeyde etkileşimi teşvik ediyor ve ekliyor:

“Sanal gerçeklik yardımıyla, oradaymış benzer biçimde hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki öğrencilerle iyi mi etkileşim kurduğunuz, öğrenme sonuçlarınızı artıracaktır.”

Değişen teknolojinin doğuşuna karşın, HKBTÜ’de kurumsal ilerlemeden görevli Başkan Yardımcısı Wang Yang, metaverse’in “kalmak için burada” bulunduğunu söylemiş oldu.

İlgili: Evlilikler ve davalar Metaverse’de tutulabilir

Metaverse’in sunmuş olduğu uzun kullanım örnekleri listesine ek olarak, Singapur’un İkinci Hukuk Bakanı Edwin Tong, yasal evlilik işlemlerinde, mahkeme davası anlaşmazlıklarında ve devlet hizmetlerinde tomurcuklanan hızla gelişen teknolojinin kullanılmasına karar verdi.

Tong, Metaverse’de evlilik törenleri benzer biçimde samimi olayların düzenlenmiş olduğu örnekleri vurgulayarak ifadesini destekledi:

“Evlilik kayıtlarının yanı sıra öteki devlet hizmetlerine de Metaverse vesilesiyle yakında çevrimiçi olarak erişilebileceği düşünülemez.”

Tong, bu tür bir hızla gelişen teknolojinin eklenmesinin geleneksel çevrimdışı duruşmaların gerçekleşmesini engellemeyeceğini belirtti ve bunun yerine uyuşmazlık çözüm sürecini canlandırabilecek “entegre bir platform” önerdi. “Daima bir melez unsur olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir