Interlay, Polkadot’ta güvenilir BTC stabilcoin köprüsünü başlattı

Londra merkezli bir blockchain şirketi olan Interlay, Polkadot (DOT) üstünde Bitcoin (BTC) tabanlı bir çapraz zincir köprüsü başlattı. InterBTC (iBTC) olarak adlandırılan köprü, diğerlerinin yanı sıra merkezi olmayan finans (DeFi), zincirler arası transferler ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) için mahalli olmayan blok zincirlerinde Bitcoin kullanımına izin veriyor.

interBTC, Interlay’e bakılırsa, Ethereum blok zincirindeki bir durağan(durgun) para olan MakerDAO’nun DAI jetonunu çağrıştıran, merkezi olmayan bir aşırı teminatlı kasa ağı tarafınca güvence altına alınan, BTC destekli bir stabilcoin olarak çalışır.

iBTC kasaları, BTC rezervlerini sigortalamak için karma varlık teminatı kullanır ve iBTC’yi Bitcoin blok zinciri üstünden BTC ile 1:1 kullanılabilir hale getirir. Öngörülemeyen kasa arızası esnasında önleyici bir tedbir olarak, güvence kesilecek ve BTC mevduat sahiplerine geri ödenecek şekilde programlanmıştır. İnisiyatifin arkasındaki fikir sürecini paylaşan Interlay kurucu ortağı ve CEO’su Alexei Zamyatin şunları söylemiş oldu:

“Bitcoin, küresel kripto benimsemesinin arkasındaki itici güçken, Polkadot, Ethereum & co. teknolojik yeniliğin gerçekleştiği yerdir. interBTC ile Bitcoin’in güvenilmez doğasını korurken her iki dünyanın en iyilerini birleştiriyoruz.”

Interlay’in duyurusu ek olarak Ethereum kurucu ortağı ve Polkadot mucidi Gavin Wood’un interBTC tarafınca mümkün kılınan Polkadot üstünde tamamen merkezi olmayan bir Bitcoin köprüsü oluşturma vizyonunu altını çizdi. Acala ve Moonbeam, Interlay ağ hazinesi ve ortak projeler tarafınca sunulan 1 milyon dolarlık bir likidite programı ile desteklenecek olan iBTC’nin ilk çıkışına ev sahipliği meydana getiren ilk DeFi merkezleri olacak.

iBTC için yol haritası, Ethereum, Cosmos, Solana ve Avalanche dahil olmak suretiyle öteki büyük DeFi ağlarında mevcut olmayı ihtiva eder.

İlgili: DeFi pazarının Kore’de gelişme için yeri var: 1 inçlik kurucu ortak — KBW 2022

Interlay’in DeFi ve öteki kripto pazarlarına hizmet etme mevzusundaki ilgisini yansıtan DeFi toplayıcı 1inch Network, daha yeni yetki alanlarında coğrafi genişlemeye bakıyor. Cointelegraph’a konuşan DeFi toplayıcı 1inch Network kurucu ortağı Sergej Kunz, Asya’daki erişimini genişletme planlarını deklare etti.

Kunz, 1inch’in Kore ve Asya’daki ufak DeFi pazarına karşın Asya merkezli Web3 şirketleriyle etken olarak ortak olmak istediğini deklare etti ve şunları ekledi:

“Burada, oyun oynamayı ve bunun şeklinde pek oldukca şeyi seven birçok insan var, bu yüzden Cenup Kore’de DeFi pazarının oldukca büyüyebileceğini düşünüyorum.”

1inch’in merkezi olmayan bir değişiklik (DEX) toplayıcısı olarak birincil kullanım durumu, en büyük likiditeye, en düşük kaymaya ve en ucuz kripto para birimi döviz kurlarına haiz havuzların belirlenmesini ihtiva eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir