İran, Kripto Madencilerinin Yenilenebilir Enerjiye Erişimini Kolaylaştıracak Düzenlemeleri Değiştirdi – Madencilik Bitcoin Haberleri

İran’daki yetkililer, yeşil güce erişimini kolaylaştırmak için kripto madenciliği endüstrisi için bazı kuralları revize etti. Lisanslı madenciler artık ülke genelinde yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği daha düşük ücretlerle satın alabilecekler.

İran’daki Kripto Para Madencilerinin Ülke Genelinden Yeşil Enerji Sağlamasına İzin Verildi

İran Enerji Bakanlığı, İslam Cumhuriyeti’nde dijital para basmaya yetkili kuruluşlar için yenilenebilir güce erişimi kolaylaştırmak için bazı kripto madenciliği düzenlemelerini değiştirdi.

Bargqnews, kısa sürede gösterilen bir kararnamenin madencileri yerinde elektrik üretim kapasitelerini kullanma zorunluluğundan kurtardığını ve ülke genelinde ve ulusal şebeke yöntemiyle yenilenebilir kaynaklardan elektrik satın almalarına izin verdiğini deklare etti.

İran Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Şirketi (Tavanir) yetkilisi Mohammad Khodadadi, madencilik işletmelerinin şimdiye kadar yalnızca aynı eyalette bulunan yenilenebilir enerji santralleri ile sözleşme imzalayabildiğini belirtti.

İngiliz iş haberleri gazetesi Financial Tribune tarafınca aktarılan raporda ek olarak, yasal olarak temiz enerjiye haiz İranlı madencilik şirketlerinden ülkenin elektrik şebekesini kullanmak için düzgüsel iletim tutarı alınmayacağı da ortaya çıktı.

Madencilik sektörü için pozitif yönde değişimler Aralık ayında İranlı yetkililerin yeşil enerji üreten santrallerin lisanslı madencilere tedarik etmesine izin verme sonucu almalarının peşinden geldi. Bu değişim, Tahran’daki enerji bakanlığının bir girişimiydi.

İran, sıcak ve kurak yazlar ve soğuk kış aylarında elektrik kesintileri yaşıyor ve açıktan kısmen enerji yoğun bitcoin madenciliğini görevli tuttu. 2021’de kayıtlı kripto çiftliklerine, birden fazla kez güce aç ekipmanlarını kapatmaları emredildi.

Tuvalir bu yıl madencilere, artan soğutma tüketimi sebebiyle artan talep sebebiyle beklenen elektrik kesintilerini gerekçe göstererek yaz sonuna kadar faaliyetlerini askıya almalarını söylemiş oldu. Engellemeler, ülkenin kripto topluluğundan negatif tepkilere yol açtı.

Devlete ilişkin müessese ek olarak, lisanssız kripto para madencilerine karşı ciddi önlemler alma sözü vererek, yasadışı madencilik faaliyetleri için para cezalarını %400 oranında artırdı. Mayıs ayında gösterilen resmi verilere nazaran, İran hükümeti yasa dışı dijital para basan ortalama 7.000 tesisi belirleyip kapatmıştı.

Bu tür doğaçlama kripto çiftlikleri çoğu zaman sübvansiyonlu ev elektriği ile güçlendiriliyor ve birçok İranlı için popüler bir gelir deposu haline geldi. Tazeir çalışanları şimdiye kadar fazlaca sayıda baskın esnasında yüz binlerce madencilik aletine el koydu.

Bu hikayedeki etiketler

Kripto, kripto madencileri, kripto madenciliği, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Elektrik, Enerji, yeşil güç, İran, İranlı, Madenciler, madencilik, güç, Düzenlemeler, yenilenebilir kaynaklar, yenilenebilir, kurallar, Aktarma Ücretleri

Sizce İran, kripto madencilerinin yaz sonundan ilkin faaliyetlerine devam etmelerine izin verecek mi? Beklentilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir