IMF durgunluk uyarısı, yeni 1 milyon dolarlık BTC fiyat tahmininin ortasında Bitcoin’in 21 bin doların altına düştüğünü görüyor

Wall Street, ABD’nin enflasyonla savaşım politikasına ilişkin bir karara hazırlanırken, Bitcoin (BTC), 26 Temmuz’da sekiz gün içinde ilk kez 21.000 doların altına düştü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Fed gerginliği kontrol pazar kararlılığı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD’nin Wall Street açılışında yatay hareket periyodunu sona erdirdiğini ve Bitstamp’ta 20.788 $’a kadar düştüğünü gösterdi.

20 Temmuz’daki 24.280$’lık zirvelerine karşı parite, Federal Biriki’in 27 Temmuz’da vadesi gelecek faiz oranlarına ilişkin sonucu beklentisiyle risk varlıklarındaki sinirlerin artmasıyla %14’ün üstünde düştü.

Fed’in taban faiz artırımı ne kadar yüksek olursa, kripto yatırımcıları için görünüm o denli sorunlu olacak şu sebeple daha çok sıkılaşma iktisat genelinde daha tutucu koşullar anlamına gelecektir.

Twitter takipçilerine açıklayıcı bir grafikle beraber “BTC, daha düşük bir vakit dilimi teknik yükseliş trendini temsil eden Yüksek Düşük’ü yitirdi” dedi.

Makroda başka bir yerde, Internasyonal Para Fonu (IMF), Temmuz 2022 Dünya Ekonomik Görünümü’nü yayınladı ve küresel büyümede bu yıl averaj %3,2 ve 2023’te %2,9 olması ihtiyaç duyulan mühim bir yavaşlama tahmininde bulunmuş oldu.

Raporda, “Birçok ekonomide büyümenin dibe vurmasının beklendiği, pandemi esnasında biriken hanehalkı tasarruflarının azalacağı ve ufak şokların bile bilhassa ufak şokların durmasına niçin olabileceği 2023’te resesyon riski öne çıkıyor” denildi.

“Mesela, son tahminlere nazaran, ABD Birleşik Devletleri 2023’ün dördüncü çeyreğinde yıldan yıla yalnızca yüzde 0,6’lık bir gerçek GSYİH büyümesine haiz olacak ve bu da bir durgunluktan kaçınmayı giderek daha zor hale getirecek.”

Günlük vakit dilimlerini gözlemleyen popüler tüccar ve analist Rekt Capital, Fed etkinliğinin devam etmesiyle Bitcoin’in yükseliş trendini çoktan kaybetmiş olduğu mevzusunda uyardı.

Twitter takipçilerine o gün verdiği demeçte, “BTC, daha düşük bir vakit dilimi teknik yükseliş trendini temsil eden Yüksek Düşük’ü yitirdi” dedi.

“Trend değişti.”

Bir başka gönderi, mevcut geri çekilmeyi, Bitcoin’in geçen hafta kısa bir süre geri kazandıktan sonrasında destek olarak 200 haftalık hareketli averaj seviyesinden vazgeçmesinin mantıklı devamı olarak tanımladı.

Bu #BTC geri çekilmesi, altında bir Haftalık Kapanıştan sonrasında 200 haftalık MA’dan reddetmenin teknik sonucudur$BTC #Crypto #Bitcoin pic.twitter.com/SRl2Qlcdp3

— Rekt Capital (@rektcapital) 26 Temmuz 2022

Öteki tüccar ve analist Anbessa, “Sabır bir erdemdir,” diye devam etti.

“Tekrardan girmek için bir geri dönüş paterni bekleyin. 21,6 bin dolarlık bir giriş için kurulum yok, bu yüzden sabırlıyız.”

Anbessa ek olarak, mevcut fiyatlarla piyasalara “FOMO’ya gerek olmadığını” söylemiş oldu.

Hâlâ 1 milyon dolar için sırada mı?

Ötekiler, gözlem altındaki vakit dilimlerine paralel olarak artan inançla Bitcoin mevzusunda ihtiyatlı bir halde yükselişe geçmek için sebeplere sahipti.

İlgili: Bitcoin fiyatının potansiyel bir ‘makro dip’ oluşturduğuna dair 3 işaret

Twitter hesabı IncomeSharks, “Uçucu hafta beklendiği benzer biçimde aşama kaydediyor” diye devam etti. Daha iyimser bir tahminde IncomeSharks, “birkaç ay içinde” 30.000 dolarlık bir fiyat etiketi göreceğini söylemiş oldu.

“Geçen haftaydı, şimdi düşüş ve satış zamanı değil,” diye ekledi.

Ayrıca Stoktan Akışa Bitcoin fiyat modellerinin yaratıcısı PlanB, BTC/USD’nin 2027 yılına kadar hala 1 milyon dolara kadar tecim yapabileceğini savundu.

Bununla beraber, o gün ABD hisse senetlerinin daha ilkin asla görülmemiş yeni zirvelere ulaşacağını tahmin etti.

Bazılarınız makrodan ve bitcoin ile borsalar arasındaki bağlantıdan vs. korkuyorsunuz.
Önümüzdeki ~ 5 yıl içinde IMO, S&P500 5 bin ila 6 bin dolar aralığında ve bitcoin 100 bin ila 1 milyon dolar aralığında olacak. Kısa vadeli gürültü, uzun vadeli sinyaldir. pic.twitter.com/rhz4cigHRc

— PlanB (@100trillionUSD) 26 Temmuz 2022

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir