İngiltere’nin Yeni Finansal Promosyon Yönergeleri Kriptoyu İçermiyor—Hemen hemen

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) bugün, diğerlerinin yanı sıra ana akım olmayan havuzlanmış yatırımlar, spekülatif likit olmayan menkul kıymetler ve eşler arası (P2P) platformlar şeklinde yüksek riskli finansal ürünlerin reklamını yapmak için daha katı kurallar getirdi.

FCA ek olarak, hükümet ve parlamento “kripto pazarlamasının FCA’nın vazife alanına iyi mi getirileceğini” onayladıktan sonrasında ayrı bir takım kurala haiz olacak olan yeni yönergelerin hemen hemen kripto promosyonları için geçerli olmadığını altını çizdi.

Gene de ajans, “bu kuralların öteki yüksek riskli yatırımlar için olanlarla aynı yaklaşımı izlemesi olası” dedi.

FCA’ya bakılırsa, “kripto yüksek riskli olmaya devam ediyor, bundan dolayı insanların kripto varlıklara yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerekiyor.”

Yüksek riskli yatırımlar için finansal promosyonları iletme ve onaylama kurallarımızı güçlendiriyoruz https://t.co/rGwpTSysKK

— Mali Davranış Otoritesi (@TheFCA) 1 Ağustos 2022

Yeni kurallara bakılırsa, pazarlama materyallerini onaylayan ve gösteren firmaların “uygun uzmanlığa” haiz olması gerekirken, bazı yüksek riskli yatırım türlerini pazarlayan firmalar için “tüketicilerin ve yatırımlarının iyi eşleştiğinden güvenli olmak için daha iyi kontrollere” gerekseme duyulacak.

FCA ek olarak, “daha net ve daha belirgin risk ikazlarının” yürürlükte olması gerektiği mevzusunda uyardı ve “yatırım yapmak için belirli teşviklerin”, mesela “bir arkadaşa yönlendirme bonusları”nın artık tamamen yasaklandığını duyuru etmeye kadar gitti.

Ajanstan meydana getirilen açıklamada, yeni yönergelerin “zayıf finansal promosyonlarla mücadelede daha iddialı ve müdahaleci bir yaklaşıma, beklenmeyen tüketici kayıpları potansiyelini azaltmaya” dayandığı açıklandı.

FCA’nın piyasalardan görevli direktörü Sarah Pritchard yapmış olduğu açıklamada, “İnsanların güvenle yatırım yapabilmelerini, ilgili riskleri anlamalarını ve kendileri için doğru olan ve risk iştahlarını yansıtan yatırımları almalarını istiyoruz” dedi.

FCA’nın “yeni basitleştirilmiş risk ikazları, tüketicilerin riskleri daha iyi anlamalarına destek olmak için tasarlanmış olsa da”, bazı yüksek riskli yatırım türlerini pazarlayan firmaların da “mühim bir görevi bulunduğunu” da sözlerine ekledi.

Pritchard, “Doğru risk uyarılarını içermeyen yada belirsiz, haksız yada yanıltıcı ürünlerin pazarlandığını gördüğümüzde harekete geçeceğiz” dedi.

Birleşik Krallık’taki yüksek riskli yatırımlar ve FCA’nın denetimindeki görevi, mini tahviller şeklinde riskli ve düzenlemeye doğal olarak olmayan yatırım ürünlerini teşvik eden, FCA tarafınca düzenlenen bir finansal hizmetler şirketi olan London Capital & Finance’in (LCF) çöküşünden sonrasında araştırma altına alındı. .

LCF, Ocak 2019’da yönetime girdi ve 11.600 yatırımcıyı mini tahvillerde 237 milyon sterline (290 milyon $) kadar zararla karşı karşıya bıraktı.

İngiltere yanıltıcı kripto reklamları alıyor

Kripto para birimleri içeren yatırım ürünleriyle ilgili promosyonların düzenlenmesi söz mevzusu olduğunda, Birleşik Krallık hükümeti endişelerini Temmuz 2018’e kadar dile getiriyor.

Mali hizmetlerde kripto varlıklara ve dağıtılmış defter teknolojisine yaklaşımını özetleyen bir raporda Majestelerinin Hazinesi, “reklamlar çoğu zaman yararları abartır ve nadiren oynaklık riskleri mevzusunda uyarır, [as well as] tüketicilerin hem büyüyebilecekleri hem de yatırımlarını kaybedebilecekleri gerçeği ve düzenleme eksikliği.”

Bunu, Temmuz 2020’de Gömü tarafınca tavsiye edilen ve FCA’nın Birleşik Krallık’ta ürünlerinin reklamını yapmak isteyen kripto şirketlerinin geçmesi ihtiyaç duyulan bir “düzenleyici ağ geçidi” üstünde kontrolü üstlendiğini görecek bir plan izledi.

Bu senenin Ocak ayında İngiliz hükümeti, tüketicileri yanıltıcı kripto para reklamlarından korumak için tasarlanmış yeni bir yasa çıkardı.

Ümit, yetkililerin “yeniliği teşvik ederken tüketici müdafaasını çoğaltmak” amacıyla kripto ile ilgili tüm reklamları finansal promosyonlar mevzuatına uygun hale getirmesidir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir