Jump Crypto, Performansı ve Merkezi Olmayanı Çoğaltmak için Yeni Solana Validator İstemcisi Planlıyor

özetlemek gerekirse

Jump Crypto ve Solana Foundation, Solana blok zinciri ağı için ikinci bir doğrulayıcı istemci oluşturacak. Ağ ölçeklendikçe performansı iyileştirmenin yanı sıra ademi merkeziyetçiliği artırmayı amaçlamaktadır.

Solana ağının ademi merkeziyetçiliğini ve performansını iyileştirmek amacıyla, Web3 altyapı geliştiricisi ve yatırımcısı Jump Crypto, blok zinciri platformu için yeni, ek bir doğrulayıcı istemci oluşturmak suretiyle kar amacı gütmeyen Solana Vakfı ile ortaklık kurdu.

Jump Crypto, C++ programlama dilini temel alacak Firedancer adlı yeni bir açık kaynaklı doğrulayıcı istemcisinin geliştirilmesine öncülük edecek. Solana Labs’in Rust programlama diline dayanan mevcut doğrulayıcı istemcisiyle beraber var olması amaçlanmıştır. Solana Labs, Solana’nın kurucularını ve çekirdek geliştiricilerini ihtiva eder.

Bir basın bülteninde ve Decrypt’e sağlanan ek bilgilerde Jump Crypto, ikinci konsensüs düğümü uygulamasının ve doğrulayıcı istemcisinin DeFi protokolleri, NFT’ler, merkezi olmayan uygulamalar için kullanılan giderek daha popüler bir ağ olan Solana’nın verimliliğini ve kararlılığını artırmaya destek olabileceği birkaç yol önerdi ( dapps) ve oyunlar.

Mesela, bir kez konuşlandırıldığında, Firedancer, Solana Labs’ın tek istemcisi tarafınca tutulan doğrulayıcı hissesinin süper çoğunluğunun önlenmesine destek olabilir ve ek olarak doğrulayıcı istemcilerden herhangi birinin gelecekte sorunlarla karşılaşması durumunda ağ kararlılığına da destek olabilir.

Jump Crypto, gelecek yıllarda potansiyel olarak daha büyük kitlelere ölçeklenirken, ağ oluşturma mevzusundaki deneyimini Solana’ya da getireceğini öne sürüyor.

Basın açıklamasına gore şirket, “Solana’nın açık kaynaklı çekirdek yazılımında mühim yükseltmeler önereceğini” söylemiş oldu, sadece Decrypt tarafınca istendiğinde hususi olarak detay vermeyi reddetti.

Bir Jump Crypto temsilcisi Decrypt’e “Şu anda Solana’nın verimi donanımla değil, yazılım verimsizlikleriyle sınırı olan” dedi. “Jump’ın performans mühendisliği zihniyetini Solana’nın ölçeklendirme zorluklarına getireceğiz.”

Temsilci, Jump Crypto’nun “önümüzdeki 12-24 ay içinde Firedancer’da mühim ilerleme kaydetmeyi” hedeflediğini de sözlerine ekledi ve tüm açık kaynak geliştirmelerinin kamusal alanda memnuniyetle karşılanacağını belirtti.

Jump Trading’in baş bilim sorumlusu Kevin Bowers, şirket adına projeyi yönetecek.

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko bir yayında, “Ağ, Jump Crypto şeklinde daha çok temel katkıda bulunanlar ilave ederek, milyarlarca kullanıcıya ölçeklenirken Web3’te oluşturulacak en iyi yer olma durumunu koruyabilir” dedi. “Jump mühendislerinin ağa yeni bir perspektif getirmesi ve ağ esnekliğini ve verimliliğini artırmaya destek olması beni heyecanlandırıyor.”

Jump Crypto, sipariş defteri Serum, popüler cüzdan Phantom ve mahalli oracle Pyth dahil olmak suretiyle Solana ekosisteminin büyük bir destekçisi olmuştur. Ek olarak Ethereum-Solana köprüsü Wormhole’u destekledi ve onu da kurtardı—Jump Crypto, Wormhole saldırıya uğradıktan sonrasında Şubat ayında 320 milyon dolar değerinde ETH’yi yeniledi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir