İlk Binance ruha bağlı token BAB, KYC kullanıcı kimlik bilgilerini hedefliyor

Binance kripto para borsası, platformda doğrulanmış kullanıcı durumunu onaylamak için tasarlanan ilk tokenini piyasaya sürerek merkezi olmayan kimlik araçlarına doğru aşama kaydediyor.

Pazartesi günü Binance, merkezi olmayan toplumdaki (DeSoc) kimlik sorunlarını ele almayı amaçlayan Binance Account Bound (BAB) tokeninin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Bitcoin (BTC) şeklinde geleneksel kripto varlıklarının aksine, BAB belirteci yalnızca çevrimiçi tanımlama amacıyla sunulur ve bir tür Soulbound Tokens’a (SBT) aittir. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin tarafınca tavsiye edilen SBT’ler, DeSoc için tasarlanmış devredilemez, finansallaştırılmamış tokenlerdir.

Binance tarafınca meydana getirilen duyuruya nazaran, BAB tokeni, BNB Akıllı Zincirinde gösterilen ilk SBT’dir. Belirteç, DeSoc’ta birçok değişik kullanım örneğini hedefliyor sadece başlangıçta yalnızca Binance Müşterinizi Tanıyın (KYC) kullanıcı kimlik detayları olarak hizmet edecek.

BAB tokeni, cüzdan sahibinin Binance’de KYC doğrulamasını geçtiğini belirtmek için bilhassa cüzdanlarda görüntülenecektir. Binance, tokenin bir Binance kimliği olarak işlev göreceğini ve botlardan kaçınma, mantar olmayan tokenleri airdropla gönderme, oylama ve ötekiler dahil olmak suretiyle çeşitli amaçlarla BAB tokenlerini doğrulamak için üçüncü taraf protokolleri tarafınca kullanılabileceğini söylemiş oldu.

Duyuruda, “DeSoc kullanım durumları geliştikçe Binance gelecekte başka tür BAB tokenleri yayınlayabilir” dedi.

BAB jetonu bir pilot proje olarak tanıtıldı ve yalnızca Binance mobil uygulaması vesilesiyle erişilebilir olacak ve KYCed Binance kullanıcılarının BAB’lerini direkt Binance cüzdanlarından basmasına olanak tanıyacak.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, SBT’lerin Web3 kimlik bilgilerinin bir DeSoc’ta emek harcama biçiminde mühim bir rol oynayacağına dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

“Blockchain teknolojisi, toplulukların kimlik bilgilerine yada bağlantılarına nazaran iyi mi etkileşime girdiğini belirleme mevzusunda topluma daha çok yetki vereceğinden, bu, iyi mi bağlantı kurduğumuzu değiştirecek.”

İlgili: Büyük Cenup Koreli telekom şirketi, kripto ve NFT’ler için blockchain cüzdanı başlatmayı planlıyor

CEO, Binance’in “merkezi olmayan toplumun bu devrim niteliğindeki vizyonunu geliştirmek” amacıyla BAB belirteci için yeni kullanım durumları üstünde çalışmak suretiyle toplulukla ortaklaşa iş yapacağını da sözlerine ekledi.

Yeni token, Binance kripto borsasının Ağustos 2021’de mecburi KYC doğrulamasını kabul ettikten sonrasında müşterilerinin %90’ını ve milyarlarca doları kaybettiğini iddia eden çevrimiçi raporlar içinde piyasaya sürüldü. Binance, Cointelegraph’ın yorum talebine derhal cevap vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir