Huobi Stablecoin HUSD, Kabaca %10 Düştükten Sonrasında Dolar Peg’ini Geri Kazanmıştır

Bir stablecoin’in fiyatı yükseliyor mu? Bir oksimoron şeklinde görünüyor, sadece kripto borsası Huobi’nin durağan(durgun) parası HUSD söz mevzusu olduğunda, CoinMarketCap’ten alınan verilere bakılırsa Perşembe günü istikrarsızlaştıktan sonrasında bugün 1 dolarlık durağan(durgun) fiyatına geri döndü.

Sadece Terra UST fiyaskosu herhangi bir göstergeyse, kriptoda nerede ise her şeyin olabileceği açıktır, hatta yaygın olarak “istikrarlı” olarak kabul edilen varlıklara bile.

UST, kardeş tokeni Luna (şimdi Luna Classic) ile karmaşık bir ilişkiye karşın kodla desteklenen 1 dolarlık bir “algoritmik stabilcoin” iken, ihraççısı Stable Universal’e bakılırsa HUSD’nin 1 dolarlık durağan(durgun) fiyatı bir nakit biriki ile destekleniyor.

Peki HUSD iyi mi düştü? Birkaç çürük elmayı suçlayın.

HUSD’nin Twitter hesabı Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, “Son zamanlarda, yasal gerekliliklere uymak için belirli bölgelerdeki bazı hesapları kapatma sonucu almıştık, buna bazı piyasa yapıcı hesaplar da dahil” dedi.

“Bankacılık saatlerindeki vakit farkı sebebiyle bu, kısa vadeli bir likidite sorununa niçin oldu sadece o zamandan beri çözüldü.”

Kısa sürede, bazı piyasa yapıcı hesapları da dahil olmak suretiyle, yasal gerekliliklere uymak için belirli bölgelerdeki birkaç hesabı kapatma sonucu almıştık. Bankacılık saatlerindeki vakit farkı sebebiyle bu durum kısa vadeli bir likidite sorununa niçin oldu sadece o zamandan beri çözüldü.

— HUSD (@Stablecoin_HUSD) 19 Ağustos 2022

HUSD’nin arkasındaki Seyşeller merkezli kripto borsası Huobi Global de vakası özetleyen bir ileti dizisi yayınladı.

Huobi, “HUSD 12 saat içinde durağan(durgun) kıymetini geri kazanmıştır” dedi.

HUSD vakasına genel bakış:

18 Ağustos günü saat 10:05’te (UTC), Huobi HUSD’de olağandışı fiyat dalgalanmaları tespit etti.

Saat 10:10’da (UTC), HUSD ihraççısı Stable Universe Limited ile iletişime geçtik.

Saat 10:30’da (UTC), ihraççıyla sebebi doğruladık ve bir çözüm üstünde beraber çalıştık.

— Huobi (@HuobiGlobal) 19 Ağustos 2022

Şu anda HUSD ile işler iyi ve iyi olsa da, stablecoin’in ilk kez birkaç sentten fazla kıymet kaybetmesi değil. Mart 2020’de özetlemek gerekirse 0.97 dolara düştü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir