IMF, Bitcoin Çöküşünün Küresel Finansal İstikrara Zarar Vermediğini Söylemiş oldu

Internasyonal Para Fonu, Salı günü yayınladığı bir raporda Bitcoin ayı piyasasının küresel finansal istikrar üstünde bir tesiri olmadığını söylemiş oldu.

IMF, bugün gösterilen ‘Dünya Ekonomik Görünüm Güncellemesi: Kasvetli ve Daha Belirsiz’ raporunda, kripto piyasasının “acıklı” bir satış yaşadığını kabul etti – sadece bunun finansal sisteme hemen hemen zarar vermediğini de sözlerine ekledi.

CoinMarketCap verilerine bakılırsa Bitcoin’in fiyatı bugün ortalama %5 düşüşle 20.811,94$’dan işlem görmüş oldu. Piyasa değerine bakılırsa en büyük kripto para birimi, geçen Kasım ayında 69.000 doların üstündeki tüm zamanların en yüksek seviyesinden ortalama %70 düştü. Neredeyse tüm öteki kripto para birimleri de düştü ve bu yılki satıştan kurtulamadı.

Yatırımcılar, öteki makroekonomik faktörlerin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve tedarik zinciri sorunlarıyla ilgili belirsizlikle karşı karşıya kaldıkça “riskli” varlıkları değiştiriyorlar. Bitcoin ve dijital para birimleri, hisse senetleriyle beraber riskli kabul edilir.

IMF, “Kripto varlıklar, kripto yatırım araçlarında büyük kayıplara neden olan ve algoritmik stabilcoinlerin ve kripto hedge fonlarının başarısız olmasına yol açan acıklı bir satış yaşadı, sadece daha geniş finansal sisteme yayılmalar şimdiye kadar sınırı olan kaldı” dedi.

Müessese, “algoritmik stabilcoin” yorumuyla blok zinciri Terra’nın çöküşüne atıfta bulunuyordu. Terra, algoritmik stabilcoin UST’nin dolara karşı kıymetini kaybetmiş olduğu ve milyarlarca dolarlık yatırımın ortadan kalktığı Mayıs ayına kadar kripto tüccarları içinde popülerdi. Netice olarak birçok yatırımcı yakıldı ve Terra serpintisinden meydana gelen bulaşma kripto pazarının öteki bölümlerine yayıldı.

İngiltere Merkez Bankası’ndan Federal Biriki’e kadar her kurum, o zamandan beri istikrarlı para fikrini patlatmaya devam etti – ya da en azından daha iyi düzenlemeye gereksinimleri bulunduğunu söylüyor. Federal Biriki Başkan Yardımcısı Lael Brainard bu ayın başlarında Terra’nın ölümünün “tarih süresince klasik koşuları hatırlattığını” ve yeni teknolojilerin yatırımcıları ne olursa olsun aynı risklerden korumayacağını söylemiş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir