ICO Temsilcileri 1.9 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı İçin Hapse Mahkûm Edildi

İki kripto kurucusu Pazartesi günü yatırımcıları 1,9 milyon dolardan dolandırmaktan federal hapishaneye mahkum edildi.

ABD Savcılığının California’daki ofisi tarafınca gösterilen bir açıklamaya gore, Jeremy McAlpine ve Zachary Matar menkul kıymet dolandırıcılığından suçlu bulundular ve sırasıyla 3 yıl ve 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

2017’deki kripto ICO çılgınlığı esnasında McAlpine ve Matar, Belize’de kurulmuş, sadece California, Fountain Valley’de etkinlik gösteren bir kripto şirketi olan Dropil’i kurdu. Dropil, bir kripto tecim programı, DROP adlı bir altcoin ve DROP kullanan otomatik bir tecim botu olan Dex oluşturdu.

Açıklamaya gore McAlpine, Matar ve Dropil, DROP’u Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kaydetmedi ve Dex’in senelik %24-63 getiri sağlayacağını iddia ederek “yatırımcılara bir takım yanlış beyanda bulunmuş oldu”.

Mahkeme celbi ile görevlendirilen McAlpine ve Matar, sonrasında “Dex’in operasyonel ve kârlı olduğu benzer biçimde yanlış bir görünüm veren düzmece Dex karlılık raporları üretti” ve Dropil’in bir tek 2 dolardan azca bir miktar toplamış olduğu halde 34.000 yatırımcıdan 54 milyon dolar topladığını iddia eden başka düzmece belgeler yarattı. 2,500’ün altındaki yatırımcılardan milyon.

Pazartesi günkü ceza, McAlpine ve Matar’ın her bir menkul kıymet dolandırıcılığından birer suçluluk kabul etmesinden bir yıl sonrasında ve SEC’in McAlpine ve Matar’ı yatırımcıları dolandırmakla ilk kez suçlamasından iki yıldan fazla bir süre sonrasında geldi.

SEC, bu yaz kripto ile ilgili soruşturmalarla meşguldü. Komisyon Pazartesi günü, SEC’in “düzmece bir kripto piramidi ve Ponzi şeması” olarak adlandırdığı Forsage’a katılmak için 11 kişiyi suçladı. Ek olarak kısa sürede kripto para borsasının kayıt dışı menkul kıymetleri listeleyip listelemediğini araştırmak için Coinbase’e bir soruşturma başlattı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir