İflas Eden Voyager Digital, FTX’in Kurtarmasını ‘Düşük Top Teklifi’ olarak nitelendirdi

Sam Bankman-Fried’in FTX’i kripto kışının kurtarıcısı olarak selamlanmış olabilir, sadece satın alma serisindeki son bükülmede şirket, kurtarma tekliflerinden birini düşük yapmakla suçlandı.

İflas eden kripto komisyoncusu Voyager Digital, Pazar gecesi New York’un Cenup Bölgesi’ndeki batkı mahkemesine sunulan belgelerde FTX tarafınca tavsiye edilen bir kurtarma anlaşmasını “beyaz şövalye kurtarma şeklinde giyinmiş düşük top teklifi” olarak nitelendirdi.

Voyager, FTX ve Bankman-Fried’in öteki şirketi Alameda tarafınca meydana getirilen ortak teklifin “Voyager’ın müşterileri için değerden ziyade kendisi için tanıtım yaratmak için tasarlandığını” söylemiş oldu.

Voyager ek olarak, kamuya açık bir basın açıklaması kanalıyla teklifin yapılmış şeklinin, firmanın varlıkları için hususi olarak gerçekleşen ayrı bir ihale sürecini tehlikeye atabileceğini savundu.

Belgeler, “AlamedaFTX (sic) önerisi, AlamedaFTX’e avantaj elde eden bir temelde kripto para biriminin tasfiyesinden başka bir şey değildir” dedi.

Voyager, bu senenin 5 Temmuz’unda batkı koruması için başvuruda bulunmuş oldu ve hem de firmanın iyi mi tekrardan organize edileceği ve yatırımcılara nakit iade edileceği mevzusunda bir plan ortaya koydu.

Sadece, 80’den fazla üçüncü taraf yatırımcıyla görüşmeler kanalıyla alternatif teklifler de araştırıyor ve bu Cuma gününe kadar potansiyel alıcılardan ilgi göstergeleri istedi.

Voyager’ın mahkeme iddialarını açmak

Yeni dosyalamada, Voyager, teklif sahibinin Voyager’ı “açıkça aşağıladığı” ve basın açıklamasında “en iyi ihtimalle, son aşama yanıltıcı” ifadelere yer verdiği iddiası da dahil olmak suretiyle, FTX ve Alameda’nın teklifiyle ilgili bazı sorunları özetliyor.

Bir yapışma noktası, Alameda ve FTX’in, borsanın Bölüm 11 batkı koruması için başvuruda bulunmuş olduğu 5 Temmuz’da, Voyager müşterilerinin cüzdanlarının değerine bağlı olarak durağan(durgun) bir miktar alma hakkına haiz olduğu iddiasıdır. Sadece Voyager bu önermeye katılmadı ve şirketi tekrardan düzenleme planının satın alan taleplerini bu şekilde sınırlamadığını söylemiş oldu.

Kurtarma anlaşması, Voyager’ın 100 milyon doları derhal yok edeceğini tahmin etmiş olduğu platformun kendi VGX jetonunu da etkili bir halde ortadan kaldıracaktı.

Ortaya çıkan öteki mevzular içinde nakit çekmek isteyen müşteriler üstündeki vergi yükü ve FTX’in Voyager markasının bağımsız bir kıymeti olmadığını, sadece marka bir başkasına satılırsa satın alma fiyatında indirim isteyeceği gerçeğiyle ilgili kafa karışıklığı yer ediniyor. .

FTX’in ‘beyaz şövalye’ anlaşmaları

Voyager, FTX’in piyasadaki gerilemenin serpintisinin ortasında gözüne kestirdiği bir avuç sıkıntılı kripto şirketinden yalnız biri. Geçen ay Kanada borsası Bitvo’yu satın aldı ve şu anda sorunlu borç veren BlockFi’yi satın alma sürecinde.

Bankman-Fried, FTX’in Voyager’ın dijital varlıklarını ve kredilerini alma teklifinde de belirtilen bir kavram olan, mümkün olduğunda adım atarak kripto ekosistemini stabilize etme “sorumluluğundan” bahsetti. Tavsiye edilen işlemin faydalarını özetleyen bir belgede Alameda ve FTX, “kripto işinin öteki finansal kurumlar şeklinde çözülebileceğini” göstermenin kendi çıkarlarına bulunduğunu ve böylece bir varlık sınıfı olarak kriptoya olan itimatı artırdığını söylemiş oldu.

Voyager’ın son mahkeme başvurusuna Twitter’dan cevap olarak, Bankman-Frieding, FTX’in teklifine “lütfen bizlere emlaktan daha çok ücret talep etmek için bir bahane verin” şeklinde itiraz ediyor.

Bankman-Fried ek olarak, teklifin müşterilerin paralarını batkı süreci tarafınca boşaltılmadan ilkin geri alma arzusuyla motive edildiğini de sözlerine ekledi.

“Pek fazlaca parti varlıklar için dolar üstünden 0,10 dolar teklif etmeye çalışıyordu” diye yazdı. “Bir müşterinin platformda 100 doları var ise, üçüncü bir taraf bunun için 10 dolar öder, kalan parayı (bir ihtimal 75 dolar) alır ve sonrasında satın alan… 10 doları geri alır.

7) Ve ayrıca, Voyager’ın danışmanları, batkı süreci uzadıkça her ay ücret talep ederek kalan fonları yavaş yavaş boşaltacaklardı.

Bu bizlere doğru gelmedi. Müşteriler aslına bakarsan varlıklarını yitirdi; daha çok kaybetmelerini istemedik.

— SBF (@SBF_FTX) 25 Temmuz 2022

Voyager, kendi planına daha iyi bir alternatif olup olmadığını belirleyebilmek için potansiyel alıcılardan bu Cuma gününe kadar ilgilerini belirtmelerini istedi.

FTX, teklifinde, Voyager’ın varlıkları için kendi teklifine ilişkin tartışmalarla beraber devam eden bu süreçte bir problemi olmadığını ve hemen sonra, alınan öteki tekliflere dayanarak Voyager’ın anlaşması için bir antak kalma imzalayıp imzalamamaya karar verebileceğini söylemiş oldu.

Voyager ayarını değiştirir ve sonunda FTX ile gitmeye karar verirse, FTX’in ilk vakit çizelgesine gore antak kalma bu hafta sonu yapılabilir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir