İflas Eden Kripto Borç Veren Santigrat Mahkeme Dosyasında Binlerce Kullanıcının İşlem Geçmişini Deklare etti

Sorunlu kripto borç veren Celsius, bir mahkeme dosyasında yüz binlerce müşterisinin adlarını ve işlem geçmişini deklare etti.

14.500 sayfalık belge, satın alan adları, kripto cüzdan kimlikleri, işlem türleri ve tutarları, müşterinin kullandığı hizmetler ve tutulan token türleri ve miktarları benzer biçimde detayları içeriyordu.

Kullanıcı veri sızıntısı, toplumsal medyada şimdiden geniş çapta kınama aldı. Luxor CEO’su ve kurucu ortağı Nick Hansen, Twitter’da şunları söylemiş oldu: “Bu Celsius sızıntısı, şimdiye kadarki en büyük satın alan data ihlallerinden biri olarak düşebilir.”

Celsius, bu seviyedeki bilgilerin niçin ortaya çıkmış olduğu ve mahkeme tarafınca istenip istenmediği mevzusunda hemen hemen bir izahat yapmadı.

Haber, Celsius’un Temmuz 2022’de Bölüm 11 batkı korumasına girmesinden sonrasında gelir ve bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir boşluk ortaya çıkarır.

Şirket şu anda yatırımcılara olan borçlarını geri ödeme girişimlerinin bir parçası olarak kalan varlıklarını açık artırmaya çıkarmaya hazırlanıyor. Ek olarak, yasal işlemlerini denetlemek suretiyle harici bir yönetici atanmıştır.

FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Celsius’un varlıklarının ihtimaller içinde bir alıcısı olarak ima edildi.

Celsius yöneticileri beklenmedik düşüşü görüyor

Mahkeme dosyası ek olarak, kilit yöneticilerin platform çökmeden ilkin platformdan iyi mi para çekmiş olabileceğine dair daha çok detay sağlıyor.

Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky’nin, firmanın likidite sorunları kamuoyuna duyurulmadan ilkin 10 milyon doları geri çekmiş olduğu yaygın olarak bildirildi.

Bununla beraber, son olarak mahkeme dosyası, baş strateji sorumlusu Daniel Leon’un, kullanıcı para çekme işlemlerini kapatmadan ilkin platformdan 7 milyon dolar çektiğini de ortaya çıkardı.

Leon, Mashinsky’nin bunu yapmasından ortalama yedi gün sonrasında, 4 Ekim’de çekilme etti.

Ek olarak, Mashinsky’nin karısı Kristine, platform para çekme işlemlerini kapatmadan ilkin 2 milyon Santigrat tokenini (CEL) geri çekerken, mevcut baş teknoloji sorumlusu Nuke Goldstein, çeşitli değişik kripto para birimlerinde ortalama 550.000 dolar çekti.

Mashinsky, eyalet ve federal vergi ödemelerini finanse etmek için 8 milyon doların planlandığını söyleyerek para çekme işlemleriyle ilgili istismar iddialarına cevap verdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir