İyimserlik soluyor mu? Stabilcoinlerle ilgili düzenleme tartışması Sonbahara ertelendi

Hem kripto endüstrisi hem de genel olarak küresel iktisat için varlıklı bir kaygı yelpazesi içinde, 2022 yazı, stabilcoinlerin kendilerinin o denli istikrarlı olmadığını kanıtladığı ve dolayısıyla düzenleyicilerin dikkatini çekmiş olduğu vakit olarak anımsanacak.

TerraUSD’nin (UST) Mayıs ayında depegging şoku, dünya genelinde stabilcoinler hakkında hararetli bir münakaşa sezonu açtı. Yediler Grubu’nun (G7) en büyük gelişmiş endüstriyel ekonomilerinden üst düzey finans yetkilileri, Finansal İstikrar Kurulu’nun internasyonal kuruluşunu kripto düzenleme sürecini hızlandırmaya zorlamak için hususi jetlerini 40.000 sözü geçen Alman şehri Koenigswinter’a göndermek mecburiyetinde bırakıldı. Çin hükümeti, kripto para birimleri ve stablecoin’ler mevzusunda daha da sıkı düzenlemelere yönelik arzusunun sinyalini verdi. Japonya, bankalara ve tröst şirketlerine proaktif olarak sınırı olan stablecoin ticareti yapmış oldu.

ABD Birleşik Devletleri’nde, USTC kazasını “emek harcama benzeri” bir senaryo olarak nitelendiren ve mevcut siyaset boşlukları sebebiyle bu tür başarısızlıkların tekrarlanması riskinin mühim bulunduğunu vurgulayan Kurultay Araştırma Servisi’nden (CRS) derhal bir tepki geldi. ABD Birleşik Devletleri Gömü Bakanı Janet Yellen benzer biçimde bazıları, bu şekilde kaygı verici bir tonu takip etmeyi reddetse de, takip eden aylarda Amerikan kripto topluluğu, stabilcoinleri düzenlemek için birkaç büyük girişim bulunduğunu kanıtladı.

Lummis-Gillibrand ve Gottheimer faturaları ne öneriyor?

Haziran ayının ilk haftasında, Senatörler Cynthia Lummis (R-WY) ve Kirsten Gillibrand (D-NY) nihayet uzun süreden beri beklenen 69 sayfalık Görevli Finansal Yenilik Yasası’nı tanıttı. Çoğu zaman bir “kripto faturası” başlığına kısaltılan Kanun, bankacılık, dijital varlıkların vergi muamelesi, başlıca devlet kurumlarının yetki alanları ve kurumlar arası koordinasyon benzer biçimde bir takım mevzuyu ele alarak, genel olarak kripto için geniş kapsamlı bir çerçeve olmayı hedefliyordu. ”

Bu mevzu grubu içinde, iki taraflı satmaca, 601 ve 602. Bölümlerde temsil edilen stabilcoin düzenlemeleriyle ilgili bir bölüm içeriyor. Kulağa ne kadar açık gelse de, en mühim satır, Lüzumlu Ödeme Stablecoin Varlıkları ihraççısının, hisse senedinin yüzde 100’ünden daha azına haiz olmamasını öneriyor. madeni paraları sabitleyen varlıkların yüz miktarı. Desteklenen varlıklar, bir Federal Biriki bankasındaki (ayrı bir bakiye hesabı dahil) yada yabancı rezervler söz mevzusu olduğunda, yabancı bir merkez bankasındaki “hususi, gizleme yada emanet hesabında” bakiyelerde tutulmalıdır.

Kılavuzlar ek olarak, stabilcoini destekleyen varlıkların özet açıklamasının, bu varlıkların kıymeti ve sayılarının kamuya açıklanmasından, Federal bankacılık kurumuna yada eyalet bankası denetçisine periyodik raporlara kadar oldukça standart bir raporlama önlemleri yelpazesi gerektirir. Mevduat dışı kurumlar da stablecoin’ler çıkarabilir.

İlgili: Düşmek için mi tasarlandı? CBDC güneşi yükselirken, stablecoin’ler gölgede kalabilir

Senatör Josh Gottheimer’in (D-NJ) ofisi tarafınca gösterilen 2022 tarihindeki Stablecoin Yenilik ve Koruma Yasası dokuz sayfadan oluşuyor. Talep üstüne, ABD doları için bire bir dört temelinde ve sigortalı bir depozito kurumu yada banka dışı nitelikli bir stabilcoin ihraççısı tarafınca ihraç edilen “nitelikli stablecoin:” terimini tanıtıyor. Buradaki Lummis-Gillibrand önermesinden ufak bir fark, güvence olarak kullanılacak varlıkların daha azca kapsamlı olmasıdır: Düzenleyici aksi yönde karar vermedikçe, yalnızca ABD doları yada Federal hükümet menkul kıymetleri kullanılmalıdır.

İki satmaca arasındaki ince fakat mühim fark, Gottheimer’in taslağının “nitelikli durağan(durgun) paraların” yasal statüsünü ne menkul kıymetler ne de emtialar olarak belirtmesi ve bu yüzden Menkul Kıymetler değil, Para Birimi Denetleme Ofisi’nin düzenleyici yetkisine girmesidir. Borsa Komisyonu (SEC) yada Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFRC). Son ikisi, öteki kripto para birimleri söz mevzusu olduğunda kontrollerini korumaya devam edecek.

Hem Görevli Finansal İnovasyon Yasası hem de 2022 tarihindeki Stablecoin Yenilik ve Koruma Yasası kripto dostu olarak kabul edilebilir ve ikincisi SEC ve CFTC incelemesinden bir kaçış anlamına gelir. Ilımlı tonda, her iki satmaca da, Başkan’ın Finansal Piyasalar Emek verme Grubu’nun, Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafınca güvence altına alınan bankalara stabilcoin ihracını sınırlama çağrılarının aksine ümit verici görünüyor.

“Sıhhatli münakaşa” ve iyimserliğin sebepleri

Stellar ağının destekçisi olan Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, stabilcoin yasama girişimlerinin Lummis-Gillibrand yada Gottheimer faturalarıyla sınırı olan olmadığını belirtiyor. Bir de iki partili 2022 Dijital Emtia Borsası Yasası ve 2022 Senatör Pat Toomey’in Itimat Yasası var. İlki “stablecoin” kelimesinden bahsetmiyorken, ikincisi azca ya da oldukca, son faturaların özelliklerini imtiyazlı olarak bir araya getiriyor. Para Birimi Denetleme Ofisi’nin düzenleyici görevi ve stablecoin ihraççıları için ifşa prosedürlerine vurgu yapılması.

Dixon, bu yasal çeşitliliği, sektör paydaşları içinde iyimserlik için nedenler elde eden “sıhhatli” bir ürün olarak değerlendirdi. Stabilcoinlerin temel prensipleri üstünde genel bir antak kalma olduğuna inanıyor, en temel şey stabilcoinlerin hakkaten istikrarlı olması gerektiğidir. Bu, denetime doğal olarak bankalarda ve finansal kuruluşlarda tutulan ve kamuyu aydınlatma gerekliliklerine doğal olarak olan nakit yada yüksek likiditeye dayalı varlığa dayalı rezervleri denetlemiş olacakları anlamına gelir:

“Bu temel ilkeler yürürlükteyken, sual ABD için hangi yasa tasarısının en iyi olduğu değil, bunu iyi mi gerçekleştireceğimizdir.”

Tacen CEO’su Budd White, Cointelegraph ile diyaloğunda stabilcoinlerin görevli geliştirilmesine yönelik bu düzeyde kurultay ilgisini görmek için “inanılmaz derecede cesaret verici”. Ona nazaran, mevcut “parça parça” düzenleyici ortam, hususi stablecoin’lerin uygun şekilde geliştirilmesinin önünde duruyor. White, bu durumun, kısa sürede dönüm noktası niteliğindeki bir stabilcoin yasal çerçevesini geçebilen Japonya benzer biçimde ülkelerle tam bir karşıtlık teşkil ettiğini belirtiyor. Sadece ufukta başka bir tehdit daha var – hususi olmayan bir stablecoin hayaleti:

“Ülke genelinde rekabet eden kurumlar, hususi stablecoin’ler de gelişmeyi sürdürürken, bu karışıklığa başka bir katman ekleyebilecek eyalet yada federal merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) olasılığını araştırıyor.”

CBDC hayaleti mi?

Yakında tamamen Amerikan CBDC olacak mı? Bu senaryo, bilhassa dijital yuan/euro ile meydana getirilen deneylerin halka açık bir halde benimsendiği Çin yada Avrupa Birliği benzer biçimde öteki büyük pazarlarla karşılaştırıldığında, oldukca açık görünmüyor. Kültürel ve politik farklılıklar göz önüne alındığında, siyaset oluşturmada mücadeleci çoğulculuğu ile tarihsel olarak piyasa yanlısı bir ABD’de CBDC’ye süratli bir geçiş düşlemek zor.

White’ın vurguladığı benzer biçimde, ABD’de bir CBDC’nin karşılaşmış olduğu ana zorluklardan biri, Federal Biriki ve hususi bankalar arasındaki dinamiktir:

“Fed büyük olasılıkla bir tür dijital dolar çıkaran kurum olsa da, şu anda tüketicilerle direkt etkileşim oluşturmak için hiçbir aparatları yok – ve direkt Fed ile CBDC hesapları oluşturmak ABD finansal sistemi üstünde geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir.”

Buna karşın, gerçekte, Federal Biriki ABD’de CBDC ile ilgili araştırmalarını bir süredir yürütüyor. 2020’de, Federal Biriki Başkanı Jerome Powell, Boston Federal Biriki Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü içeren devam eden birkaç gözlem bulunduğunu kabul etti. Powell, herhangi bir karar verilmediğini ve bu şekilde bir projenin taşımış olduğu pek oldukca risk bulunduğunu altını çizdi.

1/ Yeni Fed raporu “Dijital Çağda ABD Doları
Dönüşüm”, Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne doğru “ilk adım” olarak gösterildi

TLDR: Bir Amerikan CBDC’si gizliliği sakınan kağıt parayı bir nezaret ve denetim aracıyla değiştirecekhttps://t.co/LaZj2Uf8ZN

— Alex Gladstein ⚡ (@gladstein) 21 Ocak 2022

Münakaşa kısa süre ilkin Federal Biriki Yönetim Kurulu’nun “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağlarında ABD Doları” başlığı altında bir münakaşa belgesi yayınlamasıyla yeni bir tur attı. Mayıs ayı sonunda Fed, paydaşlardan 2.000 sayfadan fazla yorum aldı. Internasyonal Finans Enstitüsü benzer biçimde bazı etkili kuruluşlar çekingen bir tavır sergilerken, ötekiler bu fikirle ilgili şüphelerini dile getirdiler.

Bu yüzden, Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği, Fed uzmanları tarafınca vurgulanan CBDC’nin uygulanmasının bazı mühim faydalarının, “istikrarlı paralar yada takas jetonları benzer biçimde” öteki ödeme altyapıları kullanılarak geliştirilebileceğine dikkat çekti. CBDC karşıtı duruşuyla meşhur Credit Union National Association, fikri açıkça belirtti:

“ABD ödemelerinin büyük çoğunluğunun halihazırda dijital kanallar vesilesiyle gerçekleştirildiği göz önüne alındığında, Fed hangi problemi/sorunları çözmeye çalıştığını açıkça belirtmelidir.”

Amerikan Bankacılık Birliği, banka fonlarının %71’inin hareket etme riski altında olabileceğini tahmin ederek, bir CBDC’nin oluşturulmasının kaçınılmaz olarak bankalardan Fed’e fon hareketine yol açacağını belirtti. Bu yüzden, Fed’in dikkate kıymet tereddütü, yalnızca kripto sanayisinden değil, daha büyük finansal lobicilerden de bir takım sesli muhalefetle karşılaştı.

Gene de, Dixon, ABD’de CBDC olasılığının hayal edilemez olmadığını öne sürüyor. Aslen, ABD ekonomisinin dijitalleşmesi göz önüne alındığında CBDC’nin “muhtemelen kaçınılmaz” bulunduğunu fark ediyor. Gene de iyi haber şu ki, bu, durağan(durgun) paraların bu temel üstünde yalnız fırçalanabileceği anlamına gelmiyor. Dixon, “Bugün bir teknoloji çözümü seçmek muhtemelen beş yıl içinde modası geçmiş olacak” diye hatırlatıyor, “Stablecoin’lerin var olmasına ve gelişmesine izin vermek yalnızca ulusal çıkarlara hizmet edecektir.”

Muhtemelen yaklaşan Düşüş, Fed’in CBDC hırslarından bağımsız olarak ABD’deki stablecoin’lerin yasal statüsü hakkında bir miktar netlik getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir