İran, 10 Milyon Dolar Değerinde Kripto Parayla İlk Resmi İthalat Siparişini Verdi – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Bir hükümet yetkilisine bakılırsa, İran ilk resmi ithalat siparişini 10 milyon dolar değerinde kripto para birimi kullanarak verdi. Yetkili, “Eylül sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygınlaşacak” dedi.

İran İthalat Siparişi Vermek İçin Kripto Kullanıyor

İran, bu hafta kripto para biriminde 10 milyon dolarlık mal için ilk resmi ithalat siparişini verdi. İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve ülkenin Ticareti Geliştirme Organizasyonu (TPO) başkanı Alireza Peymanpak Salı günü Twitter vasıtasıyla duyurdu (Google tarafınca çevrildi):

Bu hafta, 10 milyon dolar tutarındaki kripto para birimiyle ilk resmi ithalat siparişi başarıyla verildi.

Eylül ayı sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygınlaşacak.

Alireza Peymanpak’ın kripto kullanılarak verilen ithalat siparişiyle ilgili tweet’i. Kaynak: Twitter

İran, bir yıldan fazla bir süredir ithalat için ödeme yapmak için kripto para birimlerinin kullanılmasına izin vermeyi düşünüyor. İran Merkez Bankası (CBI) geçen yıl Ağustos ayında, bankaların ve lisanslı döviz bozdurma şirketlerinin, ithalat ödemeleri için İran’daki lisanslı kripto madencileri tarafınca çıkarılan kripto para birimini kullanabileceğini duyurdu.

İran hükümeti, 2019’da bir sanayi olarak kripto para madenciliğini onayladı. Ocak 2020’de Endüstri, Maden ve Tecim Bakanlığı, kripto para madenciliği operasyonları için 1.000’den fazla lisans verdi.

Sadece İranlı yetkililer, bazı yetkisiz madencilerin kripto para madenciliği için ev elektriğini kullandığını ve bunun ülkenin elektrik endüstrisi için büyük sorunlara yol açtığını söylemiş oldu. Lisanslı kripto madencilerine, kesintileri önlemek için birkaç kez operasyonları durdurmaları emredildi. Geçen yıl Eylül ayında, yetkililerin 220.000’den fazla madencilik makinesine el koyduğu ve ülke genelinde ortalama 6.000 yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattığı bildirildi.

Bu senenin Nisan ayında, İran’ın Enerji Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi’nden (Tavanir) bir yetkili, ülke yönetiminin yetkisiz kripto para madenciliği cezalarını çoğaltmak için yeni kuralları onaylayacağını söylemiş oldu.

İran’ın ithalat siparişleri vermek için kripto kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir