İsrail Pazartesi Günü 4.400 Doların Üstünde Nakit Ödemeleri Yasaklayacak

Mühim Çıkarımlar

1 Ağustos’tan itibaren İsrail, 4.400 doların üstündeki kişisel işlemler ve 1.760 doların üstündeki ticari işlemler için nakit parayı yasaklayacak. Ülke, yasayı ihlal edenlere ilgili işlem değerinin %15 ila %30’u içinde para cezası uygulayacak. Yasa, izlenmesi daha kolay olan dijital ödemelerin kullanımını teşvik ederek mali suçlarla savaşım etmeyi amaçlıyor.

Bu makaleyi paylaş

Pazartesi gününden itibaren İsrail vatandaşları, işlem yaptıkları kuruma bağlı olarak 4.400 $ yada 1.760 $’dan daha büyük işlemler için nakit kullanamayacaklar.

İndirimler Yasadışı Mali Faaliyetlerle Savaşım Ediyor

İsrail nakit üstündeki kontrolünü sıkılaştırıyor.

1 Ağustos itibariyle, İsraillilerin ticari işlemlerde 6.000 şekel (1.760 $) üstünde nakit ödeme yapmaları yasaklanacak. Bir hukuk firmasına gore, bu kaide bağışlar, krediler ve maaşlar ile işle ilgili öteki ödemeler için geçerlidir.

Ek olarak, vatandaşların kişisel işlemlerde 15.000 şekel (4.400 $) üstünde nakit ödeme yapmaları yasaklanacak.

Bu tutarlar, İsrail’in daha ilkin 2019’da belirlediği işlem limitlerinden bir düşüşü temsil ediyor. O zamanlar ticari işlemler 11.000 şekel (3.220 $) ile, kişisel işlemler ise 50.000 şekel (14.660 $) ile sınırlıydı.

Yasa, hayır kurumları, belirli dini kurumlar, Batı Şeria Filistinliler ve aile ve akrabalar için muafiyetler içeriyor, sadece turistlerin yasalara uyması gerekiyor. İsraillilerin evde 200.000 şekelden (58.660 $) fazla nakit bulundurmalarını yasaklayan ek tedbirlerin gelecekte alınması umut ediliyor.

Yasayı ihlal edenler mühim cezalarla karşı karşıya duracak. Limiti ihlal eden ticari işlemlerde bulunan kişiler, işlemin ebatlarına bağlı olarak işlem değerinin %15 ila %30’u içinde para cezası alabilir.

25.000 şekel’e kadar olan kişisel işlemlerde yasayı ihlal eden kişiler, 10.000 şekel’den süregelen para cezası ile karşı karşıya duracak. İşlem daha büyükse, ihlal edenler, ilgili miktara bağlı olarak %15 ila %25 içinde bir para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

İsrail Vergi Dairesi’ne gore yasa, İsraillilerin nakit kullanımını azaltmayı ve kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı şeklinde suçlarla savaşım etmeyi amaçlıyor.

Yaklaşan kurallar dijital ödemeleri teşvik edecek ve İsrail’deki yetkililerin finansal faaliyetleri izlemesini kolaylaştıracak.

Öteki gelişmeler de bu amaç için işe yarayabilir. Haziran ayında, İsrail Merkez Bankası, bu yıl içinde bir perakende merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) fizibilitesini kontrol edeceğini ve sonuçların 2022’nin sonuna kadar beklendiğini duyurdu.

İsrail, CBDC’leri geliştiren yada keşfeden birkaç ülkeden yalnız biri. Fransa merkez bankası bu ay, 2023 yılına kadar finansal kurumlar içinde kullanım için dijital bir para birimi olan “toptan” bir CBDC başlatmayı umduğunu deklare etti.

Başka bir yerde, ABD Birleşik Devletleri’nde, Federal Biriki Başkan Yardımcısı Lael Brainard, bir CBDC’nin Kurultay onayını takiben oluşturulmasının “minimum beş yıl” sürebileceğini belirtti.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelinde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için hiçbir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir