IMF küresel görünümü, kripto için ileride kara bulutlar öneriyor

Internasyonal Para Fonu (IMF) küresel ekonomik büyümede bir yavaşlama öngördüğü için yatırımcılar dijital varlık piyasalarında daha çok oynaklık mevzusunda uyarıyorlar.

IMF’nin Temmuz ayında Dünya Ekonomik Görünümü ile ilgili “Kasvetli ve Daha Belirsiz” başlıklı güncellemesi, “beklenenden daha yüksek enflasyona” ve gelen zayıf ekonomik büyümenin göstergeleri olarak küresel üretimdeki daralmaya işaret ediyor. Rapor, kısa ve öz bir halde, ileride olası ekonomik yavaşlamaların bulunduğunu belirtiyor.

Görünüme yönelik riskler ezici bir çoğunlukla aşağı yönlü.”

Makro faktörlerin kripto ayı piyasasıyla bağlantılı olması, kripto analisti Miles Deutscher’in 154.000 Twitter takipçisini piyasalarda oynaklık beklemeleri mevzusunda uyarmasına niçin oldu.

Microsoft, Google, Apple ve Meta’dan gelen kazanç raporlarının yanı sıra ABD’den gelen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamlarının daha çok türbülans yaratabileceğini kaydetti.

Piyasalar için yoğun yedi gün olacak.

26 Temmuz: FOMC Toplantısı, Microsoft ve Google Kazançları
27 Temmuz: Meta Kazanç
28 Temmuz: ABD 2. Çeyrek GSYİH Yayını, Apple Kazançları

Volatilite geliyor.

— Miles Deutscher (@milesdeutscher) 25 Temmuz 2022

Kripto yatırımcıları da bu hafta ABD’de faiz oranlarında bir artışa hazırlanıyor. Bloomberg 26 Temmuz’da Fed’in para politikasını sıkılaştırmak ve enflasyonu düşürmek amacıyla oranları 75 baz puana kadar yada %0.75’e kadar %2.25’e kadar artırmasının beklendiğini bildirdi.

Ülke için ikinci çeyrek GSYİH sayıları 28 Temmuz’da yayınlandığında ABD’nin resmen resesyona girmesini bekleyen sektör gözlemcileri de var. Investopedia, resesyonu iki çeyrek üst üste negatif GSYİH büyümesi olarak tanımlıyor.

#bitcoin, #kripto ve #hisse senetleri için bu hafta büyük piyasa hareket eden vakalar.

– Kurumsal kazanç raporları başlıyor
– FED Toplantısı (27.)
– ABD GSYİH 2. Çeyrek veri açıklaması (28.)

Beyaz Saray aslına bakarsan fena olması gerekenin önüne geçiyor ve tanımı değişiklik yapma zamanının geldiğini söyleyen veriler! ÇOK KOMİK!

– Lark Davis (@TheCryptoLark) 26 Temmuz 2022

Kripto piyasası YouTuber DustyBC, 26 Temmuz’da küresel yavaşlamanın potansiyel olarak azalan ABD GSYİH rakamlarıyla birleştiğinde Bitcoin (BTC) fiyatının niçin 21.000 doların altına düştüğünü açıklayabileceğini tweetledi.

Internasyonal Para Fonu (IMF), Temmuz 2022 Dünya Ekonomik Görünümü’nü yayınladı ve küresel büyümede bu yıl averaj %3,2 ve 2023’te %2,9 olması ihtiyaç duyulan mühim bir yavaşlama öngördü.

Bu + yarınki FOMC toplantısı, #BTC’nin niçin 21.000 doların altına düştüğünü açıklayabilir

— DustyBC Kripto (@TheDustyBC) 26 Temmuz 2022

Ayrıca, Cosmos tabanlı zincirler arası merkezi olmayan finans (DeFi) merkezinin kurucusu Umee Brent Xu, 25 Temmuz’da bir tweet’te “Makro durgunluk = kripto durgunluğu mu?” diye sordu.

Cointelegraph, 25 Temmuz’da Material Indicators Twitter hesabından alıntı yaparak GSYİH ve faiz oranları açıklandıktan sonrasında “herhangi bir desteğin devam edeceğinin garantisi olmadığını” bildirdi. Deutscher’in gözlemlerini yansıtan birkaç gün oynaklık olabileceğini ekledi.

Elizabeth Gail, 26 Temmuz’da Cointelegraph’ta, piyasaların jeopolitik gerilimlerin mevcut durumuyla ilgili belirsizliği çözüldüğünde Bitcoin’in toparlanmasının olası bulunduğunu yazdı. Sadece bunun ne kadar süreceği mevzusunda bir data yok.

Ekonomik görünüm kasvetli görünse de IMF, Celsius, Three Arrows Capital ve Voyager Digital Holdings benzer biçimde büyük firmalardaki tasfiyeler, iflaslar ve kayıplar sebebiyle Mayıs ayından bu yana kripto satışlarının öteki finansal sistemler üstünde fazlaca azca tesiri olduğuna dikkat çekti. .

İlgili: Coinbase yeni SEC gazabıyla karşı karşıya kaldığından Bitcoin fiyatı 21 bin doları korumak için çaba sarfetmek için savaşım ediyor

Bu, daha geniş finansal sistemlerin kripto üstünde büyük bir tesiri olabileceğinden, aynı şeyin tam tersi söylenemez.

“Kripto varlıklar, kripto yatırım araçlarında büyük kayıplara neden olan ve algoritmik stabilcoinlerin ve kripto hedge fonlarının başarısız olmasına yol açan acıklı bir satış yaşadı, sadece daha geniş finansal sisteme yayılmalar şimdiye kadar sınırı olan.”

TCAP Endeksine nazaran, yazının yazıldığı an itibariyle, toplam kripto piyasa kıymeti 1 trilyon doların birazcık üstünde bulunuyor.

Cointelegraph’ın 25 Temmuz’da bildirdiği suretiyle, bu hafta hayal kırıklığı yaratan kazanç raporları ve GSYİH sayıları bu seviyeleri bozabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir