İran kripto ile 10 milyon dolarlık ithalat yapıyor, Eylül ayı sonuna kadar ‘yaygın’ bir kullanım planlıyor

Üst düzey bir hükümet tecim yetkilisine gore, onlarca senelik ekonomik yaptırımlarla savaşım eden İran, ilk internasyonal ithalat siparişini 10 milyon dolar değerinde kripto para kullanarak verdi.

İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakan Yardımcısı Alireza Peyman-Temiz tarafınca 9 Ağustos’ta bir Twitter gönderisinde İslam cumhuriyetinin ilk ithalat siparişini kripto kullanarak verdiği haberi paylaşıldı.

Yetkili, kullanılan kripto para birimi yada ilgili ithal mallar hakkında herhangi bir detay açıklamazken, Peyman-Temiz, 10 milyon dolarlık siparişin kripto ile çözülecek birçok internasyonal ticaretin ilkini temsil ettiğini ve gelecek ay bunu artırmayı planladığını söylemiş oldu. , not:

“Eylül sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygın olarak kullanılacaktır.”

İran, bu senenin Şubat ayına kadar dünyanın en oldukça yaptırım uygulanan ülkesiydi. Trading Economics’e gore İran, ithalatının çoğunu Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan ve Türkiye’den alıyor.

Sadece Rusya, bu senenin başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin arkasından dünyanın en oldukça yaptırım uygulanan ülkesi olarak şimdi en üst sırada yer ediniyor.

İslam ulusu, 2017 senesinde kripto para birimlerini benimsemeye başladı. Ekim 2020’de, kripto paranın ithalatı finanse etmek için kullanılmasına izin vermek için daha ilkin gösterilen mevzuatta değişim yapmış oldu.

Haziran 2021’de İran Tecim Bakanlığı, İranlı madencilere kripto para madenciliği yapmaları için 30 işletme lisansı verdi ve ondan sonra İran merkez bankasına satılması gerekiyor. İran şimdi bu madeni paraları ithalat ödemeleri için kullanıyor.

Şubat ayında İran, mevcut finansal altyapısını iyileştirmenin bir yolu olarak Hyperledger Fabric protokolü üstüne inşa edilmiş bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) de bakıyordu. CBDC’nin “kripto-rial” adlı bir pilot versiyonunun Temmuz ayında başlatılmış olduğu ve yalnızca İran Merkez Bankası’nın (CBI) CBDC tokenlerini basabileceği ve maksimum token arzı mevzusunda tam takdir yetkisine haiz olabileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir