Kaiko CEO’su: ABD baskısı, kriptonun ‘ağırlık merkezini’ Hong Kong’a itecek

Paris merkezli kurumsal kripto piyasası veri sağlayıcısı Kaiko’nun CEO’su Ambre Soubiran, ABD hükümetinin kripto para düzenlemesine soğuk yaklaşımının sonunda endüstrinin “ağırlık merkezinin” Hong Kong’a kaymasına niçin olabileceğini söylüyor.

ABD oldukça uzun bir süredir kripto sektörünün ön saflarında içeriyor, sadece hükümetin yaptırım kanalıyla bir düzenleme yaklaşımı benimsediği görülüyor, bazıları tarafınca mühim oranda firmanın, geliştiricinin ve yatırımcının yakında başka bölgelere akın edeceğine dair artan bir his var. daha samimi ortamlarda çalışmak için.

1 milyon teknoloji işi yurtdışına çıkma riskiyle karşı karşıya. ABD, düzenleyici bir belirsizlik yoluna girerken, AB, Birleşik Krallık, BAE, Hong Kong, Singapur, Avustralya ve Japonya, bir sonraki inovasyon dalgasından yararlanabilmeleri için kriptonun gelişmesi için ortamlar yaratıyor. pic.twitter.com/2UMkFxajcM

— Coinbase (@coinbase) 29 Mart 2023

1 Nisan’da Wall Street Journal ile konuşan Soubiran, ABD’de kripto paraya yönelik son baskının istemeden de olsa Hong Kong’un büyük bir kripto merkezi olma hedefine destek olacağını öne sürdü:

“ABD’nin bu günlerde kripto mevzusunda her zamankinden daha katı olması ve Hong Kong’un daha elverişli bir halde düzenleme yapması…kripto varlık ticaretinin ve yatırımlarının ağırlık merkezini açıkça Hong Kong’a doğru kaydıracak.”

“Müşterilerimizin olduğu yerde olmak istiyoruz” diye ekledi.

ABD hükümeti, Kasım ayında FTX’in çöküşünden bu yana kriptoya karşı giderek daha agresif hale gelirken – Elizabeth Warren benzer biçimde Senatörlerin kısa sürede bir “kripto karşıtı ordu” kurduklarını belirtmeleriyle beraber – Hong Kong öteki yöne doğru aşama kaydediyor.

“Yok etmeye çalıştığımız bu sektör, kıymeti bir trilyon dolara ulaştı ve bankacılık sistemimizin 2 trilyon dolarlık bir destek gerektirmesi ve 10 yılda 10.000 Amerikan işi eklemesi sebebiyle bu sektör %30 arttı…

Hiçbir kıymeti yada iyi nitelikleri yok.”

-Beyaz Saray

– Ryan Selkis (@twobitidiot) 21 Mart 2023

Hong Kong hükümeti ilk olarak Ocak ayında, 2023’te yüksek kaliteli kripto ve fintech firmalarını desteklemek için ilerici düzenlemeler getirerek bir merkez olma planlarını özetledi.

Düzenleme hemen hemen tam olarak ortadan kaldırılmamış olsa da, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFA), 20 Şubat’ta yeniliği engellemeden tüketici koruması sağlamaya odaklanan bir kripto lisanslama rejimi önerdi.

Hong Kong Mali Hizmetler ve Gömü Bakanı Christian Hu’nun 20 Mart’ta yapmış olduğu bir konuşmaya gore, şimdiye kadar 80’den fazla sanal varlıkla ilgili şirket burada mağaza açmaya ilgi gösterdi.

Ek olarak, 23 kripto firmasının “varlıklarını oluşturmayı planladıklarını” belirttiklerini de kaydetti.

Çin’in hususi yönetimsel bölgesinden ortaya çıkan olumluluğa ek olarak Bloomberg, 28 Mart’ta Hong Kong Para Otoritesi ve SFA’nın kripto şirketlerinin mahalli bankacılık ortaklıkları kurmasına destek olmak için 28 Nisan’da ortak bir toplantı düzenleyeceğini bildirdi.

Hong Kong’u Tekrardan Büyük Hale Getirin!!! pic.twitter.com/K8FV55R1cb

— Arthur Hayes (@CryptoHayes) 28 Mart 2023

Shanghai Pudong Development Bank, Bank of Communications Co. ve Bank of China Ltd. benzer biçimde Çinli bankaların ya Hong Kong’daki kripto firmalarına bankacılık hizmetleri sunmaya başladıkları ya da kripto firmalarıyla soruşturma yaptıkları bildirildi.

İlgili: Hong Kong fonu, kripto yatırımı için 100 milyon dolar toplamayı planlıyor

Soubiran ek olarak Mart ayı ortasında Kaiko’nun Asya-Pasifik biriminin genel merkezini ülkenin kripto dostu duruşuna cevap olarak Singapur’dan Hong Kong’a taşımayı planladığını da deklare etti.

Bir röportajda Bloomberg’e “Gördüğümüz şey, Hong Kong’daki düzenleyici çerçevede daha çok netlik için net bir destek” dedi ve ekledi: “Bölgede Hong Kong’un artan çekiciliğini görürken, yer değiştiriyoruz. ”

İlgili: Asia Express: ABD ve Çin, SBF’nin 40 milyon dolarlık rüşvet talebi olan Binance’i ezmeye çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir