Jack Dorsey liderliğindeki Block, 2. çeyrek karında 1.5 milyar dolar deklare etti, BTC geliri düştü

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’in dijital ödeme şirketi Block Inc., Bitcoin işinin düşen alan kişi talebi ve Bitcoin (BTC) fiyatlarındaki düşüş sebebiyle düşmesine karşın, senelik (YoY) kârının 2. çeyrekte %29 artarak 1,47 milyar dolara ulaştığını görmüş oldu.

Finansal hizmetler şirketi, ilk olarak dijital ödeme uygulaması Cash App vasıtasıyla BTC alım satım hizmetleri sağlayarak Bitcoin geliri elde ediyor.

Block Inc., işletmenin çeyrekte senelik %34 düşüşle 1,79 milyar dolarlık Bitcoin geliri elde ettiğini, Bitcoin brüt kârının ise bir tek 41 milyon dolar bulunduğunu ve bunun müşterilerine Bitcoin hizmetleri sağlamanın yüksek maliyetli bir girişim olabileceğini gösteriyor.

Block Inc., Bitcoin gelirindeki düşüşün kripto varlıklarındaki “daha ​​geniş belirsizliğe” atfedildiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Bitcoin gelirindeki ve brüt kârdaki yıldan yıla düşüş, temel olarak, fiyattaki oynaklığın yararını fazlasıyla dengeleyen, kısmen kripto varlıkları ile alakalı daha geniş belirsizliğe bağlı olarak, tüketici talebindeki ve bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklandı. Çeyrek süresince Bitcoin.”

Sadece Block Inc., BTC kârındaki düşüşün işletmenin daha geniş performansını yansıtmadığını altını çizdi. Ek olarak, BTC kârının, “alan kişi talebindeki yada Bitcoin piyasa fiyatındaki değişimler” sebebiyle vakit içinde dalgalanacağını da kaydetti.

Şirket ek olarak BTC varlıklarında 36 milyon dolarlık bir kıymet düşüklüğü kaybı fark ettiğini de kaydetti, sadece bu muhtemelen bir tek kağıt üstünde bir yitik.

ABD muhasebe prosedürleri uyarınca, kripto, bilançolarda maddi olmayan bir varlık olarak sınıflandırılır ve firmalar, söz mevzusu çeyrekte bir satış kanalıyla bir kazanç yada yitik gerçekleşmiş olsa bile, varlığın fiyatı maliyet esasının altına düştüğünde bir zarar bildirmelidir.

Şirket, 30 Haziran 2022 itibariyle Bitcoin’e yapmış olduğu yatırımın piyasa fiyatlarına nazaran gerçeğe uygun değerinin 160 milyon dolar bulunduğunu kaydetti.

İlgili: Kevin O’Leary ile röportaj: Sıradaki Bitcoin mi yoksa daha düşük mü? | Crypto Jebb ile Pazar Görüşmeleri

Yatırımcılar Block Inc.’in ikinci çeyrekteki performansından etkilenmemiş görünüyorlar, sadece firmanın hisse senedi SQ’su yazı yazılırken saat sonrası işlemlerde %7,42 düşerek 83$’a oturdu.

Bloomberg, bunun, firmanın tahmini 53,47 milyar dolarlık işlem hacminin aksine 52,5 milyar dolarlık beklenenden düşük işlem hacmi rapor etmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Bloktan Bitcoin

Yakıcı Bitcoin maxi Dorsey, Block Inc.’in Haziran ayında Bitcoin blok zinciri odaklı Web5 projesini oluşturmak için Web3 modelini atladığını duyurmasından bu yana dijital altın planları mevzusunda nispeten sessiz kaldı.

Web5, esasen, geliştiricilerin DID’ler ve merkezi olmayan düğümler vasıtasıyla merkezi olmayan web uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan, merkezi olmayan bir web platformu yada DWP’dir; bu, bununla birlikte, akıllı sözleşme destekli tokenizasyon yerine BTC çevresinde oluşturulmuş bir parasal ağa haiz olacaktır.

hayır pic.twitter.com/RTHLWYjY0L

— jack (@jack) 16 Haziran 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir