İngiltere’nin Yeni Başbakanı Liz Truss Ne Kadar Kripto Dostu?

Bir skandal dalgasının arkasından, Boris Johnson bugün İngiltere başbakanlığından çekilme etti ve mecazi olarak Downing Caddesi 10 numaranın anahtarlarını eski Dışişleri Bakanı Liz Truss’a verdi.

Truss, liderlik yarışında eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı yenerek yarın resmen göreve başlamış olacak.

Kripto hakkında fazla bir şey söylememiş olsa da, hususi girişim hakkında genel inançları, düzenlemeye müdahalesiz bir yaklaşım benimseyebileceğini gösteriyor.

Truss, 2018’de Gömü Baş Sekreteriyken tweet attı: “Kripto para birimlerini potansiyellerini kısıtlamayacak şekilde memnuniyetle karşılamalıyız. Refahı kısıtlayan düzenlemeleri kaldırarak özgür girişim alanlarını özgürleştirin.”

İngiltere Başbakanı Theresa May’in 2019’da istifasından kısa bir süre sonrasında Truss, Johnson’ın liderlik kampanyasını destekledi ve Johnson’ı usulüne uygun olarak Internasyonal Ticaretten Görevli Devlet Bakanı ve Tecim Kurulu Başkanı olarak atadı.

Bu rollerde vazife yaparken Truss, 2020 senesinde bir dijital tecim ağı kurdu ve o sırada “blockchain benzer biçimde alanlarda büyük fırsatlar yaratmak” istediğini söylemiş oldu.

Daha da detaylandırdı: “Veri akışlarını güvence altına alan, bununla beraber blok zinciri ve suni zeka benzer biçimde mevzularla ilgilenen, dünya lideri bir veri ve dijital antak kalma elde etmek istiyoruz, böylece bizim ve ABD’nin dünyaya liderlik ettiğimizden ve bu ekonomik detayları paylaşabildiğimizden güvenli oluyoruz. fırsatlar.”

Son zamanlarda Truss, kripto vaatleri mevzusunda Tutucu Parti lideri Rishi Sunak’tan daha zayıftı. Seçmenlerin, bilhassa yükselen enerji tutarları ve bir yaşam maliyeti krizi başta olmak suretiyle, onu en önce ele almayı tercih edecekleri birkaç öncelik de var.

Sadece, kendisini kuvvetli bir halde tecim ve özelleştirme yanlısı olarak tanıttı ve işletmelere ekonomik fırtınayı atlatmaları için vergi indirimleri sözü verdi.

Merkezi Londra’da bulunan kripto borsası Luno, değişimi memnuniyetle karşılayan bir şirket.

Luno’nun Küresel Kamu Politikası Başkanı Thomas Tudehope, Decrypt’e “firmasının, ekonomik büyümeyi artıracak, binlerce iş yaratacak ve tüketicileri koruyacak kripto için düzenleyici bir çerçeve tasarlamak için Kadın Truss ve ekibiyle beraber emek harcamayı dört gözle beklediğini söylemiş oldu.

“İngiliz firmalarının ülkeyi dijital varlık ekosisteminde dünya lideri olarak konumlandırmak için ihtiyaç duyulan kesinlik ile planlamasını” sağlamak için bu şekilde bir çerçevenin “acil bir halde geliştirilmesine ve uygulanmasına” gerekseme bulunduğunu da sözlerine ekledi.

İngiltere kriptoya hazırlanıyor

Altar, İngiltere Maliye Bakanı olarak görevdeyken, hükümet kripto para birimlerini benimsemeye bilhassa istekli görünüyordu, öyleki ki Nisan ayında “küresel bir kripto varlık teknolojisi merkezi” olma planlarını açıklamıştı.

O sırada Sunak, hazırladığı bir açıklamada şunları söylemiş oldu: “İngiltere’yi kripto varlık teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmek benim gayem ve bugün özetlediğimiz önlemler, firmaların bu mevzuda yatırım yapmalarını, yenilik yapmalarını ve ölçeklendirmelerini sağlamaya destek olacak. ülke.”

Sunak’ın kripto düzenlemesine yönelik birincil önerisi, durağan(durgun) paraları “tanınmış bir ödeme şekli olarak” düzenlemeyi içeriyordu.

İngiliz hükümeti ek olarak, İngiltere madeni paralarının resmi üreticisi olan Royal Mint ile beraber, sonbaharın neredeyse gelmesine ve herhangi bir güncelleme olmamasına karşın, başlangıçta yazları yayınlanacak bir NFT üretmek için çalıştığını duyurdu.

Tüketici korumaları ön planda

Ocak ayında İngiltere, tüketicileri yanıltıcı kripto reklamlarından koruma planları yayınladı.

Hükümet, “yeniliği teşvik ederken tüketici müdafaasını çoğaltmak” için tüm kripto reklamlarını mevcut finansal promosyon mevzuatına uygun hale getirdiğini söylemiş oldu.

Bu, kripto reklamlarının Mali Davranış Otoritesi (FCA) yada İhtiyati Düzenleme Otoritesi (PRA) yada bunlardan herhangi biri tarafınca lisanslanmış bir şirket tarafınca onaylanması gerektiği anlamına gelir.

Mart ayında, Reklam Standartları Kurumu (ASA), 50’den fazla kripto şirketine reklamlarını yeni bir takım yönergeye uygun hale getirmeleri mevzusunda uyaran bir “kırmızı alarm” Uygulama Bildirimi yayınladı. ASA, bildirimi dağıtmak için FCA ile yakın ortaklık yapmış oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir