IRS, Vergi Formunda Kripto Sorusunu Genişletiyor – Vergiler Bitcoin Haberleri

İç Gelir Servisi (IRS), tüm ABD vergi mükellefleri tarafınca senelik gelir vergisi beyannamesi vermek için kullanılan vergi formu olan Biçim 1040’ta sorulan kripto sorusunu değiştirdi.

Yeni Kripto Vergi Sorusu

İç Gelir Servisi (IRS), geçen hafta 2022 vergi yılı için bir Biçim 1040 taslağı yayınladı. Biçim 1040, ABD’de bireysel gelir vergisi beyannamelerini doldurmak için kullanılan vergi formudur.

Biçim 1040’ın ön sayfasındaki kripto sorusu şimdi şöyleki: “2022 süresince herhangi bir zamanda: (a) aldınız mı (ödül, ödül yada tazminat olarak); yada (b) bir dijital varlığı (yada dijital bir varlıktaki finansal çıkarını) satmak, takas etmek, armağan etmek yada başka bir halde elden çıkarmak?”

2022 yılı için Taslak Biçim 1040. Kaynak: IRS

Yeni sual, 2021 vergi yılı için Biçim 1040’taki önceki sürümünü genişletiyor ve şu ifadeyi içeriyor: “2021 süresince herhangi bir zamanda herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar aldınız mı, sattınız mı, takas ettiniz mi yada başka bir halde elden çıkardınız mı?”

2021 yılı için Biçim 1040. Kaynak: IRS

Mart ayında, IRS şunları belirten bir bildirim yayınladı: “Biçim 1040, Biçim 1040-SR yada Biçim 1040-NR’yi dolduran tüm vergi mükellefleri, sanal para birimi sorusuna ‘Evet’ yada ‘Hayır’ yanıtını veren bir kutuyu işaretlemelidir. Bu soruya yalnız 2021’de sanal para ile işlem icra eden mükellefler değil, tüm mükellefler yanıt vermeli.”

Vergi dairesi, vergi mükelleflerinin yalnızca kripto para birimine haiz olmaları ve yıl süresince herhangi bir zamanda herhangi bir kripto işlemi yapmamış olmaları durumunda “hayır” seçeneğini işaretleyebileceklerini deklare etti. Ek olarak, faaliyetleri kendi cüzdanlarında yada hesaplarında kripto tutmak yada aktarma etmek, “Paypal ve Venmo şeklinde gerçek para birimi elektronik platformlarını kullanarak satın almalar da dahil olmak suretiyle gerçek para birimini kullanarak” kripto satın almakla sınırlıysa “hayır” seçeneğini işaretleyebilirler. IRS, yukarıda açıklanmış olduğu şeklinde sanal para birimini tutma, aktarma yada satın alma kombinasyonunda.

Yeni IRS vergi sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir