İran Yeni Düzenleyici Çerçeve Kapsamında Kripto Madencilerine Lisans Vermeye Başladı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

İran hükümetinin, geçen hafta onaylanan yeni “kapsamlı ve detaylı” düzenleyici çerçeve kapsamında kripto madencilerine lisans vermeye başladığı bildiriliyor. Yetkililer daha ilkin bir takım kripto madenciliği operasyonuna lisans vermiş sadece güç tüketimi ve yasadışı madencilik sorunları sebebiyle süreci durdurmuştu.

İran, Kripto Madencilerine Lisans Vermeye Devam Ediyor

İran hükümeti, geçen haftaki bir görüşmede kripto madenciliği için hükümler içeren bir takım “kapsamlı ve detaylı” kripto düzenlemesini onayladı.

Mahalli basında çıkan haberlere gore, İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı Reza Fatemi Amin, bakanlığının artık kripto madenciliği için lisans vermeye devam etme iznine haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Şu sözleri aktardı:

Hükümetin kararlarına gore, kripto varlıkları madenciliği için başvuran kuruluşlar kurum lisansı ve işletme lisansı alabilirler.

Bir işletmenin İran’da kripto para madenciliğine başlayabilmesi için bir çift lisans gerekir: bir kurum lisansı ve bir işletme lisansı. İlki, varlığı yasal bir kripto madencisi olarak kurarken, ikincisi aslen kripto madenciliğine başlamasına izin verir.

Hükümetin kripto para birimiyle ilgili emek verme grubunun sekreteri Mohsen Rezaei Sadrabadi, yeni onaylanan kripto düzenleyici çerçevenin bazı ayrıntılarını paylaşarak, madencilik merkezlerinin artık bir lisans için başvurabileceğini ve ithalat için ödeme yapmak için mayınlı kripto para birimleri kullanabileceğini söylemiş oldu.

Endüstri, Maden ve Tecim Bakanlığı’nın kripto madencilerine lisans vermekten görevli bulunduğunu ve yeni düzenleyici çerçevenin büyük ölçekli kripto madenciliği operasyonlarını ele alan hükümlere haiz bulunduğunu da sözlerine ekledi. Öncelikli olarak yenilenebilir enerji ile madencilik sektörüne sağlanan enerji ile ilgili hükümler de bulunmaktadır.

Ek olarak Rezaei Sadrabadi, hükümetin merkez bankasını kripto sektörünün ana düzenleyicisi halletmeye karar verdiğini kaydetti. Bununla beraber, kripto düzenlemesinin fazlaca boyutlu olması gerektiğine ve kripto ekosistemi yalnız kripto para birimlerinden daha fazlasını içerdiğinden bir düzenleyicinin tüm sektörü denetlememesi gerektiğine inanıyor.

2019’da İran merkez bankası ülke içinde kripto ticaretini yasakladı, sadece hükümet kripto madenciliğini bir sanayi olarak yasallaştırdı. Peşinden, kripto madencilerinin bir lisans almalarını, kendilerini tanımlamalarını, elektrik için daha yüksek tarifeler ödemelerini ve mayınlı bitcoinlerini direkt hükümete satmalarını gerektiren bir düzenleyici çerçeve oluşturuldu. Temmuz ayında İran, kripto madencilerinin yenilenebilir enerjiye erişmesini kolaylaştırmak için bazı düzenlemelerde değişim yapmış oldu.

Geçen yıl Aralık ayında İran hükümeti, soğuk aylarda aşırı hava koşullarının ülkenin elektrik şebekesine zarar vermesi sebebiyle lisanslı kripto para madencilerine operasyonları geçici olarak durdurmalarını emretti. Ulusal elektrik şirketi ondan sonra Mayıs ayında kripto madenciliği için dört aylık bir yasak duyuru etti, sadece lisanslı kripto madenciliği tesisleri elektrik yükünü hafifletmek için faaliyetlerini gönüllü olarak kapattıktan sonrasında yasağı Eylül ortasında kaldırdı.

İran, önceki düzenleyici çerçeve kapsamında 1.000’den fazla kripto madenciliği lisansı verdi. İranlı yetkililer Mayıs ayında 6.914’e yakın yasadışı kripto madenciliği çiftliğinin kapatıldığını deklare etti. İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi Tazeir, İran’daki yasadışı kripto para madenciliğinin endüstrinin elektrik tüketiminin ortalama %85’ini oluşturduğunu iddia etti. Lisanssız kripto madencilerine karşı sert önlemleri var ve Mart ayından bu yana ortalama 10 bin yasadışı madencilik aletine el konuldu.

İran’ın yeni bir düzenleyici çerçeve kapsamında kripto madencilerine lisans vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir