Hükümet Bitcoin’i takip edebilir mi?

Tek başına yada hususi şirketlerle ortaklık içinde meydana getirilen veri analizleri haricinde, yetkililer merkezi borsalardan informasyon talep edebilirler. Düzenleme sebebiyle, merkezi borsalar da bu tür detayları paylaşmak zorunda kalabilir. Sadece, tüm kripto para borsaları yetkililerle ortaklık yapmaz.

Merkezileştirilmiş bir değişiklik, Coinbase şeklinde tek bir varlık tarafınca yürütülen bir kripto para birimi değişimidir. Belirli bir ülke yada bölgede lisanslı bir operatör olmak için merkezi borsaların düzenlemelere uyması gerekir.

Mesela, kripto para biriminin anonimliğini ve kripto para birimlerinin yasa dışı kullanımını azaltmak için bir çok merkezi borsa, Müşterinizi Tanıyın (KYC) kontrollerini dahil etti. KYC, yetkililerin blok zincirindeki etkinliği çözümleme etmesine destek olmanın yanı sıra müşterilerin kimliklerini doğrulamak içindir. Uygulamada, bireylerin tecim, yatırım ve işlem yapmalarına izin verilmeden ilkin bir takım belge ve verilerini sunmaları gerekir.

KYC gerçekleştirildikten sonrasında, borsalar talep edilebilir yada bu verileri kolluk kuvvetleri ile paylaşmak zorunda kalabilir. Borsa, bireylerin kişisel verilerini ve işlem verilerini içerdiğinden, hükümet de olabilir. Merkezi borsalardan elde edilmiş detayları kullanarak IRS, KYC kontrollerini ve ilgili kişisel detayları kullanarak bilinmeyen Bitcoin cüzdanlarını tanımlayabilir.

Sadece, tüm borsalar KYC kullanmaz. Mesela, merkezi olmayan borsaları (DEX’ler) düzenlemelere uygun hale getirmek zor olsa gerek bundan dolayı bir merkezi yoktur ve merkezi bir şirket yada ufak bir grup şahıs tarafınca yönetilmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir