İran Hükümeti ‘Kapsamlı ve Detaylı’ Kripto Düzenlemelerini Onayladı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

İran hükümeti bir takım kripto para birimi düzenlemesini tamamladı. Bir hükümet yetkilisinin bildirdiğine nazaran, yönetim tarafınca onaylanan “kapsamlı ve detaylı” bir yasa, kripto para birimi için yetkili kullanımları ve kripto madenciliği de dahil olmak suretiyle düzenleyici bir çerçeve sağlıyor.

İran Kripto Düzenlemelerini Sonuçlandırmış oldu

Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı Reza Fatemi-Amin, Pazar günü Tahran’da düzenlenen bir otomotiv endüstrisi etkinliğinin sonunda gazetecilere verdiği demeçte, İran hükümetinin kripto para birimleriyle ilgili tüm sorunları değerlendirdiğini ve bir takım kripto para düzenlemesini onayladığını söylemiş oldu.

Tasnim haber ajansına nazaran, hükümetin kripto madenciliği için yakıt ve elektrik kullanımı ve kripto para birimlerinin yetkili kullanımları da dahil olmak suretiyle kripto para birimi düzenlemelerini tanımlayan “kapsamlı ve detaylı” bir yasayı onayladığını deklare etti.

Bakan, bakanlığı ile İran merkez bankası arasındaki bir antak kalma uyarınca, kripto para biriminin ithalat ödemelerinde kullanılabileceğini de sözlerine ekledi. Ek olarak, mahalli işletme sahiplerinin ABD doları yada euro yerine kripto para birimleri kullanarak otomobil ithal edebileceğini kaydetti.

İthalat için ödeme yapmak için kripto para biriminin kullanılması, İran finans ve bankacılık sektörüne uygulanan ABD yaptırımlarını aşmanın bir yolu olarak görülüyor ve İran’ın Rusya dahil ABD yaptırımları tarafınca benzer şekilde engelleme uygulanan ülkelerle tecim yapmasına izin veriyor.

Bakan Fatemi-Amin, İran Internasyonal yayınına nazaran şunları söylemiş oldu:

Yakıt ve enerjinin iyi mi sağlanacağı ve lisansların iyi mi atanacağı ve verileceği dahil olmak suretiyle kripto varlıklarla ilgili tüm mevzular tasarlandı.

Bu ayın başlarında, İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve ülkenin Ticareti Geliştirme Örgütü (TPO) başkanı Alireza Peymanpak, ilk resmi ithalat siparişinin 10 milyon dolarlık kripto para birimiyle başarıyla verildiğini söylemiş oldu. Eylül ayı sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygınlaşacak” dedi.

Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı, İran’da birçok maden çiftliğinin yasadışı olarak etkinlik gösterdiğini kaydetti. Bazı kripto madencilerinin daha ilkin ülkede etkinlik göstermek için lisanslı ve yetkili bulunduğunu deklare etti. Sadece ondan sonra operasyonları durduruldu. Fatemi-Amin, hükümetin yeni düzenleyici çerçeve kapsamında kripto madenciliği operasyonları için lisans vermeye devam etmeye karar verdiğini söylemiş oldu.

İran’ın kripto para birimleri ile karmaşık bir ilişkisi var. Ağustos 2019’da, merkez İran bankası ülke içinde kripto ticaretini yasakladı, sadece hükümet o zamandan beri bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin ithalat için ödeme yapmasına izin verdi. Yetkililer, bu amaçla başka hangi kripto para birimlerinin yasal olarak kullanılmasına izin verildiğini açıklamadı.

İran ek olarak Ağustos 2019’da kripto para madenciliğini yasallaştırdı. Ülke ondan sonra kripto madencileri için izin almalarını, kendilerini tanımlamalarını, elektrik için daha yüksek tarifeler ödemelerini ve çıkarılan bitcoinlerini direkt hükümete satmalarını gerektiren bir lisans çerçevesi oluşturdu.

Bununla beraber, geçen yıl Aralık ayında, İran hükümeti, soğuk aylarda aşırı hava koşullarının ülkenin elektrik şebekesine zarar vermesi sebebiyle lisanslı kripto para madencilerine operasyonları geçici olarak durdurmalarını emretti. İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi Tazeir, İran’daki yasadışı kripto para madenciliğinin endüstrinin elektrik tüketiminin ortalama %85’ini oluşturduğunu iddia etti. Ulusal elektrik şirketi ondan sonra Mayıs ayında kripto madenciliğine dört aylık bir yasak getirdiğini duyurdu. Yetkililer, lisanslı kripto madenciliği tesislerinin elektrik yükünü hafifletmek için faaliyetlerini gönüllü olarak kapatmasının peşinden Eylül ortasında yasağı kaldırdı.

İran’ın “kapsamlı ve detaylı” kripto para birimi düzenlemelerini onaylaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir