İngiltere Ajansı, Kripto Borsalarını Herhangi Bir Yaptırım İhlalini Rapor Etmeleri İçin Uyardı

Majestelerinin Hazinesinin Birleşik Krallık Mali Yaptırımlar Uygulama Ofisi (OFSI), Rus yaptırımlarından kaçmak için kullanılabilecek şüpheli kripto para birimlerini rapor etmelidir.

Ağustos ayında meydana getirilen bir duyuruda OFSI, borsaların şüpheli ihlali kuruma bildirmesi ve varlıkları dondurması yada cezai suçlamalar yada mali cezalarla karşı karşıya kalması icap ettiğini belirtti.

Yaptırım ajansı, kripto para birimleri de dahil olmak suretiyle “fon, mal yada hizmet elde etmek için kullanılan” “öteki herhangi bir ödeme aracının” ve varlıkların, bu şekilde bir amaçla kullanılması halinde yaptırım ihlali tanımına gireceğini de sözlerine ekledi.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) ek olarak Mart ayında, Rusya’ya karşı yaptırımların en iyi şekilde iyi mi sağlanacağına dair katı yönergeler verirken, finansal ve kripto borsalarının “yaptırımlara uyulmasını sağlamada rol oynamalarının beklendiğini” söylemiş oldu.

Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk turu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının arkasından 24 Şubat’ta duyuruldu.

OFSI, güncellenen mali yaptırım bildirimine bakılırsa, Ukrayna’nın egemenliğini istikrarsızlaştırma yada baltalama ve Rus hükümetini destekleme ile ilgili kuruluşların “fonların ve ekonomik kaynakların dondurulmasına” doğal olarak bulunduğunu söylemiş oldu.

Kripto endüstrisi yaptırımlara cevap veriyor

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Rus kullanıcılarını yasaklamak için kripto borsalarına çağrıda bulunduğunda, endüstrinin iyi mi cevap verileceği mevzusunda karışık düşünceleri vardı.

Mart ayında Binance, Reuters’e Rus vatandaşlarını borsadan yasaklamayacağını, bir tek yaptırımların hedef almış olduğu kişileri söylemiş oldu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, basit Ruslar “kriptoyu can simidi olarak” kullanırken, ABD Birleşik Devletleri yasaklama isterse “elbet bu yasalara uyacağız” diye tweet attı.

Sadece Kraken’in CEO’su Jesse Powell, Rus hesaplarının “yasal bir gereklilik olmadan” dondurulamayacağını tweetledi.

1/6 Bu talebin mantığını anlıyorum fakat Ukrayna halkına duyduğum derin saygıya karşın @krakenfx, yasal bir zorunluluk olmaksızın Rus müvekkillerimizin hesaplarını donduramaz.

Ruslar, bu şekilde bir gerekliliğin yakın olabileceğinin bilincinde olmalıdır. #NYKNYC https://t.co/bMRrJzgF8N

— Jesse Powell (@jespow) 28 Şubat 2022

Yayınlandığı tarihte, Rus kripto kullanıcıları için açık bir yasaklama sonucu alınmadı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir