Hukuk uzmanı, kolluk kuvvetlerinin her insanın verilerine erişmeye çalışmaktan vazgeçmesi icap ettiğini söylüyor

Bazıları Tornado Cash yasağının mahremiyete odaklanan öteki projeleri negatif etkileyebileceğini düşünürken, ötekiler bu projelerin ilerlemeye devam edeceğine ve sıkıdüzen karşıtı ve ademi merkeziyetçilik taahhütlerini sürdüreceğine inanıyor.

Mahremiyet odaklı proje Nym Technologies’in genel danışmanı Ahmed Ghappour, Cointelegraph ile yapmış olduğu röportajda kripto alanında mahremiyetin önemi, düzenleyicilerin ve mahremiyet isteyen kişilerin çıkarlarının iyi mi dengeleneceği ve mahremiyet için sırada ne olduğu hakkında görüşler paylaştı. Web3’te.

Ghappour’a nazaran Web3 uzayında tutarsız kavramlar vardır. Bu, blockchain işlemleriyle ilgili tam şeffaflık sağlarken insanlara veri sahipliği vaadidir. Avukat, bu tutarsız hedefleri yerine getirmenin anahtarının mahremiyet bulunduğunu kaydetti.

Bununla beraber, Tornado Cash vakasıyla beraber, gizlilik teknolojilerinin ABD Birleşik Devletleri düzenleyicilerinin gözünde olduğu açıktır. Avukat, bunun alanın yenilik yapma kabiliyetini engellediğini altını çizdi. Dedi ki:

“ABD, balyozla bir sineği ezmeye çalışıyor. […] OFAC, fikirlere, algoritmalara yada kodlara değil, ilk olarak teröristler ve narkotik kaçakçıları şeklinde ülkelere ve fert gruplarına karşı ekonomik tasarım yaptırımlarını tetiklemeyi amaçlamaktadır.”

Ghappour, fikirleri onaylamamak için iyi bir niçin bulunduğunu deklare etti. Bunun sebebi, hedefle neredeyse her ilişkiyi, hatta başka herhangi bir kabahat davranışıyla açıkça hiçbir bağları olmayan zararsız dernekleri bile kabahat haline getirerek bir hedefi etkisiz hale getirmek olacaktır.

İlgili: Anonim kullanıcı, yaptırımların arkasından önde gelen isimlere Tornado Cash’ten ETH gönderiyor

Düzenleyicilerin ve mahremiyet isteyenlerin çıkarlarını dengelemenin bir yolu olup olmadığı sorulduğunda, avukat bunun düzenleyicilerin çıkarlarına bağlı bulunduğunu altını çizdi. Ghappur, bir dengeye ulaşmanın düzenleyicilerin çıkarlarını insanlarla aynı hizaya getirmesini ve mahremiyet ihtiyacını hesaba katmasını gerektirdiğini söylemiş oldu. Bunu deklare etti:

“Bir dengeye ulaşmak, kolluk kuvvetlerinin her insanın verilerine gümüş tepside sınırsız erişimle ilgili gerçekçi olmayan varsayımlardan vazgeçmesini gerektirir.”

Buna karşın, Ghappour ek olarak düzenleyicilerin çıkarlarının halkla değil, finansal nezaret statükosunun korunmasıyla uyumlu olduğundan kaygı ediyor. O şekilde olsa bile, yönetici, teknolojilerin özünde mahremiyet ve güvenliğe öncelik veren projeler için hala bir baskı olacağına inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir