Justin Sun’ın Poloniex’i Ethereum Proof-of-Work Çatalını Destekleyecek

Geçen hafta, önde gelen bir Çinli kripto madencisi olan Chandler Guo, Ethereum blok zincirini çatallayarak ve ağın bir emek verme kanıtı sürümünü oluşturarak Ethereum “birleşmesine” direnme niyetini deklare etti.

Bu kampanya bugün kayda kıymet bir bağlaşık kazanmıştır.

Kripto borsası Poloniex bu sabah, Guo’nun Ethereum’un çatallı emek verme kanıtı versiyonu olan ETHW’yi destekleyeceğini ve listeleyeceğini duyurdu.

📢 Ethereum Birleşmesinin Eylül 2022’de olması planlanıyor. Poloniex, dünyanın #ETH’yi listeleyen ilk borsasıydı ve şimdi iki potansiyel çatallı ETH tokeninin listelenmesiyle potansiyel ETH çatallanmasını destekleyen ilk borsa oldu: #ETHS ve #ETHW.https: //t.co/QipYETT5Rq

— Poloniex Borsası (@Poloniex) 4 Ağustos 2022

Ethereum “birleştirme”, ağın fazlaca beklenen bir halde hisse kanıtına geçişini ifade eder. Şu anda Ethereum, sözde madencilerin büyük oranda bilgisayar enerjisini çözülmesi zor bulmacalara yönlendirerek yeni ETH oluşturmasına müsaade eden bir iş kanıtı modeli üstünde çalışıyor. Birleştirme, Ethereum’u daha süratli, daha ölçeklenebilir bir hisse kanıtı modeline geçirecek; bu modelde, öncesinden mevcud büyük oranda ETH’yi taahhüt ederek yada stake ederek yeni ETH oluşturulacak.

Bundan dolayı birleşme, Guo şeklinde madenciler için bir darbe olan ETH madenciliği uygulamasını sona erdirecek. Bundan dolayı o ve ötekiler ETHW’yi başlatmaya çalışıyorlar: bireylerin bir Ethereum biçimini madenciliğe devam etmelerine izin vermek. Ve bugün itibariyle Poloniex bu kampanyayı destekliyor.

Bir blog gönderisinde Poloniex, “ETH’nin yükseltmesine ve potansiyel hard fork’una tam destek vermeyi” planladığını belirtti. 8 Ağustos’tan itibaren borsa, kullananların ETH’yi ETHW ile takas etmelerine ve bunun tersini bire bir oranda yapmalarına izin verecek. Poloniex ek olarak, birleşme başarıya ulaşmış olursa Ethereum’un var olması için hisse kanıtı kanıtını temsil eden bir kripto para birimi olan ETHS’yi ETH ile bire bir oranda listeleyecektir.

Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen birleştirme sorunsuz bir halde devam ederse, Poloniex otomatikman tüm ETHS’leri yükseltilmiş, birleştirme sonrası ETH’ye dönüştürecektir. Ve o vakit, Guo ve takip edenleri Ethereum ağını çatallayamazlarsa, Poloniex, blog gönderisine nazaran ETHW ve ilişkili pazarlarını askıya alacak ve listeden çıkaracak.

Listeleme haberi üstüne, Poloniex’in en büyük yatırımcısı Tron CEO’su Justin Sun, haberi kutlamak için Twitter’a gitti.

“Konsensüs mekanizmasına şahit olduk” [proof of work] genişlemesini elde eden mühim bir unsur olarak [the] Sun bu sabah “Ethereum ekosistemi” dedi ve “topluluğun gelişimini desteklemeye devam etmeye istekliyiz.”

Guo ve öteki ETH madencileri, ETHW’nin yaratılmasının, Ethereum’un bazı versiyonlarının madenciliğinin devam etmesine izin vereceğinden ümitli. Sadece ETHW, geliştirici desteği, bir pazar ve kullanıcılar bulmadıkça, naturel bir piyasa kıymeti yada faydası olmayan Ethereum’dan tamamen ayrı bir ağ ve kripto para birimi olacaktır.

Poloniex’in yeni ortaya çıkan belirteci onaylaması, ona fazlaca gereksinim duyulan bir güvenilirlik sunuyor. Bu hareket, Sun’ın Ethereum ve ağın kurucu ortağı Vitalik Buterin ile hikayeli ve çoğu zaman dolu ilişkisi ile de tutarlı.

Sun’ın Tron ağı ve ondan seneler ilkin gelen Ethereum arasındaki keskin benzerlikler uzun süreden beri biliniyor ve hatta Sun tarafınca kabul ediliyor. Tron’un teknik incelemesi, potansiyel intihal için incelemeye bile girdi.

Seneler süresince, Sun ve Buterin sayısız diken ticareti yapmış oldu; Bir keresinde Sun, önceki bir çevrimiçi kan davasını kızıştırmak için görünen bir girişimde, avokado kostümlü bir adam eşliğinde Buterin’in canlı bir konuşmasını bozdu. Tron kurucusu daha ilkin Buterin’e bir tür takıntısı bulunduğunu kabul etmişti.

Ayrıca Buterin, şu anda senelerdir üstünde çalışılan büyük ve fazlaca beklenen bir vaka olan Ethereum’un birleşmesiyle tüketiliyor. ETHW’nin denemiş olduğu şeklinde bir hard fork, Buterin’in tarafında kesinlikle bir diken oluşturacak ve eğer başarıya ulaşmış olursa yeni, birleşme sonrası Ethereum ağının meşruiyetini ortadan kaldırabilir.

Bu hala fazlaca büyük küçük bir ihtimal ve ETHW’nin başarıya ulaşmış olma ihtimali zayıf. Fakat Poloniex ve Sun’ın yardımıyla birazcık daha iyi oldular.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir