İran Yeni Kripto Yasası ile Yaptırımları Atlayabilir

Mühim Çıkarımlar

İran, ithalat için kripto para kullanımını yasallaştırdı. Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı’nın kapsamlı ve detaylı bir şekilde nitelendirdiği yasa, kripto madenciliğini çevreleyen yeni düzenlemeleri içeriyor. Ülke, 1979’dan beri ağır yaptırımlara maruz kaldı ve daha ilkin tecim için ABD dolarına ve avroya bağımlıydı.

Bu makaleyi paylaş

İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı Reza Fatemi Amin, hükümetin yeni kripto para yasasının İranlı işletmelerin mal ithal etmek için ABD doları yada euro yerine kripto kullanmasını sağlayacağını deklare etti.

İran Internasyonal Kripto Ödemelerini Etkinleştiriyor

İran, kripto para birimiyle sınır ötesi ödemeleri etkinleştirme planlarını sürdürüyor.

İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakanı Reza Fatemi Amin Pazar günü Tahran’daki bir otomotiv endüstrisi fuarında hükümetin tecim için kripto para kullanımını düzenleyen kapsamlı ve detaylı bir yasa çıkardığını duyurdu.

“Yakıt ve enerjinin iyi mi sağlanacağı da dahil olmak suretiyle kripto varlıklarla ilgili tüm mevzular [for mining]ve lisansların iyi mi atanacağı ve verileceği tasarlandı” dedi Amin. Endüstri Bakanlığı ile İran merkez bankası içinde hazırlanan yasa, kripto para birimleri kullanılarak ithalatın ödenmesine izin verecek. Yasa bir tek İran’ın finans kurumları ve sanayi liderleri için değil, bununla birlikte mahalli işletmeler de ilgilendiriyor olacak.

İran daha ilkin sınır ötesi ödemeler için yalnızca ABD dolarına ve euroya güveniyordu. Ülke, 1979’dan beri ABD’nin yaptırımlarına maruz kalıyor; İran’ın 2006’da uranyum zenginleştirme programını durdurmayı reddetmesinin peşinden baskı, dünyadaki en şiddetli baskılardan biri haline geldi. Mahalli gazete Iran International, kripto para birimlerinin yaptırımları aşmak ve Rusya şeklinde öteki kara listeye alınmış ülkelerle ticareti mümkün kılmak için kullanılacağını umuyor. Rusya merkez bankası, internasyonal ödemeler için kripto para kullanma fikrine açık bulunduğunu aslına bakarsan belirtti.

9 Ağustos’ta İran Endüstri, Maden ve Tecim Bakan Yardımcısı Alireza Peyman-Temiz, ülkenin ilk ithalatını kripto para kullanarak gerçekleştirdiğini deklare etti. Sipariş 10 milyon dolar değerindeydi. Peyman-Temiz, Eylül ayı sonuna kadar “hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımının yaygınlaşacağını” da belirtti.

İran, ucuz elektriği sebebiyle Bitcoin madencileri için de çekici oldu. İran hükümeti, Bitcoin madenciliğini 2019’da resmi olarak yasal hale getirdi ve madencilik teçhizatlarının “yoğun tüketim zamanlarında” kapatılması gerektiği uyarısı yapmış oldu. Siyaset, Teksas’ın kendi madencilik sektörüyle ilgili olarak benimsediği politikaya benzer.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyanda bulunmaz yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler öncesinden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir