IRS, vergi hilesi müşterileri bulmak için John Doe’yi kripto para satıcısı SFOX’a çağrı etti

Kaliforniya Merkez Bölgesi federal mahkemesi Pazartesi günü, ABD Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi’ne (IRS) Los Angeles merkezli bir kripto para birimi ana satıcısı olan SFOX’ta bir John Doe celbi gönderme yetkisi vermek için bir komut verdi. IRS, SFOX’u ABD vergi mükellefi olan müşterilerin kimliklerini ve 2016 ve 2021 yılları aralığında meydana gelen minimum 20.000 ABD Dolarına eşdeğer kripto para birimi işlemleriyle ilgili belgeleri açıklamaya yönlendiren emri almak için dava açtı.

IRS, SFOX’ta da bir John Doe çağrısı almak için New York’un Cenup Bölgesi’nde dava açtı. SFOX’un ortak bankası MY Safra’nın merkezi New York’tadır. Banka, SFOX kurumsal tüccarları için Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) sigortalı hesapları sağlar.

İlgili: Kripto satıcısı SFOX, Wyoming düzenleyicilerinden itimat tüzüğü onayı aldı

Hakkaniyet Bakanlığı’nın duyurusuna gore, IRS, celp için motivasyonlardan biri olarak kripto para birimi işlemlerinin “naturel olarak düzmece anonim yönünü” belirten SFOX adına herhangi bir kötüye kullanma iddiasında bulunmadı. John Doe çağrıları daha ilkin IRS tarafınca Circle, Coinbase ve Kraken’den 2018 ve 2021 yılları aralığında data almak için kullanılmıştı.

Taxbit’ten Miles Fuller, ABD Kongresi’nin 2023 vergileri için Ocak 2024’te yürürlüğe girecek dijital varlıklar için raporlama gerekliliklerini geçtiğini hatırlıyor. Bu gereksinimler, gelecekte John Doe celplerinin IRS kullanımını etkileyebilir.

1/ Haberler, IRS’nin kripto platformu sFOX ve bağlı bankası MY Safra’da iki John Doe çağrısına daha hizmet etmek isteyen mahkeme dilekçeleri sunması üstüne damladı. İşte neler olup bittiğinin kısa bir özeti.

— Miles Fuller (@TaxBitMiles) 11 Ağustos 2022

Bloomberg, Barclays tarafınca Mayıs ayında gösterilen ve yatırımcıların kripto para işlemlerinde borçlu oldukları vergilerin yarısından daha azını ödediğini gösteren bir analize atıfta bulunmuş oldu. Bloomberg ek olarak SFOX’un 2015’ten bu yana 12 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren 175.000’den fazla kullanıcısı olduğu bilgisini de taşıyor. SFOX, Digital Currency Group, Blockchain Capital, Y Combinator ve Airbnb kurucu ortağı Nathan Blecharczy’nin desteğiyle 2014 senesinde kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir