İsrail, dijital ödemeleri teşvik etmek için nakit paraya fren yapıyor

İsrail’deki yetkililer Pazartesi günü, ülkede yasa dışı faaliyetlerle savaşım etmek ve dijital ödemeleri teşvik etmek için nakit ödemelere daha çok engelleme getirdi.

Ocak 2019’dan bu yana, İsrailli işletmeler ve tüketiciler, Nakit Kullanımını Azaltma Yasası kapsamında nakit ödeme limitlerine tabidir. Yetkililerin vergi kaçakçılığını, karaborsa faaliyetlerini ve kara para aklamayı daha kolay takip etmelerini sağlayarak, ülke vatandaşlarını ve işletmelerini dijital ödemelere kaydırmayı amaçlıyor.

1 Ağustos’tan itibaren, nakit ödeme limitleri, ticari işlemler için 1.760 ABD Doları (USD) ve kişisel işlemler için 15.000 NIS (4.400 ABD Doları) eşdeğeri olan 6.000 İsrail Şekeline (NIS) sıkılaştırıldı.

Gelecekte, hususi konutlarda 200.000 NIS’den (58.660 $) fazla nakit stoklanmasını yasaklayan başka kısıtlamaların gelmesi planlanıyor.

İsrail Vergi Dairesi (ITA) adına yasayı uygulamaktan görevli olduğu bildirilen Tamar Bracha, geçtiğimiz günlerde Media Line’a nakit kullanımının sınırlandırılmasının kabahat faaliyetinin zorluğunu artıracağını söylemiş oldu ve şunları söylemiş oldu:

“Amaç, esas olarak kabahat örgütleri nakde güvenme eğiliminde olduğundan piyasadaki akışkan nakit miktarını azaltmaktır.”

Ayrıca, nakit para işlemlerine getirilen yeni limitler, bazıları tarafınca ülkede gelecekteki kripto kabulü için iyi bir işaret olarak görülüyor.

30 Temmuz’da Crypto fenomeni Lark Davis, Twitter’da 1 milyon takipçisine İsrail’in bu tür kısıtlamaları getiren ne ilk ne de son ülke olmadığını söylemiş oldu ve yazısında Bitcoin’e atıfta bulunma fırsatını elde etti.

İsrail Pazartesi gününden itibaren 4.400 doların üstündeki nakit ödemeleri yasaklayacak! Bu, kullanılmış bir otomobil, tasarım çanta yada başka herhangi bir yüksek bilet kalemi için nakit ödeme yapamayacağınız anlamına gelir.

Bu tür kısıtlamaları getiren ilk yada son ülke değil.

#bitcoin’in var mı?

— Lark Davis (@TheCryptoLark) 30 Temmuz 2022

Ayrıca, Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu stratejik yatırımcı Lyn Alden, trendin “muhtemelen zaman içinde öteki ülkelerde de devam edeceğini” söylemiş oldu.

CBDC’ler ve kripto düzenlemesi

Ülke bununla beraber bölgedeki merkez bankası dijital para birimlerini (CDBC’ler) araştıran ve ilk olarak 2017’nin sonunda bir CBDC’yi düşünen birkaç ülkeden biri.

Mayıs ayında, İsrail Bankası, CBDC’ler ve bunun ödemeler piyasasını, finansal ve parasal istikrarı iyi mi etkileyeceği mevzusunda devam eden araştırmalara kuvvetli bir destek bulunduğunu belirten bir “dijital şekel” planlarına ilişkin bir kamu istişaresine verilen yanıtları deklare etti. yasal ve teknolojik mevzular.

Haziran ayında İsrail Bankası, ödemelerde kullanıcı gizliliğini ve akıllı sözleşmelerin kullanımını inceleyen bir laboratuvar deneyi gerçekleştirdiğini ve bir CBDC ile ilk teknolojik deneyini işaret ettiğini deklare etti.

Ülke ek olarak dijital varlıklar çevresinde düzenleyici bir çerçeve oluşturma sürecindedir. Bu senenin Mayıs ayındaki senelik İsrail Kripto Konferansı esnasında, Oz Finance’ten Jonathan Shek, İsrail’in mali yetkililerinin dijital varlıklar için kapsamlı ve bütünsel bir düzenleyici çerçeve hazırladığını deklare etti.

Kati bir tarih vermese de Shek, İsrail hükümetinin görevli bir halde yapılırsa kripto endüstrisinin büyümesini teşvik etmeye istekli olduğundan yakın gelecekte geleceğini söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir