İşte Ethereum’un uzun süredir beklenen “Birleştirme” yükseltmesinden bekleyebilecekleriniz

Eskiden Ethereum 2.0 yada Eth2 olan Ethereum yükseltmesi, blockchain teknolojisi dünyasında en oldukça beklenen yükseltmelerden biridir ve Ethereum yatırımcıları bekleyemez.

Eth2 adı takılıp kalırken, Ethereum Vakfı’nın kendisi terminolojiyi değiştirdi. Bugün, orijinal blok zincirinde çalışan ‘uzlaşma katmanı’ olarak adlandırırsınız.

Birkaç aşamada sunulacak olan yükseltme, Ethereum ağını daha ölçeklenebilir ve erişilebilir hale getirmeyi ve ağın güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Ethereum’un yaklaşmakta olan yükseltmesi, iş kanıtı (PoW) ile hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmalarına geçişten başlayarak, ağın altyapısında birkaç değişim, arkasından parçalama zincirleri ve yolun aşağısında daha çok güncelleme içeriyor.

Bir Proof-of-Stake Blockchain

PoS’a geçiş, Ethereum Blockchain’i doğrulamak için teşvikleri değiştirdiği için Ethereum için önemlidir.

Daha ilkin, madenciler düğümleri çalıştırıyordu ve bir sonraki bloğu çıkarmak için oldukça fazla enerjiye gereksinim duyuyordu.

Bu iki unsur – madenciler ve enerji – PoS konsensüs mekanizmasında elimine edilir ve yerini doğrulayıcılar ve stake etme ile değiştirir, bu da güçte %99,9’dan fazla bir azalmaya niçin olur.

Doğrulayıcılar, ağın onaylama işlemleri için onlara ödeme yapmış olduğu rastgele doğrulama sürecine katılmak için 32 ETH yatırmak zorundadır.

Bir doğrulayıcı çevrimiçi değilse ve eylemlerini gerçekleştiremezse, bu hususi doğrulayıcı için blok ödülü düşebilir. Doğrulayıcıların ağı tehlikeye atmaya yönelik fena niyetli girişimleri, 32 ETH depozitoları ‘kesilebileceğinden’ daha fena bir sonuçla neticelenecektir.

PoS’nin Ethereum için avantajlarına genel bir bakış:

Madencilik sürecine katılmak için Proof-of-Work lüzumlu GPU’lar (Grafik İşlem Birimleri); talep o denli yüksekti ki, düzgüsel piyasa belirli GPU serisi kıtlığından etkilenmişti Daha azca merkezileşme riski, bu sebeple hepimiz bir staker olabilir -1559) Fena oyuncular için katı cezalar; saldırganlar staker olarak kaldırılabilir ve ek olarak ekonomik cezalar da vardır.

Birleşme: İşaret Zinciri + Ethereum Ana Ağı

İlk aşama, 1 Aralık 2020’de yayına giren ‘Beacon Chain’ yükseltmesiyle başladı.

Beacon Chain, PoS’a geçişin temeli olarak Ethereum blok zincirinde mahalli stake etme hususi durumunu içeriyordu. Yaklaşan yeni ‘birleştirme’, Beacon Chain’i Ethereum ana ağıyla birleştirecek.

Son aşamada, odak blok zinciri parçalaması üzerindedir. Ethereum ana ağının ölçeklenebilirliğini geliştirmek için gelecekte tüm işlemler 64 parça zincirinde yürütülecek.

Ethereum Birleştirme (Ethereum Foundation vasıtasıyla)

Bu parçalama tekniği, 2. katman blok zincirlerinin Ethereum üstüne inşa edilmesini daha ucuz hale getirir; Bir Ethereum tam düğümünü çalıştırmak için ihtiyaç duyulan hafıza özelliklerinin yanı sıra toplama/paketlenmiş işlem maliyetleri de düşecektir.

Birleşmeden Sonrasında Ethereum İçin Daha Fazlası Geliyor

19-21 Temmuz tarihleri ​​içinde Fransa’daki Ethereum Topluluk Konferansında, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, birleşmeden sonrasında sırada ne olduğu hakkında konuştu.

Buterin, PoS’a geçişin ölçeklenebilirliği artırdığını ve birleştirmenin ilk yükseltme serilerinden yalnız birkaçı bulunduğunu söylemiş oldu.

“Ethereum bugün saniyede ortalama 15-20 işlem gerçekleştirebilir. Parçalama da dahil olmak suretiyle toplamalar dahil bu Ethereum […] saniyede 100.000 işlem gerçekleştirebilecek.”

bu 100.000 işlemi saniyede bir perspektife oturtmak için, ödeme operatörü VISA, saniyede averaj yalnız 1,7000 işlem gerçekleştirir; Bitcoin saniyede yalnız 4.6 civarındadır.

Buterin ek olarak sonraki aşamaların adlarına da haizdir (bunlar orijinal yol haritasında da vardı) – ‘dalgalanma’ (parçalamayı ihtiva eder), ‘sınır’ (Verkle ağaçları), ‘temizleme’ (eski ağ geçmişini temizleme) ve ‘ savurganlık’ (‘Tüm öteki keyifli şeyler’).

Ek olarak Buterin, Fransa’daki ilgili topluluk üyelerine Ethereum’un “yalnız %40 tamamlanmış bulunduğunu” düşündüğünü söylemiş oldu. Eylül ayında gerçekleşmesi ihtiyaç duyulan birleşmeden sonrasında “kabaca %55” olacak.

Birleştirmeden sonraki aşamalar da dahil olmak suretiyle Ethereum’un tam yol haritası:

Ethereum Konsensüs Katmanı (‘Eth2’) Yol Haritası

Ethereum İçin Heyecanlı Zamanlar

Vitalik ve ötekiler, 2013’ten beri Ethereum üstünde çalışıyor.

Ağustos 2014’te, günümüzün efsanevi Ethereum ICO’su başladı, ilk kez halka açık bir satışta ETH satın alınabilirdi.

Ekip, elde edilmiş gelirle Ethereum blok zincirini ve teknolojisini meydana getirmeye devam etti. Kusurları olsa da, Ethereum çok büyük bir ağ tesiri ile hala piyasadaki en büyük blok zinciri ekosistemidir.

Eylül ayında, birleşmenin nihayet gerçekleşmesi umut ediliyor. Parça zincirlerinin yakında piyasaya sürülmesiyle beraber, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve erişilebilirlik, yükseltmeden pozitif yönde etkilenecektir.

Gösterilen: Çözümleme, ETH 2.0

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir