Huobi’nin kurucusu Leon Li, hisselerini 3 milyar dolara satmak için görüşüyor

Kripto borsası devi Huobi’nin kurucusu ve CEO’su Leon Li, çoğunluk hissesini 2 milyar ila 3 milyar dolara satmak için yatırımcılarla görüşüyor.

Bir Bloomberg News raporuna nazaran, Tron kurucusu Justin Sun ve FTX kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) ilgilenen taraflar içinde içeriyor.

Li, Huobi Global’in hisselerinin ortalama %60’ına haiz. Li onları 3 milyar dolara satmayı başarırsa, piyasa kıymeti 1 trilyon doların altına düştüğünden beri piyasadaki en büyük devralma olacak.

Huobi’den bir sözcü, Li’nin kararını doğruladı ve şunları söylemiş oldu:

“[Li] yeni hissedarların daha kuvvetli ve becerikli olacağını ve Huobi markasına kıymet vereceklerini ve Huobi’nin büyümesini sağlamak için daha çok ana para ve enerji yatıracaklarını umuyor.”

Şimdiye kadar, FTX sözcüleri yorum yapmaktan kaçındı ve Sun, Li ile satışla ilgili herhangi bir görüşmesi olmadığını söylemiş oldu.

Huobi Küresel

Li, Huobi’yi 2013 senesinde global olarak başlattı ve şirket en büyük kripto borsalarından biri haline geldi. Sadece Kasım 2021’de Çin’deki faaliyetlerini kapattığında ivme yitirdi. Karar, Çin hükümetinin kripto işlemlerini yasa dışı kabul etmesinden sonrasında geldi. Çin, Huobi’nin birincil pazarı olduğundan karar Huobi’yi öteki tüm borsalardan daha çok etkiledi.

Borsa yurtdışında Türkiye ve Brezilya benzer biçimde ülkelere yayıldı ve şu anda bir FinCen lisansı alarak genişlemeyi düşünüyor. Sadece Binance ve FTX benzer biçimde devler, Huobi’nin bu bölgelerdeki rakipleri benzer biçimde görünüyor.

Li’nin hisselerini satma sonucu Temmuz 2022’de sızdırıldı, sadece doğrulanmadı. O sırada Huobi’nin küçülmesi ve çalışanının ortalama %30’unu, kısaca ortalama 300 kişiyi işten çıkarması bekleniyordu. Borsa, düşüş piyasası koşullarının finansal bir güçlük oluşturduğunu ve firmanın işten çıkarmalar da dahil olmak suretiyle maliyetleri azaltacağını söylemiş oldu.

M&A’nın Ortaya Çıkışı

FTX, ayı piyasasının başlangıcından bu yana Birleşme ve Satın Almalarda yükseliş eğiliminde. Mayıs ayının sonunda, FTX ABD başkanı Brett Harrison, FTX’in lüzumlu bölgesel lisanslara haiz şirketleri satın alarak dünya genelinde yayılmak istediğini söylemiş oldu. Dedi ki:

“Bunu küresel olarak, Japonya, Avustralya, Dubai benzer biçimde yerlerde, mahalli şirketlerle ortaklık kurabildiğimiz yada kimi zaman ihtiyacımız olan lisansları alabilmek için satın almalar gerçekleştirebildiğimiz değişik yerlerde yapıyoruz.”

Öte taraftan SBF, mevcut kış piyasasında birçok kripto borsasının ve madencilik şirketinin başarısız olacağından emindi. SBF, bunu tutum ele gereksinim duyan şirketleri satın almak için bir fırsat olarak gördüğünü söylemiş oldu.

Sözlerinin arkasından FTX, organizasyonlarını satın almak için Bithumb, BlockFi ve Voyager Digital ile iletişime geçti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir