Huobi, stablecoin’in yine rayına oturmasının peşinden HUSD’de neyin yanlış gittiğini açıklıyor

HUSD stabilcoinin dolar sabitini kurtardıktan sonrasında, kripto borsası Huobi kısa vadeli likidite sorununa neyin niçin bulunduğunu deklare etti ve kullanıcılara probleminin çözüldüğüne dair güvence verdi.

Perşembe günü, HUSD dolar değerinden düşmeye başladı, günün başlangıcında 0,92 dolardan işlem görmüş oldu ve birkaç saat sonrasında 0,82 dolara kadar düştü. Bu, stabilcoin dolar kurunu geri kazanmazsa nasıl biteceğini tahmin eden topluluk üyelerini alarma geçirdi.

HUSD bir zamanlar en güvenli stablecoin’lerden biriydi. Şimdi yerinden çıktı. HUSD 1 dolara geri dönmezse, başarısız olan ilk tam olarak ayrılmış merkezi stabilcoin olur. pic.twitter.com/9WmROQR6lD

— John Paul Koning (@jp_koning) 18 Ağustos 2022

Endişelere cevap olarak, kripto değişiklik platformu derhal stablecoin ihraççısı Stable Universal Limited ile temas halinde olduklarını ve istikrarı tekrardan sağlamak için çalıştıklarını duyurdu. Gün sona ermeden ilkin, Ethereum tabanlı stabilcoin, Cuma günü 1 dolara geri dönmeden ilkin HUSD başına 0,99 dolardan işlem görerek dolar sabitini neredeyse kurtardı.

HUSD ekibine nazaran, depeg, düzenlemelere uymak için bazı bölgelerde piyasa yapıcı hesaplarının kapatılması kararından kaynaklandı. Ekip, bankacılık saatlerindeki vakit farkının likidite sorununa neden olan bir boşluk yarattığını ve bunun HUSD’nin sabitten düşmesine yol açtığını deklare etti.

Huobi hemen sonra, mevzunun tamamen halledildiğine dair bir duyuru ile müşterilerine güvence verdi ve kullanıcılarını piyasanın oynaklığından meydana gelen ihtimaller içinde risklerin bilincinde olmaya ve dikkatli olmaya çağırdı.

İlgili: Büyük Avrupa muhasebe şirketi tarafınca yapılacak olan Tether biriki tasdikleri

Ayrıca, 1 milyar Acala Doları (aUSD) basan bir istismar, stablecoin’in %99 oranında düşmesine niçin oldu. Saldırıya cevap olarak, Acala ekibi bilgisayar korsanının cüzdanını dondurdu ve platformun ademi merkeziyetçilik iddiaları hakkında sorular sordu. Ekip sonunda teminatlandırılmayan tokenlerin büyük bir kısmını geri almayı başardı.

Haziran ayında, TerraUSD (UST) depeginde aktifleştirilen fonlardan biri etken olarak büyük miktarlarda USDD aktarma etmeye başladığından USDD stabilcoini de dolar sabitinden düştü. Sadece, Tron DAO Rezervi, sabitlemeyi korumak için çaba sarfetmek için 700 milyon USD Coin’i (USDC) harekete geçirdiği için depeg uzun sürmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir