IMF Kurtarma Onayı, Zambiya Kwacha’sının Rus Rublesini Dünyanın En İyi Performans Gösteren Para Birimi Olarak Yerini Almasına Destek Oluyor – Gelişen Piyasalar Bitcoin Haberleri

Internasyonal Para Fonu’nun Zambiya için bir kurtarma paketini onayladığını açıklamasının peşinden Cenup Afrika ülkesinin para birimi kwacha %3,1 oranında kıymet kazanmıştır. Bu kazancın peşinden kwacha, 2022’de Rus Rublesi’nin dünyanın en iyi performans gösteren para birimi konumunu aldı.

Zambiya’nın Hala ‘Gidecek Uzun Bir Yolu Var’

Şu anda her dolar için K15.40’ta işlem gören Zambiya kwacha para birimi, Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) ülke için 1,3 milyar dolarlık kurtarmayı onayladığı açıklandığında dünyanın en iyi performans gösteren fiat para birimi oldu. Yıldan bugüne %18,25’in üstünde bir kazançla kwacha, Rus rublesinin dünyanın en iyi performans gösteren para birimi konumunu aldı.

Bir Bloomberg raporuna nazaran, Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) Afrika ülkesine yönelik 1,3 milyar dolarlık mali kurtarmayı onaylamasına ilişkin haberler, tek bir günde kwacha rallisini %3,1 oranında görmüş oldu. Halk içinde “HH” olarak malum Devlet Başkanı Hakainde Hichilema da dahil olmak suretiyle Zambiya yetkilileri, para biriminin kazanımlarını ve kurtarma paketinin onaylanmasını yeni hükümetin politikalarının işe yaradığının kanıtı olarak lanse ettiler.

Hichilema, kurtarma paketi duyurusunun peşinden yapmış olduğu açıklamalarda şunları söylemiş oldu:

IMF yönetim kurulu Zambiya konusunu geçene kadar yatmadım. Dakikalar sonrasında, MD [Kristalina Georgieva] kendisi bana bir bildiri gönderdi: HH, bitti.

Zambiya hükümet sözcüsü Joseph Kalimbwe, bir tweet’te kwacha rubleyi geride bırakırken, “ülkenin daha gidecek fazlaca yolu var” dedi.

Düşük Talep ve Artan Dolar Arzı Kwacha’nın Değerlenmesine Yol Açtı

Ayrıca, ekonomist Patrick Chileshe, bir Pindula haber raporunda, kwacha’nın tekrardan canlanmasının, Zambiya merkez bankasının müdahalesiyle beraber düşük dolar talebine bağlı olabileceğini öne sürüyor.

“Kwacha’nın güçlendiğini gördük ve bu, Zambiya Bankası’nın piyasada istikrarlı olan piyasaya döviz arzının artmasından kaynaklanırken, ABD dolarına olan talebin düşük olması ve bunun değerlenmesine yol açtı. Zambiya kwacha’sı, ”dedi Chileshe.

Kwacha’nın dünyanın en iyi performans gösteren para birimi olmasına destek olmanın yanı sıra, Zambiya hükümetinin politikalarının, enflasyon oranının Ağustos 2021’deki %24’ten Haziran 2022’ye kadar %9,8’e düşmesine katkıda bulunmuş olduğu düşünülüyor.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir