İflas Eden Kripto Broker Voyager Digital, Müşterilere 270 Milyon Dolar İade Etmeyi Onayladı

Wall Street Journal’ın bildirdiğine bakılırsa, New York’taki ABD İflas Mahkemesi, ABD İflas Mahkemesi’nden kripto komisyonculuğu Voyager Digital’e etkilenen müşterilere 270 milyon dolar geri vermesi için onay verdi.

Perşembe günü, baş yargıç Micheal Wiles, Voyager’a Metropolitan Tecim bankasında (MCB) bir gizleme hesabında tutulan müşterilere fonları geri verme onayını verdi.

New Jersey merkezli kripto şirketi, kripto tutarları düşmüş olduğu için Temmuz ayında 11. bölüm batkı başvurusunda bulunmuş oldu ve Voyager’ı para çekme işlemlerini durdurmaya zorlayan bir banka koşusu yarattı.

Likidite sıkışıklığının arkasından Voyager, MCB’de tutulan nakit fonlar için müşterilerin para çekme taleplerini yerine getirmek için mahkemeden izin istedi.

Voyager, platformda kalan ve toplam 1 milyar doların birazcık üstünde olan fonların tüm alacaklılar içinde dağıtılacak olan batkı masasına ilişik bulunduğunu söylemiş oldu.

Voyager’ın çöküşü, önde gelen kripto hedge fonu Three Arrows Capital’a (3AC) maruz kalmasıyla ortaya çıktı.

Voyager’ın kredi yükümlülükleri açıldı

Voyager, 3AC’ye kabaca 660 milyon dolar borç verdi; sadece, hedge fonunun Terra’ya olan 200 milyon dolarlık riski ışığında, temerrüde düştü ve krediyi geri ödeyemedi.

3AC’nin temerrüdü, Voyager CEO’su Stephen Ehrlich’i mali danışman olarak Moelis & Company’den yardım almaya sevk etti.

Voyager’a yönelik ek kredi yükümlülükleri içinde Mike Novogratz’ın yatırım şirketi Galaxy Digital’den 34.4 milyon dolar ve dijital varlık kredisi veren Genesis Global Capital’den 17.5 milyon dolar içeriyor.

Hem Galaxy Digital hem de Genesis Global Capital, 3AC ve Terra’ya da maruz kaldı.

Kaynak: Voyager Digital mahkeme dosyaları.

Galaxy Digital, Mayıs ayında Terra’ya maruz kalmasının arkasından 10.6 milyon dolarlık bir hisse geri alım programı duyurdu.

Michael Moro Genesis’in CEO’su, bir takım tweet’te Three Arrows’a verilen kredilerin, kredinin büyüklüğünü açıklamadan, ağırlıklı averaj marj gereksiniminin %80’in üstünde bulunduğunu itiraf etti.

Voyager’ın iflasının öteki sebepleri de aşırı satın alan ödüllerine inebilir.

Dallas Mavericks ile imzalanan bir anlaşmanın arkasından, şirket 40’tan fazla varlık üstünde senelik %8 ila %10 içinde oranlar sunan 100 $ değerinde kripto ödülü teklif etti.

Voyager, satış sürecini Eylül ayında tamamlamayı umuyor ve FTX Trading, Voyager’ın bazı varlıklarını satın almak ve bazı müşterilerini devralmak için bir teklifte bulunuyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir